Tekirdağ’da Sahte Diploma İle Doktorluk Yapan Ayşe Özkiraz Tahliye Edildi – Dünyadan İlginç Haberler

Tekirdağ’ın Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde sahte diploma ile görev yapan ve gerçekler ortaya çıkınca tutuklanan Ayşe Özkiraz için 13 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Ne yazık ki, sahte doktor Özkiraz sadece 8 yıl hapis cezası ve 18 bin lira adli para cezasına çarptırıldı ve tahliye edildi. Ayşe Özkiraz ile ilgili olanları bir kez daha hatırlayalım:

Olayla ilgili sosyal medya tepkilerini buradan inceleyebilirsiniz:

Tepkiler Dinmiyor! Sahte Doktor Skandalı Sosyal Medya Kullanıcılarının Gündeminde

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 1 yıldır pratisyen hekim olarak görev yapan Ayşe Özkiraz’ın diplomasının sahte olduğu ortaya çıkmıştı

Ayşe Özkiraz

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) 81 puan aldığını ve çocuk doktoru olduğu söylemişti. Ancak tıpla ilgili konularda çelişkili cevaplar vermesi üzerine hastanedeki doktorlar yanlış bir şeyler olduğundan şüphelenmiş ve Özkiraz hakkında inceleme başlatılmıştı. Araştırmaların sonucunda Ayşe Özkiraz’ın lise mezunu olduğu ortaya çıktı ve sahte doktor tutuklandı.

Çocuk doktoru olarak kaşeler bastırmıştı

Ayşe Özkiraz

Sahte doktordan şüphelenen “sözde” meslektaşları Ayşe Özkiraz’a tıpla ilgili çeşitli sorular yöneltti. Güya Çapa Tıp Fakültesi mezunu olan Özkiraz’ın bu sorulara çelişkili yanıtlar vermesi şüpheleri daha da artırdı. Doktorlar durumu hastane yönetimine bildirdi ve konu İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğüne iletildi.

Sahte diplomaları evinden çıktı

Ayşe Özkiraz

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Ayşe Özkiraz gözaltına alındıktan sonra evinde arama yapıldı. Bu arama sırasında çok sayıdaki sahte üniversite kimlik kartları, sahte doktor kimlik kartları, sahte diplomalar, hastane kimlikleri, ameliyat kıyafetleri, sahte plaketler ele geçirildi. Üstüne üstlük Özkiraz’ın sosyal medya hesabında girdiği ameliyatların fotoğraflarını da paylaştığı ortaya çıktı.

Özkiraz Tekirdağ T Tipi Cezaevi’ne gönderildikten sonra avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Çerkezköy 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘özel belgede sahtecilik’ ve ‘yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet’ suçlarından Özkiraz’a dava açıldı

5. duruşmasına çıkan sahte doktor yaptıklarından pişman olduğunu ve sadece bir kez dikiş işlemi gerçekleştirdiğini, maddi bir kazancı olmadığını söyledi. Özkiraz’ın avukatı da müvekkilinin doktor sıfatını kullandığını ancak maddi menfaat elde etmediğini belirterek tahliye edilmesini istedi.

Tahliyesine karar verildi

Mahkeme heyeti Ayşe Özkiraz’ı, ‘Özel belgede sahtecilik’ten 1 yıl, ‘Resmi belgede sahtecilik’ten 3 yıl, ‘Yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen kanuna muhalefet’ suçundan 4 yıl olmak üzere toplam 8 yıl hapis cezası ve 18 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Özkiraz’ın tahliyesine karar verildi.

Kaynak: 1 2

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın