Maden ocağındaki faciada son durum: Alan kapatıldıAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın’a gelerek patlama sonrası vurulan madencileri hastanede ziyaret etti. Daha sonrasında maden bölgesine gelmiş olarak çalışmalar hakkındaki malumat alan Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile beraber izahat yaptı.

Bakan Dönmez, teknik emniyet ekiplerinin ocakta kısmi geçindiren yangınla mücadelesinin sürdüğünü belirterek, “O alanı topyekün kontrol altına alabilmek için kapatma kararı verildi. Baraj yapma işlemleri devam ediyor. Arkasından da azot ve su, öteki kimyevi maddeleri ocağa basmak üzere orayı test altına alacağız. Sonrasında tesisin yeniden üretime alınabilmesi için oluşan hasarların tespiti, bunların yeniden tesis edilmesi benzer biçimde teknik işlemler devam edecek. Bu işler bitene kadar Amasra Müessesemizde kömür üretimine ara veriyoruz” dedi.

Amasra’daki maden ocağında meydana gelen kazanın herkesi üzdüğünü ifade eden Adalet Bakanı Bozdağ ise, “Büyük bir acı, doğal ateş düşmüş olduğu yeri yakar. Yüreğimiz yanıyor. Şehit olan 41 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı ve sabır temenni ediyorum. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

Bu tür kazaların olmaması için hükümetlerin ciddi tedbirler aldığını ve bu tedbirlerin geliştirilerek uygulamaya devam edileceğini kaydeden Bozdağ, “Kazanın olduğu andan itibaren Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Enerji Bakanımız, İçişleri ve Çalışma bakanımız olay yerinde oldular ve kazanın peşinden içeride olan işçilerimizi sağ salim kurtarmak ve onlara ulaşmak için uğraştılar” ifadelerini kullandı.

“Bu kazanın faal bir halde soruşturulması çok önemlidir” diyen Bozdağ, “Bartın Cumhuriyet Başsavcılığımız kazanın soruşturulması için adli soruşturma başlattı. Amasra Cumhuriyet Savcılığı bu tahkikatı yürütüyor. İlk ilkin 3 cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Ancak vakada hayatını kaybeden işçilerimizin çoğalması üzerine sayı 5’e çıkarıldı. Şu anda 5 cumhuriyet savcımız olayın tahkikatını sürdürmektedir. Buradan kamuoyuna açıkça anlatım etmek istiyorum ki bu vaka tüm yönleriyle soruşturulacak ve aydınlatılacaktır. Kafalarda ne kadar soru varsa bunların hepsinin cevabı tahkikat nihayetinde ortaya çıkacaktır. Amaç maddi hakikati tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarmaktır. İhmal, kusur kimden kaynaklanıyorsa hukuk bunlarla ilgili gereği yapmış olacaktır. Bundan kimsenin endişesi ve tereddüdü olmasın. Olayın ilk duyulduğu andan itibaren Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmiştir. Bundan sonraki tahkikatı yakından takip edeceğiz. İçeride soğutma çalışmaları bitmediği için bir kanıt tespiti yapma imkanı hemen hemen yok. Bundan sonraki süreçte soruşturmanın gerekleri neyse yerine getirilecektir” benzer biçimde konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın