Madenciler yaşadıkları vehamet dolu anları söylediTürkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Bartın’a gelerek patlamada yaralanan işçileri hastanede ziyaret etti. İşçilere geçmiş olsun dileklerini ileten Sarıgül, madende patlama anında yaşananları madencilerden dinledi. Madenci Remzi Akar, “Normalde işlerimizi bitirdik. Eve geldik. Herkes evindeydi. Haberler geldi. Biz atladık, gittik. Herkes çalışmaya başladı. Arkadaşları kurtarmaya başladık. Vefat edenleri almaya başladık. Aşağıda yoğun bir emek verme vardı, emek vardı aşağıda. O tozun dumanın içinde hepimiz bir performans sergiledi, hepimiz yaşamını ortaya koydu. Çünkü orda tekrar bir patlama olsa belki oraya giren hepimiz ölecekti. Biz de yardım ederken maskelerimizle bir zamana kadar çabaladık sadece bir süre sonra gaz etkiledi. Bizi de alıp hastaneye getirdiler” diye konuştu.

Mustafa Sarıgül ise, “Bütün yetkililer burada. Herkes burada. Bu yaraları hep birlikte saracağız. Başımız sağolsun. Özellikle ailelere tekrar uğrayacağız” dedi.

“Bir anda sıcaklık geldi, patlamayla bizi fırlattı”

Sezgin Çeleb ise, “Akü değiştirecektik. Bir anda ısı geldi. Patlamayla bizi fırlattı. Ondan sonrasında esasen pak hava yoluna çıktık. Biz de bir şey anlamadık” dedi. Üzgün olduklarını belirten Çeleb, “Kurtulduk fakat onun sevincini yaşayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“19 işçiyi çıkartırken ben de bitkinlikten geçmeye başladım”

Olay esnasında eksi 250 kotta çalıştığını anlatan madenci Güray Polat ise, “Patlama olduğu zaman patlamanın olduğu yere doğru mühendisimizle birlikte gittik. Onunla olay yerinde olan ilk bizdik. Ondan sonrasında eksi 300’den diğer motorcu ekibimizi buldum. Biraz yanıkları vardı, onları kuyu altına getirdim. Ondan sonra asla durmadık. 18-19 işçiyi çıkartma derken ben de bitkinlikten geçmeye başladım. Çıkarabildiğimizi oradan aldık. Motoru sonrasında başka bir arkadaşa teslim ettim. Çünkü tükendim artık. Büyük patlama olduğunda toz kalktı havaya, her tarafa karıştı. Göz gözü görmüyordu. Önümüzü göremiyorduk.”

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın