Retro, yakın arkadaşlar için son derece kişisel bir fotoğraf günlüğü uygulamasıdır

Ne zaman tatil fotoğraflarınızı en son ne zaman bir sosyal ağa yüklediniz? Ve uzak mesafe arkadaşlarınıza ayak uydurmak için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? adlı yeni bir sosyal uygulama Retro küçük bir arkadaş grubu ve aile üyeleri ile hayatınızda neler olup bittiğini paylaşmanıza yardımcı olmak istiyor.

Birkaç gündür Retro kullanıyorum ve yüzünüzü gülümsetme potansiyeline sahip son derece kişisel bir deneyim gibi geliyor – Facebook, Instagram, TikTok, Twitter veya YouTube’da nadiren gerçekleşen bir şey.

Uygulama çok yakında iOS’ta kullanıma sunulacak. Bu arada herkes yapabilir bekleme listesine kaydolun ve kullanıcı adlarını ayırın.

2018 de yazmıştım sosyal ağlar artık sosyal değildi katılım ve büyümeye çok fazla odaklandıkları için. “Artık bir sosyal ağ çıkmazına girdiğimize göre, kendi dijital evimizi inşa etme zamanı,” diye yazmıştım o sırada.

Birçok yönden, mesajlaşma uygulamalarındaki özel gruplar, fotoğrafları arkadaş grupları veya geniş ailenizle paylaşmanın varsayılan yolu haline geldi. Ancak bu çözüm iyi ölçeklenmiyor.

Retro’nun kurucu ortağı ve CEO’su Nathan Sharp, “Yapmaya çalıştığımız şey, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmak için en iyi tek yer olmak,” dedi. “Retro’nun bu süreci kolaylaştırmak için yaptığı şeylerden biri, kendinize şunu sormak zorunda kalmamanızdır – bunu hangi mesaj dizisinde paylaşmam gerekiyor? Ve farklı, örtüşmeyen arkadaş gruplarından oluşan üç ila dört ila beş ileti dizisini yönetin.

Tüketici sosyal alanında bir geçmiş performans kaydı

Retro, iki eski Instagram ekibi üyesi tarafından kuruldu. Retro’nun CEO’su Nathan Sharp, 2016’da Instagram’da Stories’in kullanıma sunulmasında etkili bir rol oynadı. Daha sonra çeşitli Meta ürünlerinde ürün yönetimi ve büyümede farklı roller üstlendi.

Retro’nun CTO’su Ryan Olson, sosyal uygulama Stories’i eklediğinde Instagram’da da çalışıyordu. Yıllar boyunca iOS teknoloji lideri olarak birçok Instagram lansmanında yer aldı. Daha yakın bir zamanda Olson, Mayıs 2022’ye kadar Instagram’ın mühendislik direktörüydü.

Retro, Thrive Capital, Dylan Field, Scribble Ventures, Box Group, Imaginary Ventures, Coalition, Conviction, Copper, Positive Sum ve birkaç melek yatırımcı ile bir ön tohum ve tohum turu oluşturdu bile. Şirket ne kadar para topladığını paylaşmak istemiyor.

Görsel Kaynakları: Retro

“İnşaatta en sevdiğimiz anlardan biri [Instagram Stories] Sharp, halka açılmadan önceki andı,” dedi. “Aynı zamanda iş arkadaşı olan arkadaşlarımızın, başka hiçbir yerde paylaşmadıkları şekillerde fotoğrafları Hikayeler olarak paylaşmaya başladıklarını görmek inanılmazdı. Ve onları daha iyi tanımaya başladın. Ve başka birinin hayatına daha önce sahip olmadığın bir pencere açtığın o büyülü an gibi geldi.”

Ancak bir Instagram hesabınız varsa, Hikayelerin yıllar içinde önemli ölçüde değiştiğini bilirsiniz. En iyi arkadaşlarınıza ek olarak, Instagram’da içerik oluşturucuları, medya yayınlarını, konser mekanlarını, restoranları ve markaları da takip etme şansınız var.

Sharp, “Zaman içinde çoğu zaman gördüğünüz şey, bir uygulama her iki türde içeriği barındırdığında, içerik oluşturucuların eğlence içeriğinin bazen arkadaşlardan gelen içeriği kalabalıklaştırdığıdır” dedi.

Retro nasıl çalışır?

Retro bir fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. 2023’te bu biraz eski moda gelebilir, ancak konu mobilde fotoğraf paylaşımı olduğunda birçok girişimci hala kodu kırmaya çalışıyor. gibi bazı yeni uygulamalar Gerçekçi ol Ve Madalyonakıllı telefon kadar eski olan bu zorlukta yenilik yapmanın yollarını buldu.

Retro’yu açtığınızda, fotoğraf ve video çekmek için herhangi bir düğme bulamazsınız. Aslında, gönderi oluşturmanın da bir yolu yoktur. Bunun yerine kullanıcılar, ekranın üst kısmında görüntülenen bu haftanın film şeridine fotoğraf ve video ekliyor. Ve paylaşmak, özel bir görüşmede bir grup fotoğrafı seçip gönder düğmesine basmak kadar basit.

“Bestecimizin mümkün olduğunca hafif ve düşük basınçlı olmasını istiyoruz. Böylece birden çok şeyi çok hızlı bir şekilde seçebilirsiniz. Bunları düzenlemek zorunda değilsiniz. Bunları filtrelemek zorunda değilsiniz, kırpın, resim yazısı. Olson, “İşte bu hafta yaptığım 10 şey” diyebilir ve bunları birkaç saniye içinde yayınlayabilirsiniz, dedi.

rent a car 34

Görsel Kaynakları: Retro

Esasen Retro, film rulonuzdaki en anlamlı fotoğrafları ve videoları seçmeniz için sizi teşvik eder. Fotoğraf çekme zamanı geldiğinde, telefonunuzdaki varsayılan kamerayı kullanabilirsiniz. Ayrı bir uygulama açıp alışkanlıklarınızı değiştirmenize gerek yok.

“[Users] zaten sistem kameralarını çok iyi biliyor ve anlıyorlar. Buna kilit ekranlarından kolayca erişebilirler,” dedi Sharp. “Farklı ve düşünceli olmak istedik – insanları anda kalmaya teşvik etmek istedik. Bazı farklı uygulamalarda, çoğu zaman açıklama eklemek veya yaratıcı bir araç kullanmak için biraz baskı hissedersiniz. Akşam yemeğini durdurursun ya da yaptığın şeyi filtrelemek, alt yazı yazmak ve sonra paylaşmak için durdurursun.”

Bu uygulamanın adına. Retro, fotoğrafları geriye dönük olarak, günün sonunda ve hatta hafta sonunda paylaşmanıza olanak tanır.

Arkadaşlarınız fotoğraf eklemeye başladığında Retro, o hafta paylaştıkları tüm anları otomatik olarak yeniden gruplandırır. Herhangi bir zamanda, birinin kartına dokunabilir ve haftanın tüm fotoğraf ve videolarını görüntüleyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar sadece iki fotoğraf paylaşacakken bazıları daha hevesli olacak ve onlarca fotoğraf paylaşacak.

Sharp, “Diğer insanlar için, tüm hikayelerini tek bir kartın arkasına koyuyoruz” dedi. “Çok fazla paylaşım yaparak yayında spam oluşturabileceklerini veya yayında gürültü yaratabileceklerini düşünmüyorlar. Yani ister bir fotoğraf paylaşmış olun ister 50 fotoğraf paylaşmış olun, temelde sizin için bir kart var ve 50 fotoğraf paylaşan insanlar kendilerini daha rahat hissediyor.”

Fotoğraf günlüklerini değiştirme

Retro’yu daha düzenli kullanmaya başladıkça, profiliniz hayatınızın en unutulmaz anlarını içeren eski güzel bir fotoğraf günlüğü gibi görünecek. Ve diğer kullanıcıların da aynı şeyi yaptığı ortaya çıktı.

Varsayılan olarak, arkadaşlarınızın son dört haftalık fotoğraflarını görüntüleyebilirsiniz; bu, dört hafta sonra gizlenecekleri için çok fazla baskı hissetmeden fotoğraf paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Facebook’taki fotoğraf albümlerinin aksine, yıllarca görüntülenemezler. Instagram hikayelerinin aksine, 24 saat sonra da kaybolmazlar.

“Neredeyse geçici bir sarkaç gibi var. Sosyalliğin ilk günlerinde her şey kalıcıydı. Ve bundan birkaç yıl sonra, ‘Ah, belki de bunu istemiyorum’ gibi olmaya başladınız. Belki de beş yıl önceki o fotoğraf şimdi benim için gerçekten utanç verici, ”dedi Olson.

“Ve bu nedenle, her şeyin çok hızlı bir şekilde kaybolduğu bu 24 saatlik geçiciliğe doğru gerçekten sert bir şekilde savruldu, ki bu belki de çok uzak. Belki bir hafta öncesinden veya bir ay öncesinden bir şey görebilirsem sorun olmaz. Ve birisinin son zamanlarda yaptıklarını hâlâ yakalayabileceğiniz, ancak bunun sonsuza kadar orada olmayacağını bilmenin bir nevi tesellisi olan, ortadaki bu tatlı noktaya ulaşmaya çalışıyoruz.”

Elbette bazı durumlarda bundan daha fazlasını paylaşmak isteyebilirsiniz. Eşiniz veya en iyi arkadaşınız da Retro kullanıyorsa, tam profilinize bir anahtar verebilirsiniz. Anahtar sahipleri, 4 haftadan daha eski bir geçmişi görebilecek.

Önümüzdeki birkaç ay içinde Retro, bu son derece alakalı fotoğraf koleksiyonundan yararlanabilecek. Örneğin, başlangıç, geçen bir veya iki yılın önemli anılarını yeniden su yüzüne çıkarabilecektir. Retro, en yakın arkadaşlarınızla geçirdiğiniz önemli anları canlandırmak için sosyal grafiğinden bile yararlanabilir.

Bu tür bir dürtme sizi rahatlatır çünkü herkesin aynı gemide olduğunu ve katılmak için sadece küçük bir anı paylaşması gerektiğini bilirsiniz. Nathan Keskin

Ancak Retro yalnızca herkes gönderi paylaşıyorsa işe yarar bir şey platformda. Bazı insanlar gereğinden fazla paylaşımda bulunacak, ancak en azından herkes katılmalı. Bu nedenle girişim, arkadaşlarınızın fotoğraflarını görüntülemek için sizi haftada en az bir fotoğraf paylaşmaya teşvik ediyor.

“Herkesi paylaşmaya teşvik etmek, paylaşmak zorunda hissettiğiniz şeylerin baskısını azaltır. Bu tür bir dürtme sizi rahatlatır çünkü diğer herkesin aynı gemide olduğunu ve katılmak için sadece küçük bir anı paylaşması gerektiğini bilirsiniz,” dedi Sharp.

Ve bu, Retro’nun geleceğini anlamanın anahtarıdır. Harika bir tasarımla eşleştirilmiş mükemmel konsepte sahip olmak, bu zarif sosyal uygulamayı küresel bir tüketici başarısına dönüştürmek için yeterli olmayacaktır. Retro, telefonunuzda mutlu bir yermiş gibi hissettirmek için yeterli kullanıcıyı çekmeli ve onları uzun vadede meşgul etmelidir.

“Tüketicilerin sosyal alanı hakkında düşünmenin harika bir yolu olarak bu düğün dans pisti metaforundan sık sık bahsediyoruz. Başarılı bir düğün dans pistine sahip olmak için pek çok şeyin doğru olması gerekir. Şarkıyı bilmek zorundasın, onunla nasıl dans edeceğini bilmek zorundasın,” dedi Sharp.

“Genellikle sahada ilk önce başka insanların olması gerekir. Genellikle profesyonel dansçılar gibi olamazlar ya da akrobatik dans konusunda onlarla yarışamayacak kadar iyi insanlar olamazlar. Ancak bir diğer önemli bileşen de, bir grup insanın odanın kenarında masalarda oturup dans eden ve yargılayan insanlara bakmasını istememenizdir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın