Challenger bankası N26 sonunda Fransız IBAN’larını ekliyor

rent a car 34

Bankacılık lisansını aldıktan sonra 2016’dafintech girişimi N26 Avro bölgesindeki herkese banka hesabı sunmaya başladı. Ancak Alman bankacılık lisansı nedeniyle, müşteriler DE harfleriyle başlayan bir Alman Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) aldı.

Almanya Tek Euro Ödeme Alanının (SEPA) bir parçası olduğu için bu bir sorun olmamalı, yani Avrupa IBAN’ına sahip herkes başka bir Avrupa IBAN’ına sahip herkese para gönderebilir. Gerçekte, Avrupa finans kurumları – ve onların müşterileri – IBAN ayrımcılığından muzdariptir.

Örneğin, bir kamu hizmeti şirketi bazen otomatik ödemeler için yabancı hesap numaralarını kabul etmez. Veya bir şirket, çalışanlarına ödeme yapmak için yerel banka hesapları isteyebilir. Bu nedenle, birkaç Avrupa fintech girişimi bir araya geldi ve adında bir kampanya oluşturdu. “IBAN’ımı kabul et.” Wise bu koalisyonu oluşturdu ve diğer üyeler arasında N26, Revolut, Starling Bank ve Klarna yer alıyor.

Ama işler bir gecede değişmeyecek. Bazı challenger bankalar, yerel IBAN’lar sunabilmek için diğer Avrupa ülkelerinde şubeler açmaya başladı. Teorik olarak, bu önemli olmamalı. Pratikte bu, birçok müşterinin bir meydan okuyucu bankayı ana banka hesabı olarak değiştirebileceği ve kullanabileceği anlamına gelir.

Ve şimdi, Fransa’daki yeni N26 müşterileri, N26’nın Fransa’daki yerel şubesinden otomatik olarak bir Fransız IBAN’ı alıyor. Ek bir avantaj olarak, Fransız IBAN’ına sahip bu müşterilerin artık vergi makamlarına yabancı bir banka hesabına sahip olduklarını söylemelerine gerek yoktur – bu daha az evrak işidir.

Mevcut müşterilere gelince, N26 bir Alman IBAN’ından bir Fransız IBAN’ına geçmenin bir yolunu sunacak. Bu özellik henüz yayında değil, ancak sürecin önümüzdeki haftalarda başlaması gerekiyor. N26’nın Fransa’da 2,5 milyon müşterisi olduğu için bu önemli bir değişiklik. N26, 24 Avrupa pazarında 8 milyon banka hesabını yönettiği için şirketin ana pazarlarından biridir.

“Avrupa tek pazarı, tüm Avrupa IBAN’larının sınırlar ötesinde sorunsuz bir şekilde kabul edilmesini zorunlu kılan AB mevzuatı ile müşterilerin yararına olsa da, IBAN ayrımcılığı bugün de varlığını sürdürüyor. Bu bazen, yerel bir IBAN’ları yoksa maaşlarını yatırmak veya kamu hizmetleri için ödeme yapmakta zorlanabilecek bankacılık müşterileri için gereksiz sürtüşmelere yol açıyor” dedi.

“Avrupa pazarlarımızda milyonlarca başka müşteriye yerel IBAN’ları kullanıma sunduktan sonra, Fransa’daki tüm müşterilerimizin yıl sonuna kadar bir Fransız IBAN’ına sahip tam bir Fransız N26 hesabına sahip olabilecekleri için heyecanlıyız” diye ekledi.

Bu, yerel IBAN’ları alan ilk ülke değil. Girişim, Almanya’nın yanı sıra İspanya ve İtalya’daki müşterilere de yerel IBAN’lar sunuyor. Şirket, bu değişikliğin müşteri mevduatlarında önemli bir artışa yol açtığını söylüyor.

Benzer şekilde Revolut, Litvanya’da bir bankacılık lisansı aldıktan sonra Litvanya IBAN’ları sunmaya başladı – kendi ülkesi olan Birleşik Krallık’ta bir bankacılık lisansı yok. Ardından Fransa, İrlanda ve potansiyel olarak diğer ülkelerde yerel IBAN’lar ekledi. ranza ayrıca Hollanda, Almanya, İspanya, Fransa ve İrlanda’da yerel IBAN’lar sunmaktadır.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın