Meta’nın Threads vizyonu, halka açık meydandan çok mega alışveriş merkezidir

rent a car 34

Meta’nın Twitter’a benzeyen yeni Threads’inin en son işaretinde yakalanması pek mümkün değil the selefinin özüşirket görünüşe göre yeni uygulamasını son dakika haberlerinin ve dünya olaylarının kullanışlı bir merkezi haline getirmekle aktif olarak ilgilenmiyor.

bir cevapta The Verge’den Alex Heath’ten soruInstagram başkanı Adam Mosseri, şu anda Threads’in varsayılan yutturmaca adamı, Meta’nın amacının Twitter’ın yerini almak olmadığını, bunun yerine “Instagram’da Twitter’ı hiçbir zaman gerçekten kucaklamayan topluluklar ve Twitter’daki (ve sohbetler için daha az öfkeli bir yerle ilgilenen diğer platformlar), ancak Twitter’ın tamamı değil.

Konularda Adam Mosseri

O devam etti:

“Politika ve sert haberler önemlidir, aksini ima etmek istemiyorum. Ancak benim görüşüm, bir platformun bakış açısından, sağlayabilecekleri herhangi bir artan katılım veya gelir, onlarla birlikte gelen incelemeye, olumsuzluğa (dürüst olalım) veya bütünlük risklerine hiç değmez.

Politikaya veya önemli haberlere girmeye gerek kalmadan canlı bir platform oluşturmak için fazlasıyla yeterli harika topluluk var (spor, müzik, moda, güzellik, eğlence vb.).

Mosseri’nin buradaki yaklaşımı, birkaç nedenden dolayı garip ve oldukça endişe verici. Birincisi, Facebook’un yıllar boyunca kendisini tanımladığı bazı anodin yollarını yansıtıyor: insanların “bağlanabileceği” büyük, arkadaş canlısı, tarafsız bir yer – Mark Zuckerberg’in tercih ettiği adım ve bir erkek ve dişi USB kablosunun görüntülerini çağrıştıran bir yer. sevişmek. Belirtilen tarafsızlığının aksine, şirketi ritüel bir şekilde belirli içerik ve davranış biçimlerini teşvik ederek, Facebook kullanıcılarını ideolojik yankı odalarının derinliklerine çekerken, bugün küresel siyasetin başına bela olan kutuplaşma ve aşırıcılığın alevlerini körükledi.

Facebook’un Haber Kaynağı’nın eski başkanı olan Mosseri, tüm bunları biliyor ancak yanlış dersler alıyor gibi görünüyor.

Utancından yıldıktan sonra 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısızlıklar ve sonraki rolü Stop the Steal hareketine ev sahipliği yapıyor6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırıyla sonuçlanan Facebook, markasını değiştirmeyi ve geri çekilmeyi seçti. Mosseri’nin, Meta’nın boşlukta yüzen, dünyayı asla iyi ya da kötü yönde etkilemeyen bir sosyal ağ arzusunun herhangi bir şekilde ulaşılabilir olduğunu iddia etmesi garip.

Elbette “politika ve sert haberler” Konular’da yerini bulacaktır; zaten sahipler – bkz. LGBTQ karşıtı nefret grubu Libs of TikTok oradaki suları test ediyor. Meta’nın dengeleyici güçlere yatırımı veya hazırlığı olmadan, aşırılıkçılık ve viral yanlış bilgilendirme, yeni uygulamaya kaynak yatırmayı tercih eden meşru haber kaynakları ne olursa olsun, rekabeti geride bırakacaktır.

Meta’nın bugünlerde gazeteciliği ilerletmekle hiç ilgisi olmadığı açık. Şirket, karşılığında yem ve taktik değiştirme teklifinde bulunurken, haber kuruluşlarından istediğini almaktan uzun süredir mutlu. Meta şu anda Kanada’da haberlere erişimi engelleme teknoloji devinin şunları yapmasını gerektiren yeni bir yasayı protesto etmek için yayıncıları tazmin etmek. (Şirket şu anda 745 milyar dolar değerinde.)

Meta’nın gazetecilik karşıtlığı bir yana, Mosseri’nin halk meydanına yaklaşımı kesinlikle tarih dışı.

Instagram ve şimdi de Konular, normal kullanıcıları markalarla karıştırmak için saplantılı bir şekilde tasarlandı. ticari faaliyeti her fırsatta teşvik etmek. Sosyal medya yöneticileri tarafından günün gündemini ilerletmek için sanal bir meydan veya belediye binası gibi kibirli mefhumlar sık ​​sık dile getirilse de, meydanlar sadece ticaret ve ticaret alanı değildir. Tarihsel olarak, onlar aynı zamanda kültürün kalbi ve siyasi söylem için bir yerdir – başlı başına bir toplum içinde var olmanın sinir bozucu ve kaçınılmaz bir yan etkisidir.

Elbette Mark Zuckerberg — bir kendine güvenen klasik adam DSÖ çocuklarına Roma imparatorlarının adını verdi – Roma Forumu’nun sadece rustik bir alışveriş merkezi olmadığını, insanların bir araya gelip siyasi hayata katılabilecekleri ve günün haberlerini duyabilecekleri bir yer olduğunu bilirdi.

Meta’nın kamusal yaşamın küçültülmüş, metalaştırılmış bir versiyonunda ısrarı, reklamla solungaçlara doldurulmuş şirketin dar vizyonuna uyuyor, ancak gelecek vaat eden bir Twitter halefinin dünyanın kendisine bu kadar az ilgi duyması, öngörülebilir olsa da hayal kırıklığı yaratan bir dönüş.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın