AI’da bir hafta: Üretken AI, web’i spam ediyor

kadar hızlı hareket eden bir sektöre ayak uydurmak AI uzun bir düzendir. Bu nedenle, bir yapay zeka sizin yerinize yapana kadar, makine öğrenimi dünyasındaki son hikayelerin yanı sıra kendi başımıza ele almadığımız dikkate değer araştırma ve deneylerin kullanışlı bir özetini burada bulabilirsiniz.

Bu hafta, Hızlı Marka, SEO için optimize edilmiş içerik oluşturmak için üretken AI kullanan bir şirket, Y Combinator’ın desteğiyle gizlilikten çıktı. Henüz çok fazla fon sağlamadı (2,5 milyon dolar) ve müşteri tabanı nispeten küçük (yaklaşık 50 marka). Ancak üretken yapay zekanın web’in yapısını nasıl değiştirmeye başladığını düşünmeme neden oldu.

The Verge’den James Vincent’ın yakın zamanda yazdığı gibi parça, üretken yapay zeka modelleri, daha düşük kaliteli içerik oluşturmayı daha ucuza ve daha kolay hale getiriyor. Haber kaynaklarının incelenmesi için araçlar sağlayan bir şirket olan Newsguard, maruz Üretken yapay zeka ile oluşturulmuş yanlış bilgiler içeren jenerik görünen adlara sahip yüzlerce reklam destekli site.

Reklamverenler için sorun yaratıyor. Newsguard tarafından dikkatleri üzerine çeken sitelerin çoğu, özellikle programatik reklamcılığı veya sayfalara reklam koymak için kullanılan otomatik sistemleri kötüye kullanmak için oluşturulmuş görünüyor. Newsguard raporunda, önemsiz haber sitelerinin 55’inde görünen 141 büyük markanın 400’e yakın reklam örneğini buldu.

Endişelenmesi gereken sadece reklamcılar değil. Gizmodo’dan Kyle Barr olarak işaret, etkileşim dağlarını yönlendirmek için yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir makale yeterli olabilir. Yapay zeka tarafından üretilen her makale yalnızca birkaç dolar getirse bile, bu, ilk etapta metni oluşturma maliyetinden ve yasal sitelere gönderilmeyen potansiyel reklam parasından daha azdır.

Peki çözüm nedir? Biri var mı? Geceleri beni giderek daha fazla ayakta tutan bir çift soru. Barr, üretken yapay zekayı benimseyen kötü aktörleri daha sıkı kontrol etmek ve cezalandırmak için arama motorlarının ve reklam platformlarının görevi olduğunu öne sürüyor. Ancak alanın ne kadar hızlı hareket ettiği ve üretken yapay zekanın sonsuz ölçeklenebilir doğası göz önüne alındığında, ayak uydurabileceklerine ikna olmadım.

Elbette, spam içerik yeni bir fenomen değil ve daha önce dalgalar yaşandı. Web uyum sağladı. Bu kez farklı olan şey, giriş engelinin hem maliyet hem de harcanması gereken zaman açısından önemli ölçüde düşük olmasıdır.

Vincent iyimser bir tavırla, eğer internet dır-dir sonunda yapay zeka çöplüğüyle dolup taşarsa, daha iyi finanse edilen platformların gelişimini teşvik edebilir. Çok emin değilim. Yine de şüphe götürmeyen şey, bir dönüm noktasında olduğumuz ve şu anda üretken yapay zeka ve onun çıktıları etrafında alınan kararların, bir süre daha web’in işlevini etkileyeceğidir.

İşte son birkaç gündeki diğer AI hikayeleri:

OpenAI, GPT-4’ü resmen başlattı: OpenAI bu hafta, en son metin oluşturma modeli olan GPT-4’ün ücretli API’si aracılığıyla genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. GPT-4, metin (kod dahil) oluşturabilir ve görüntü ve metin girişlerini kabul edebilir; GPT-3.5, yalnızca metin kabul eden ve çeşitli profesyonel ve akademik ölçütlerde “insan düzeyinde” performans gösteren selefi. Ama notlarımızda belirttiğimiz gibi mükemmel değil. önceki kapsam. (Bu arada ChatGPT’nin benimsenmesi aşağı olduğu bildirildiama göreceğiz.)

“Süper zeki” yapay zekayı kontrol altına almak: Diğer OpenAI haberlerinde, şirket, “süper zeki” yapay zeka sistemlerini yönlendirmek ve kontrol etmek için yollar geliştirmek üzere baş bilim adamı ve OpenAI’nin kurucu ortaklarından biri olan Ilya Sutskever liderliğinde yeni bir ekip kuruyor.

NYC için önyargı karşıtı yasa: Aylarca süren gecikmelerden sonra, New York City bu hafta, işverenlerin çalışanları işe almak, işe almak veya terfi ettirmek için algoritmalar kullanmasını ve bu algoritmaları bağımsız bir denetim için sunmasını ve sonuçları kamuoyuna açıklamasını gerektiren bir yasayı uygulamaya başladı.

Valve, AI tarafından üretilen oyunlara zımnen yeşil ışık yakar: Kapak Veriliş Steam oyunları mağazasından AI tarafından oluşturulan varlıklara sahip oyunları reddettiği iddialarının ardından nadir bir açıklama. Ağzı sıkı olarak bilinen geliştirici, politikasının gelişmekte olduğunu ve yapay zekaya karşı bir duruş olmadığını söyledi.

Humane, Ai Pimi’ni tanıttı: Eski Apple tasarım ve mühendislik ikilisi Imran Chaudhri ve Bethany Bongiorno tarafından başlatılan girişim Humane, bu hafta ilk ürünü olan Ai Pin ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Görünüşe göre, Humane’nin ürünü, yansıtılan bir ekrana ve yapay zeka destekli özelliklere sahip – fütüristik bir akıllı telefon gibi, ancak çok farklı bir form faktöründe olan giyilebilir bir cihazdır.

AB AI düzenlemesi ile ilgili uyarılar: Avrupa’nın dört bir yanındaki büyük teknoloji kurucuları, CEO’lar, VC’ler ve endüstri devleri, bu hafta AB Komisyonu’na açık bir mektup imzalayarak, AB’nin yeniliği engelleyen yasaları geçirmesi durumunda Avrupa’nın üretken yapay zeka devrimini kaçırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Deepfake dolandırıcılığı etrafta dolaşıyor: Çıkış yapmak bu klip Birleşik Krallık tüketici finansmanı şampiyonu Martin Lewis, görünüşe göre Elon Musk tarafından desteklenen bir yatırım fırsatını şilinle değerlendiriyor. Normal görünüyor, değil mi? Tam olarak değil. Bu, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir derin sahte ve potansiyel olarak, ekranlarımızda hızla hızlanan yapay zeka tarafından oluşturulan sefalete bir bakış.

AI destekli seks oyuncakları: Lovense – belki de en çok uzaktan kumandalı seks oyuncakları ile tanınır – bu hafta ChatGPT Pleasure Companion’u duyurdu. Şirketin uzaktan kumanda uygulamasında beta olarak başlatılan “Advanced Lovense ChatGPT Pleasure Companion”, sizi Companion’un seçtiğiniz konuya göre oluşturduğu sulu ve erotik hikayelere davet ediyor.

Diğer makine öğrenimleri

Araştırma grubumuz, ETH Zürih’ten çok farklı iki projeyle başlıyor. Birincisi aiEndoscopic, akıllı bir entübasyon kopup fırlamak. Entübasyon, birçok durumda hastanın hayatta kalması için gereklidir, ancak genellikle uzmanlar tarafından gerçekleştirilen zorlu bir manuel prosedürdür. intuBot, endoskopun konumunu yönlendirip düzelterek ağızdan ve boğazdan canlı bir beslemeyi tanımak ve yanıtlamak için bilgisayar görüşünü kullanır. Bu, insanların uzmanı beklemek yerine ihtiyaç duyulduğunda güvenli bir şekilde entübasyon yapmasına ve potansiyel olarak hayat kurtarmasına olanak sağlayabilir.

İşte biraz daha ayrıntılı olarak açıklayanlar:

ETH Zürih araştırmacıları, tamamen farklı bir alanda, gerekli teknolojiye öncülük ederek bir Pixar filmine ikinci elden katkıda bulundu. duman ve ateşi canlandırmak akışkan dinamiğinin fraktal karmaşıklığına kapılmadan. Yaklaşımları fark edildi ve Elemental filmi için Disney ve Pixar tarafından oluşturuldu. İlginç bir şekilde, bir stil aktarımı kadar bir simülasyon çözümü değil – akıllı ve görünüşe göre oldukça değerli bir kısayol. (Yukarıdaki resim buradan.)

Doğadaki yapay zeka her zaman ilgi çekicidir, ancak arkeolojiye uygulandığı şekliyle doğadaki yapay zeka daha da ilgi çekicidir. Yamagata Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma yeni Nasca çizgilerini belirlemeyi amaçladı – Peru’daki muazzam “jeoglifler”. Yörüngeden görülebildiklerinde oldukça bariz olacaklarını düşünebilirsiniz – ancak bu gizemli oluşumların yaratılmasından bu yana geçen bin yıldan beri erozyon ve ağaç örtüsü, bilinmeyen bir sayının gözden kaybolduğu anlamına geliyor. Bilinen ve gizlenmiş jeogliflerin havadan görüntüleri konusunda eğitildikten sonra, derin bir öğrenme modeli diğer görünümlerde serbest bırakıldı ve aşağıda görebileceğiniz gibi şaşırtıcı bir şekilde en az dört yeni jeoglif tespit etti. Oldukça heyecan verici!

Bir AI ajanı tarafından yeni keşfedilen dört Nasca jeoglifi.

Daha alakalı bir anlamda, yapay zekaya bitişik teknoloji her zaman doğal afetleri tespit eden ve tahmin eden yeni işler buluyor. Stanford mühendisleri gelecekteki orman yangını tahmin modellerini eğitmek için verileri bir araya getirmek 30 fitlik bir su tankındaki bir orman örtüsünün üzerinde ısıtılmış havanın simülasyonlarını gerçekleştirerek. Bir orman yangınının sınırları dışında dolaşan alevlerin ve korların fiziğini modelleyeceksek, onları daha iyi anlamamız gerekecek ve bu ekip buna yaklaşmak için elinden geleni yapıyor.

UCLA’da, yangınlar ve diğer çevresel faktörler değiştikçe daha yaygın olan heyelanların nasıl tahmin edileceğini araştırıyorlar. Ancak yapay zeka onları tahmin etmek için bir miktar başarı ile zaten kullanılmış olsa da, “işini göstermiyor”, yani bir tahmin bunun erozyondan mı, yoksa su tablasının kaymasından mı yoksa tektonik aktiviteden mi kaynaklandığını açıklamıyor. Yeni bir “üst üste bindirilebilir sinir ağı” yaklaşımı farklı veriler kullanan ancak hep birlikte değil paralel olarak çalışan ağın katmanlarına sahiptir ve hangi değişkenlerin daha fazla riske yol açtığı konusunda çıktının biraz daha spesifik olmasına izin verir. Aynı zamanda çok daha verimli.

Google ilginç bir sorunla ilgileniyor: Bir makine öğrenimi sisteminin tehlikeli bilgilerden öğrenmesini ve bunu yaymamasını nasıl sağlarsınız? Örneğin, eğitim seti napalm tarifi içeriyorsa, tekrar etmesini istemezsiniz – ancak tekrarlamayacağını bilmek için, neyi tekrarlamadığını bilmesi gerekir. Bir paradoks! Yani teknoloji devi bir “makine öğrenmeden çıkarma” yöntemi arıyor bu tür bir dengeleme eyleminin güvenli ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

İnsanların yapay zeka modellerine neden sebepsiz yere güvendiklerini daha derinlemesine incelemek istiyorsanız, Celeste Kidd (UC Berkeley) ve Abeba Birhane’nin (Mozilla) kaleme aldığı bu Science başyazısından başkasına bakmayın. Güven ve otoritenin psikolojik temellerine giriyor ve mevcut yapay zeka ajanlarının temelde bunları kendi değerlerini yükseltmek için sıçrama tahtası olarak nasıl kullandıklarını gösteriyor. Bu hafta sonu akıllı görünmek istiyorsanız gerçekten ilginç bir makale.

Meşhur Mechanical Turk sahte satranç makinesini sık sık duysak da, bu maskaralık insanlara göründüğü gibi yapmaları için ilham verdi. IEEE Spectrum’un büyüleyici bir hikayesi var gerçek bir mekanik satranç oyuncusu yaratan İspanyol fizikçi ve mühendis Torres Quevedo hakkında. Yetenekleri sınırlıydı, ancak gerçek olduğunu bu şekilde biliyorsunuz. Hatta bazıları onun satranç makinesinin ilk “bilgisayar oyunu” olduğunu öne sürüyor. Düşünce için yiyecek.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın