Mark Zuckerberg’in Çin hakkındaki sözleri, Meta’nın VR arayışına gölge düşürdü

Meta, sanal gerçeklik kulaklıklarını Çin pazarına sunmaya gözünü dikerken, Mark Zuckerberg’in geçmişte Pekin hakkında tartışmalı sözleri, onun Çin hayalinin önünde büyük bir engel oluşturabilir.

yakın tarihli bir göre rapor Wall Street Journal’ın haberine göre Meta, Oculus Quest VR başlığını Çin’de satarak Çin’e yeniden girmeye hazırlanıyor. Tesla araba satabiliyorsa ve Apple Çin’de telefon satabiliyorsa, neden Meta orada yok? Zuckerberg yakın tarihli bir şirket içi toplantıda sordu.

Ancak bazı gözlemciler, Zuckerberg’in Çin hükümetini eleştirmekle ilgili bir geçmişe sahip olduğuna dikkat çekiyor;

ABD-Çin gerginliğine yakalandı

İçinde konuşma 2019’da teslim edilen Zuckerberg, TikTok’u sansür uygulaması nedeniyle eleştirdi.

WhatsApp gibi hizmetlerimiz, güçlü şifreleme ve gizlilik korumaları nedeniyle her yerde protestocular ve aktivistler tarafından kullanılırken, dünya çapında hızla büyüyen Çin uygulaması TikTok’ta bu protestolardan bahsedilmesi ABD’de bile sansürleniyor

Yalnızca Facebook’u eleştirmekle yetinmeyen Zuckerberg, Çin’e yönelik eleştirilerini düzleştirmeye devam etti.

Çin’de Facebook, Instagram veya diğer hizmetlerimizi işletmememizin nedenlerinden biri de bu. Çin’deki hizmetlerimizi istedim çünkü tüm dünyayı birbirine bağlamaya inanıyorum ve daha açık bir toplum yaratmaya yardımcı olabileceğimizi düşündüm. Bunu gerçekleştirmek için çok çalıştım. Ancak orada faaliyet göstermemiz için nelerin gerektiği konusunda hiçbir zaman anlaşamadık ve bizi asla içeri almadılar. Ve artık sesimizi duyurmak, inandığımız değerler için ayağa kalkmak ve dünyanın dört bir yanında ifade özgürlüğü için mücadele etmek için daha fazla özgürlüğe sahibiz. dünya.

Ve ekledi:

Çin, çok farklı değerlere odaklanan kendi internetini kuruyor ve şimdi internet vizyonunu diğer ülkelere ihraç ediyor. Yakın zamana kadar, Çin dışındaki hemen hemen her ülkede internet, güçlü ifade özgürlüğü değerlerine sahip Amerikan platformları tarafından tanımlanıyordu. Bu değerlerin kazanacağının garantisi yok.

Günümüzün zayıf ABD-Çin ilişkisinde, iki ülke arasında iş yapan şirketlerin kamuoyunda söyledikleri konusunda dikkatli olmaları gerekiyor, aksi takdirde yerel makamların gözünden düşme riskiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Gerçekten de kaynaklar Wall Street Journal’a Çinli yetkililerin Zuckerberg hakkındaki görüşlerinin, Çin’deki ürün ve hizmetleri için onay ararken Meta için bir miktar belirsizlik yaratabileceğini söyledi.

Quest, Çin’e girmek için yeşil ışık yaksa bile, Meta ülke içinde hâlâ önemli bir siyasi baskıyla karşı karşıyadır. Meta için zorluk, Çin’in sansür taleplerini kendi ülkesindeki politikacıların beklentileriyle nasıl dengeleyeceğidir, özellikle de Meta’nın Çin’den geri gelmesi yasaklanmışken. 2009 yılında.

Çin’de faaliyet gösteren diğer Amerikan firmaları gibi Meta da kendisini iki süper güç arasında tırmanan gerilime kaptıracaktır. Zuckerberg, tıpkı Tim Cook’un olduğu gibi, evinde Quest’in Çin’deki sansür uygulamaları hakkında Kongre tarafından sorgulanacak. ızgara Apple’ın Çin hükümeti tarafından hassas kabul edilen uygulamaları kaldırmasıyla ilgili olarak milletvekilleri tarafından.

rent a car 34

Tersi de doğrudur. TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew, Kongre onu vurduğunda bocaladı. bir dizi çetin soru Pekin’in uygulamanın Amerikalı kullanıcı verilerine erişimi olduğu iddiasıyla ilgili.

Wall Street Journal raporuna göre Tencent’in CEO’su Pony Ma, Meta ile müzakerelere yeşil ışık yaktı, ancak potansiyel Amerikalı ortağının Çin’de yürüttüğü bir iş hakkında Kongre önünde ifade vermesi gerekiyorsa, bu kolay bir yol olmayacak.

Ancak Zuckerberg’in Çin için tekrar hangi çekici saldırıyı planladığını kim bilebilir? Bazılarınız, Facebook patronunun Pekin’deki sisli Tiananmen Meydanı’nda maskesiz koştuğunu hatırlayabilir.

Çin’e zorlu bir yol

Amerikan teknoloji devlerinin Çin pazarından yararlanma girişimlerinin son örnekleri, Çin’de Quest’i neler beklediğine dair bazı ipuçları sağlayabilir.

2019’daKaliforniyalı oyun platformu Roblox, Çin’e girmek için Tencent ile iş birliği yaptı. Ortaklar bir oluşturdu ortak girişim %51’i Roblox’a ve %49’u Tencent’e ait olan bu, yabancı yatırımcının Çinli bir kuruluşta kontrol hissesine sahip olmasına izin veren nadir bir hisse yapısıdır.

Ortaklık ilk başta umut verici görünüyordu, özellikle de Roblox’un eğitim içeriğine görünüşte sıcak bir şekilde odaklanması göz önüne alındığında. Ancak çok geçmeden Çin’in çevrimiçi eğitim sektörüne yönelik ani baskısı birçok kişiyi şaşırttı.

Ocak 2022’de Roblox Çin servisini aniden kapattı “önemli geçici eylemler” için “Çin’de zorlayıcı bir platform oluşturmanın yinelemeli bir süreç olduğunu her zaman bildiğini” kabul etti. O zamandan beri Roblox China’nın ilerleyişi hakkında genel bir güncelleme yapılmadı.

Meta’nın yararlanabileceği diğer örnek, Nintendo Switch’tir. 2019’da Çin’e girdi ayrıca Tencent ile bir ortaklık yoluyla. Bununla birlikte, Çin versiyonunda bulunan oyunların sayısı, ülkenin tüm Nintendo oyunlarını isteyen oyuncular için konsol platformunun çekiciliğini bir şekilde azaltan katı içerik onay süreci nedeniyle sınırlıdır.

Bu aşamada, VR başlıklarının kitlesel kabulü sağlamak için ilgi çekici içeriğe, özellikle de oyunlara ihtiyacı var. İyi haber şu ki, dünyanın en büyük oyun yayıncısı olarak Quest’in potansiyel ortağı Tencent, emrinde zengin bir oyun IP’sine sahip. Bununla birlikte, Çin’in içerik düzenlemeleri nihai olarak kullanıcıların hangi oyunları alacağını belirleyecektir.

Meta, ülke içindeki ve Çin’deki siyasi baskıların üstesinden gelmenin yanı sıra, Çin’in hem sanal hem de artırılmış gerçeklik cihazlarını içeren karma gerçeklik pazarında zorlu bir rekabetle karşı karşıya. Pazar araştırma firmasına göre, Çin XR endüstrisi, kitlesel benimseme ve erişilebilir fiyatlandırma eksikliği nedeniyle geçen yıl 1 milyonun biraz üzerinde sevkıyat yapan cep telefonu pazarına kıyasla hala nispeten küçük. Kontrpuan.

Şu anda, sektöre büyük ölçüde VR şirketi Pico hakimdir. 2021’de ByteDance tarafından satın alındı. VR şirketi, Çin’in XR pazarında %43’lük bir paya sahipti ve açıkça Meta’s Quest’i hedefleyen bir ürün tanıttı. geçen Eylül.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın