Logitech G Cloud Gaming Handheld tanıtıldı, ekim ayında yurt haricinde satışa çıkacak

Logitech G Cloud Gaming Handheld tanıtıldı, ekim ayında yurt haricinde satışa çıkacakLogitech’in geçen ay yayınladığı bir ipucu ve bir sızıntının ardından çarşamba günü G Cloud Gaming Handheld aletinin resmi duyurusu geldi. Android destekli ve 349,99 dolarlık fiyat etiketine sahip avuçiçi aygıt; Google Play Store, Xbox Cloud Gaming ve Nvidia’nın GeForce Now hizmetine erişimle 17 Ekim’de Kuzey Amerika bölgesinde satışa çıkıyor. Android mobil oyunlarını oynayabilecek olsanız da, esas odak noktası bulut oyunlarıdır. Taşınabilir cihaz 12 saat yada daha fazla pil ömrü sağlamak için bu biçimde tasarlanmıştır.

Logitech G Cloud Gaming Handheld, 16:9 görüntü oranına ve 60 Hz yenileme hızına haiz yedi inç 1080p HD IPS dokunmatik monitör barındırıyor. Beyaz renkli mobil oyun cihazında iki adet ofset analog parmak izi, bir D-pad ve Y, B, A ve X düğmeleri bulunuyor. Önde ek olarak dört düğme vardır: Logitech G, ana sayfa, menü ve kontekst menüsü düğmesi.

Logitech G düğmesi, Xbox denetleyicisindeki mücevher tuşu benzer biçimde çalışır ve oyunları duraklatmanıza veya bırakmanıza izin veren bir alt menü açar. Ana sayfa düğmesi ise sizi Logitech’in başlatıcısına geri sürükler. Ayrıca çoğu çağdaş kumanda cihazında olduğu şeklinde iki tampon ve iki tetik tuşu var. Ayrıca Logitech’in avuçiçi cihazında dokunsal vibrasyon, jiroskop ve yine eşlenebilir kontroller bulunur.

logitech g cloud gaming handheld

İçeride Logitech, 2.3GHz’e kadar çalışan sekiz çekirdekli bir CPU olan Qualcomm Snapdragon 720G işlemci kullanıyor. 4 GB LPDDR4X RAM ve 64 GB UFS depolama alanı var. Tek bir USB-C 3.1 bağlantı noktası üstünden şarj ediliyor ve 6.000 mAh kapasiteli pili ortalama 2,5 saatte şarj edilebiliyor. Ayrıca Logitech gizleme alanı genişletme için bir microSD kart yuvası sağlıyor. Ancak 5G yada SIM kart desteği yok, bundan dolayı bulut oyunları için her vakit Wi-Fi ağlarının menzilinde olmanız icap eder.

Logitech, Xbox Cloud Gaming ve Nvidia’nın GeForce Now hizmetini avuçiçi cihazlara entegre etmek için Microsoft ve Nvidia ile birlikte çalıştı. Switch benzeri kullanıcı arayüzü, her hizmeti başlatmanıza izin verir, ancak Xbox Cloud Gaming uygulaması yalnızca bir Progressive Web Uygulamasıdır (PWA), bundan dolayı cihaza gerçek anlamda derin bir entegrasyon içermez. Bu bununla birlikte belirli bulut oyunlarını da ana ekrana ekleyemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Bu taşınabilir oyun aletinin esas cazibeli noktası ise, 12 saatten fazla pil ömrü ve hafif gövdesidir. Logitech G Cloud Gaming Handheld, Steam Deck ve Nintendo Switch’ten daha azca geniş ve ancak 463 gram ağırlığında. Bu, Switch’ten (322 gram) birazcık daha ağır, sadece Steam Deck’ten (669 gram) fazlaca daha hafifçe bulunduğunu gösteriyor.

logitech g cloud gaming handheld

Logitech, bu mobil cihazda Tencent ile de iş ortaklığı kurdu ve Android başlatıcının tasarlanmasına yardımcı olmak için Çinli firmanın yazılım uzmanlığından yararlandı. Logitech’in oyun başlatıcısında bir mobil aygıt modu ve oyun dışında kullanmak isteyenler için klasik bir Android tablet başlatıcı modu var. YouTube ve Chrome gibi uygulamalar, Xbox Cloud Gaming, Nvidia GeForce Now ve Valve’s Steam Link ile beraber evvelde yüklenecek.

Android desteği, bu mobil cihazın birtakım Android oyunlarını çalıştırabileceği anlamına geliyor, sadece Logitech bunu bulut oyunları için pazarlıyor. Bu, taşınabilir konsollar için yeni bir pazar çünkü tipik olarak mobil oyuncular, web bağlantısının sağlam olmadığı arabalarda, trenlerde ve uçaklarda seyahat ederken oyunlarına erişmek istiyor. Logitech G Cloud Gaming Handheld ile devamlı olarak bir Wi-Fi sinyalinin yakınında olmanız gerekecek, bu da onun çekiciliğini azaltabilir.

Logitech, G Cloud Gaming Handheld’in piyasaya çıkışı için ekim ayını hedefliyor ve başlangıçta ABD ve Kanada’da piyasaya çıkış planlanıyor. Erkenden sahip olmak isteyenler için, 349,99 dolarlık perakende fiyatından önce 299,99 dolarlık sınırlı bir ön sipariş teklifi bulunuyor. Bu fiyat, Nintendo Switch (yurt dışı 299,99 $) ve Steam Deck (yurt dışı 399 $) arasındadır, bundan dolayı çoğunlukla bir bulut oyun cihazı olan bu yeni Logitech cihazı için sıkıntılı bir satış süreci olabilir.

Logitech G Cloud Gaming Handheld 17 Ekim’de ABD’de Amazon, Best Buy ve Logitech’in kendi internet sitesinde satışta olacak.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın