Martin Lewis, Facebook’ta dolaşan ‘ilk’ derin sahte video dolandırıcılığı reklamı konusunda uyardı

rent a car 34

Aldatmanın giderek daha karmaşık biçimlerini güçlendiren sentetik medyadaki gelişmeler sayesinde, yapay zekanın ürettiği sefaletin hızla ekranlarımıza yansımasına bir göz atmak için şuraya göz atın: bu klip Birleşik Krallık tüketici finansmanı şampiyonu Martin Lewis, görünüşe göre Elon Musk tarafından desteklenen bir yatırım fırsatını şilinle değerlendiriyor.

Tabii ki (aşağıdaki tweet’e de gömülü olan) görüntülerin dışında, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir deepfake ve yatırım fırsatı, Musk veya Lewis tarafından desteklenmeyen bir aldatmaca. İkincisi ayrıca, üçüncü taraf ürünlerini veya hizmetlerini desteklemek için asla reklamlarda görünmemeye özen gösterir, bu, dolandırıcıların, insanları paralarından ayrılmaları için kandırmaya çalışmak için sosyal medya reklamları için imajını tekrar tekrar kötüye kullanmasını engellemez…

Deepfake hakkında röportaj yapılan Per Lewis, ITV’nin Günaydın Britanya (GMB), Facebook’ta bir yatırım dolandırıcılığı yaptığı videosu dolaşıyor. Ve oğlum buna çok öfkeli – zaten teknoloji devini kendi imajını taşıyan dolandırıcılık reklamları nedeniyle eylemsizlik nedeniyle dava etme zahmetine girmiş ve karalama davası başlatmıştı. 2018’de geri döndü teknoloji devini bir şeyler yapması için utandırmak için şöhretini kullanmak amacıyla.

Lewis, deepfake videosu hakkında “Bu, şu anda Facebook’ta dolaşıyor,” dedi. “Bildiğim kadarıyla bu, gördüğümüz ilk derin sahte dolandırıcılık reklamı. Bu kesinlikle bende ilk olay. Bu kesinlikle ürkütücü bir gelişme. Bu, teknolojinin henüz sadece erken aşamalarıdır. Ve sadece daha iyi olacaklar.”

“Bu konuda içgüdüsel olarak kızgınım,” diye ekledi. “İnsanlar yıllardır dolandırıcılık reklamlarının uygun şekilde düzenlenmesi için kampanya yürüttüğümü bilecekler.”

Lewis, Facebook’a açtığı hakaret davasını 2019’da çözdü. 2019 Birleşik Krallık kullanıcılarına, şüpheli reklamları bildirmelerini kolaylaştırmak için bir reklam şikayet düğmesi sunacağını söyleyerek, işleyişinde bazı değişiklikler yapmayı kabul ettikten sonra. Ayrıca vatandaşlar için bir dolandırıcılık tavsiye hizmetinin kurulmasına yardımcı olmak için 3 milyon sterlin değerinde fon sağlamayı taahhüt etti.

Ama tabii ki bu, İngilizlerin dolandırıcılara rutin olarak kaybettiği para okyanusunda bir damla. (Geçen yıl İngiltere’deki tüketicilere ve işletmelere dolandırıcılık ve finansal dolandırıcılıktan kaynaklanan kayıplar, rekor £1.3 milyar.)

Ayrıca, Facebook’un ana şirketi Meta’nın (2022 için tam yıllık kazançları göz yaşartıcı bir 116,61 milyar dolardı) gelir okyanusunda da düşüş var ve bu gelir, web kullanıcılarının kapsamlı takibi ve profil oluşturmasıyla desteklenen davranışsal reklam hedefleme araçlarına erişim satarak elde ediyor. .

Meta’nın reklam araçları, esasen Lewis deepfake gibi reklamların arkasındaki dolandırıcıların işini zorlaştırıyor – çünkü dolandırıcılar baştan çıkarıcı bir yanıltıcı mesaj oluşturduktan sonra, bunu dolandırıcılığın başarılı olmasını sağlamak için sunduğu yüksek ölçekli reklam hedefleme araçlarına doğrudan bağlayabilirler. en duyarlı kullanıcıların yayınlarında (ve savunmasız) yeni kurbanlara ulaşmak için Meta’nın web kullanıcılarına yönelik devam eden toplu gözetiminden yararlanarak onun tarafından ele geçirilmek.

Deepfake’e bir yanıt istedi Meta sözcüsü TechCrunch’a araştırdığını söyledi.

Şirket ayrıca bize bu beyanı gönderdi ve şunları iddia etti:

Platformlarımızda bu tür reklamlara izin vermiyoruz ve orijinal video ekiplerimiz tarafından proaktif bir şekilde kaldırıldı, ayrıca aynı görüntüleri kullanan birkaç taklit reklamı da kaldırdık.

Ancak, Lewis’in açıkça beğenisini taşıyan başka bir dolandırıcılığın -gerçi bu sefer sahte hareketler ve gerçek anlaşmaya çok benzeyen bir sesle konuşmalar olmasına rağmen- kendi hesabına yüklenmesine nasıl izin verdiğini sorduğumuzda doğrudan bir yanıt vermedi. platformu.

Facebook/Meta Lewis tarafından doğrudan isimlendirilip utandırılırken, tüketici şampiyonu aynı zamanda dolandırıcı reklam sorununu çözmediği için Birleşik Krallık hükümetine kızgın.

GMB ile yaptığı röportajda, çevrimiçi reklamlarla ilgili iki istişarenin ardından hükümetin yanıt vermemesine dikkat çekti. Çevrimiçi Güvenlik Yasası açıkken dolandırıcılık reklamlarını kapsayacak şekilde genişletildi Geçen yıl, Lewis gibilerinin yürüttüğü kampanyanın ardından, yasa tasarısının parlamentodan geçmesiyle birlikte yasayı geçirmek için geçen sürenin uzunluğuna da saldırdı ve Birleşik Krallık web kullanıcılarını reklam platformlarının ılımlı uygulamalarının insafına bıraktı. bu arada kendi Şartlar ve Koşulları.

Lewis, “Sosyal medyada ve diğer Büyük Teknoloji reklam platformlarında, dolandırıcıların cezasız kalmasına izin veren mutlak bir vahşi batıya sahibiz,” diye uyardı ve ekledi: “İzleyen herkesin hatırlamasını istediğim şey, bu reklamlardan birini her gördüğünüzde bir Büyük Teknoloji firmalarının paralı bu reklamı tanıtmak için. Ve bunlar savunmasız insanları ve pek çok savunmasız olmayan insanın hayatını mahvediyor.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın