Tatil İçin En Güvenli Ülkeler Açıklandı: İlk Sırada İsviçre Var – Dünyadan İlginç Haberler

Birleşik Krallık merkezli tatil tavsiyeleri şirketi Which?, tatil için en güvenli ülkelerin listesini yayınladı. Tatil için güvenli ülkeler listesi hazırlanırken STC isimli danışmanlık firmasının sağladığı çeşitli veriler kullanıldı. Hazırlanan liste için toplamda 64 ülke doğal afet, ölümlü trafik kazası, cinayet oranı, terör, sağlık sistemi ve kadınların güvenliği gibi farklı kriterlere göre değerlendirildi. Birleşik Krallık merkezli şirketin yayınladığı listede İsviçre ilk sırada yer aldı. Türkiye ise 64 ülke içerisinde ancak 53. sırada kendisine yer buldu. Detaylara birlikte bakalım.

Birleşik Krallık merkezli tatil tavsiyeleri şirketi Which? tatil için en güvenli ülkeler listesi yayınladı

tatil

Ülkeler doğal afet, ölümlü trafik kazası, cinayet oranı, terör, sağlık sistemi, kadınların güvenliği, siyasi istikrar ve şiddet içeren suçlar gibi farklı kriterlere göre değerlendirildi.

64 ülke içerisinde en yüksek güvenlik puanına sahip olan İsviçre listenin zirvesinde

Which? tarafından yapılan açıklamada İsviçre’nin siyasi istikrarı, yüksek sağlık hizmetleri ve çok düşük şiddet oranları sebebiyle tatil yapmak için en güvenli ülke olduğu belirtildi. İsviçre’nin toplam güvenlik endeksi skorunun 0.95 olduğu ifade edildi.

Öte yandan listenin ilk sırasında yer alan İsviçre’nin temel sağlık hizmetleri 93,5, her 100 bin kişide cinayet oranı 0,6 ve trafik kazasında her 100 bin kişide ölüm oranı 3,3 olarak açıklandı.

Tatil için en güvenli ülkeler listesini ilk 10 basamağında çoğunluklu olarak Avrupa ülkeleri yer aldı

Listede İsviçre’nin ardından sırasıyla İzlanda, Norveç, Portekiz, Slovenya, Finlandiya, Yeni Zelanda, Danimarka, Singapur ve Avusturya yer aldı. Yalnızca Singapur ve Yeni Zelanda, Avrupa’da olmadığı halde, listenin ilk 10 basamağında kendilerine yer bulmayı başardı.

Türkiye, 64 ülke arasından ancak 53. sırada kendisine yer buldu

tatil

Yani ülkemiz, tatil için güvenli olmayan en azından daha az güvenli ülkeler kategorisinde yer aldı. Türkiye’de trafik kazasında ölüm oranı her 100 bin kişide 8,9 olarak açıklandı. Cinayet oranının ise her 100 bin kişide 2,4 olduğu ifade edildi.

Türkiye, kadınların güvenliği başlığında 2,2 puan alabilirken sağlık hizmetleri başlığında ise 69,2 puanda kaldı

tatil

Liste hazırlanırken dikkate alınan hususlardan biri de ülkelerdeki terör riskiydi. Bu doğrultuda Türkiye’deki terör riski için “kuvvetle muhtemel” değerlendirmesi yapıldı. Bütün başlıklar değerlendirildiğinde Türkiye 0.57 güvenlik puanı ile listenin 53. basamağında, yani son sıralarında yer aldı.

Tatil için dünyanın en tekinsiz ülkesi ise Jamaika oldu

tatil

Listenin son sırasında yer alan Jamaika’daki cinayet oranlarının, ilk sıradaki İsviçre’den 60 kat daha yüksek olduğu ifade edildi. Bununla birlikte listenin alt basamaklarında çoğunlukla Güney Amerika ve Afrika ülkeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada listenin alt sıralarında yer alan ülkelerde yüksek cinayet oranlarının dikkat çektiği ifade edildi. Bununla birlikte bu ülkelerde ölümlü trafik kazaların ve şiddet içerikli suçların yaygın görülmesinin de ortak bir sorun olduğu belirtildi. 

Kaynak: 1

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın