Kremlin’den AB’ye: Bir dizi saçmalıktaki başka bir gülünç karar

Kremlin’den AB’ye: Bir dizi saçmalıktaki başka bir gülünç kararKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya ile vize kolaylığı anlaşmasını askıya alacağını duyurmasına reaksiyon göstererek, “Bu Ruslar için fena, şu sebeple vize almak muhtemelen daha uzun ve daha zor olacak. Bu adım, geçindiren bir takım saçmalıktaki başka bir komik karardır.” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, gündemdeki mevzulara ilişik değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Kuzey Akım naturel gaz boru hattıyla alakalı yaşanan problemler sebebiyle Avrupa’yı suçlayan Peskov, “Gazprom, yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır ve hevesli. Ancak mevcut durumda, Avrupa tarafı Gazprom’un çalışmasını engellemiş olan yasal ve teknolojik engeller koydu.” benzer biçimde konuştu.

Gazprom’la iş yapan taraflara sağduyu çağrısında bulunan Peskov, “Bu bir kriz senaryosu. Gazprom’la iş meydana getiren taraflara karşı sağduyu çağrısında bulunmak isterim, sadece şu ana kadar sadece ciddi bir sağduyu eksikliğine haiz oldukları kararına varabiliriz.” diye konuştu.

Rusya’dan AB’nin vize adımına reaksiyon

Peskov, AB’nin Rusya ile 2007’de meydana getirilen vize kolaylığı anlaşmasını askıya alacağını bildirmesini de değerlendirerek, “Bu Ruslar için fena, şundan dolayı vize almak muhtemelen daha uzun ve daha zor olacak. Bu adım, geçindiren bir takım saçmalıktaki bir başka komik karardır. Elbette bu anlaşmadan çekilmek Avrupalılar için de durumu zorlaştıracak.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da AB’nin Rusya ile vize kolaylığı anlaşmasını askıya alacağını duyurmasına tepki gösterdi.

Rus karşıtı AB ülkelerinin, Rus vatandaşlarını kendi devletlerinin bağımsız dış politikasını destekledikleri için “cezalandırmaya” karar verdiklerini belirten Zaharova, bu girişimin arkasında, başka bir ülkenin içişlerine açık bir müdahaleden başka bir şey olarak değerlendirilemeyecek olan Rus toplumunu taksim girişimleri görüldüğünü ifade etti.

Bu halde AB’nin, politikalarının gerçek hedeflerini bir kere daha ortaya koyduğunu kaydeden Zaharova, “AB’nin yaptırım politikasının basit Rus vatandaşlarına yönelik olmadığına dair son yıllarda yapılan açıklamaların gerçeklikle hiçbir ilgisi olmadığı artık herkes tarafınca aşikar. İnsanlar arasındaki mantıksız, ‘köprüleri yakma’ politikasında AB şeklinde olmayacağız, fakat aynı zamanda vatandaşlarımızın çıkarlarını korumak ve kendi ulusal güvenliğimizi sağlamak için misilleme yapma hakkımızı saklı tutuyoruz.” ifadelerini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın