SVB’nin çöküşü 26 bin müşteriyi 4 ayda Mercury’ye götürdü

rent a car 34

Silikon Vadisi Bankası ne zaman çöktü Mart ayında, girişim ve risk sermayesi topluluğundaki bir boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için bir girişim telaşı devreye girdi.

Bu girişimlerden biri, Merkürözellikle paniğin ortasında ani talep artışını karşılamaya çalışır durumda buldu.

CEO ve kurucu ortak Immad Akhund, “En çılgın zaman ilk beş gündü” diye hatırlıyor. “Çarşamba gecesi başladı – burada çok stresliydi ve sadece Merkür’ün bakış açısından değil, tüm Silikon Vadisi nefesini tutuyordu. İnsanlar bundan sonra ne olacağı konusunda endişeliydi.”

Akhund, ilk birkaç gündeki zamanının çoğunu aramalarla ve mevcut ve potansiyel olarak yeni müşterilerden gelen doğrudan mesajlara yanıt vererek geçirdiğini söylüyor.

“İnsanlar çok stresliydi ve ‘Şimdi bir banka hesabına ihtiyacım var’ diyorlardı” diyor. “Her sorunun bu aciliyeti vardı.”

Buna cevaben, ortak bankalar Choice Financial Group ve Evolve Bank & Trust ile birlikte çalışan Mercury, FDIC sigortasını ilk olarak 1 milyon dolardan artırdı. 3 milyon dolara ve sonra 5 milyon dolara. Ayrıca Vault adında yeni bir ürün çıkardı, böylece insanlar bu meblağların ötesindeki nakitlerini ABD devlet hazine bonolarına yatırabilirlerdi.

Yine de Akhund’a göre sürekli olarak ortaya çıkan sorulardan biri şuydu: “SVB başarısız oluyorsa, Mercury neden güvenli?” Ona göre soru adildi, Mercury’nin kendisinin bir başlangıç ​​olduğunu düşünürsek.

Çöküşün ardından ilk birkaç gün içinde şirket 2 milyar dolardan fazla mevduat gördü. Ve tüm Mart ayında Mercury, hesaplarına para yatıran yaklaşık 8.700 yeni müşteri gördü.

Akhund, “Cıvada geçirdiğimiz en büyük ayımızdı, büyük bir giriş oldu,” diye hatırlıyor Akhund. “SVB’den gelen kişilere öncelik vermeye çalıştık ve hatta SVB hesaplarına bağlanabilmeleri için bazı araçlar geliştirdik.”

Ama bu kısa vadeli bir patlama değildi, Akhund’u endişelendiren bir şeydi.

Şirket, net yeni müşterilerinin %95’inin SVB krizinden yaklaşık 90 gün sonra Mercury’de kaldığını ve bu mevduatların sabit kaldığını iddia ediyor. Ayrıca, bu yeni müşteri büyümesi, SVB krizi sona erdikten sonra bile devam etti ve şirket Nisan’dan bu yana her ay yeni kayıtları ikiye katlayarak Nisan’dan Haziran’a kadar toplam 17.000 yeni müşterinin para yatırmasına yol açtı, bu rakam Akhund’un TechCrunch ile özel olarak paylaştı. Bugün toplam müşteri tabanı Deel, On Deck, Linear, Sprig ve Forage gibi 100.000’den fazla işletmeyi içermektedir. Bu, SVB’nin çöküşünün ardından birkaç ay içinde Mercury’nin müşteri tabanının 76.000’den 100.000’e çıktığı anlamına geliyor.

Bu müşteri artışı, şirketin Mayıs 2022’den Mayıs 2023’e kadar yıldan yıla 4 kat artan yıllık gelir çalıştırma oranına katkıda bulunduğunu da sözlerine ekledi. Genel olarak, 2022’de Akhund, Mercury’nin 50 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdiğini söyledi. Yalnızca 2023’ün ilk yarısında şirket 42 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştirdi. Merkür’ün de son 12 aydır karlı olduğunu söyledi.

Ayrıca, Kruze Consulting’den elde edilen verilere göre, Kruze’nin müşterilerinin %30’undan fazlasının artık bir Mercury hesabı var, bu, Mercury’ye göre herhangi bir neobank veya bankanın en yüksek payı olan Şubat ayı sonundaki %17’den arttı.

Mercury herhangi bir ABD işletmesine açık olsa da odak noktası, müşteri tabanının %70’ini oluşturan yeni kurulan şirketler ve e-ticaret şirketleridir. Mercury, özellikle yeni başlayanların, birçok büyük bankanın yeterince karşılayamayacağını iddia ettiği benzersiz ihtiyaçları olduğunu öne sürüyor.

Akhund, “Zaten büyüyorduk ve SBV ile olanlardan dolayı yaklaşık %20’lik bir sıçrama gördük” dedi. “Açıkçası bir tür dönüm noktası oldu ve bundan sonra biraz hızlandık.”

2017’deki başlangıcından bu yana Mercury, Andreessen Horowitz, Coatue ve CRV gibi yatırımcıların yanı sıra melek yatırımcılar, sporcular, şovmenler ve müşterilerden 163 milyon doların üzerinde fon topladı. Son raundu 120 milyon dolarlık B Serisi 2021 yılının Temmuz ayında açıklandı.

Tüm bu ayrıntılara ve çok daha fazlasına, Ahund Burada dinleyebileceğiniz Equity Podcast’te.

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? The Interchange’e kaydolun Burada.

Ele aldığımız bir konu hakkında bir haber ipucu veya içeriden bilgi mi aldınız? Sizden haber almak isteriz. Bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. Ya da [email protected] adresinden bize bir not bırakabilirsiniz. Anonimlik taleplerine saygı duymaktan mutluluk duyarız.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın