Kremlin’den AB’ye: Bir dizi saçmalıktaki başka bir komik karar

Kremlin’den AB’ye: Bir dizi saçmalıktaki başka bir komik kararKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya ile vize kolaylığı anlaşmasını askıya alacağını duyurmasına reaksiyon göstererek, “Bu Ruslar için fena, zira vize almak muhtemelen daha uzun ve daha zor olacak. Bu adım, geçindiren bir dizi saçmalıktaki başka bir komik karardır.” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki konulara ait değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Akım naturel gaz boru hattıyla alakalı yaşanmış olan sorunlar sebebiyle Avrupa’yı suçlayan Peskov, “Gazprom, yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır ve hevesli. Ancak mevcut durumda, Avrupa tarafı Gazprom’un çalışmasını engellemiş olan yasal ve teknolojik engeller koydu.” benzer biçimde konuştu.

Gazprom’la iş yapan taraflara sağduyu çağrısında bulunan Peskov, “Bu bir kriz senaryosu. Gazprom’la iş icra eden taraflara karşı sağduyu çağrısında bulunmak istiyorum, sadece şu ana kadar ancak ciddi bir sağduyu eksikliğine haiz oldukları kararına varabiliriz.” diye konuştu.

Rusya’dan AB’nin vize adımına tepki

Peskov, AB’nin Rusya ile 2007’de meydana getirilen vize kolaylığı anlaşmasını askıya alacağını bildirmesini de değerlendirerek, “Bu Ruslar için kötü, bundan dolayı vize almak muhtemelen daha uzun ve daha zor olacak. Bu adım, devam eden bir takım saçmalıktaki bir başka komik karardır. Elbette bu anlaşmadan çekilmek Avrupalılar için de durumu zorlaştıracak.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da AB’nin Rusya ile vize kolaylığı anlaşmasını askıya alacağını duyurmasına tepki gösterdi.

Rus karşıtı AB ülkelerinin, Rus vatandaşlarını kendi devletlerinin bağımsız dış politikasını destekledikleri için “cezalandırmaya” karar verdiklerini belirten Zaharova, bu girişimin peşinde, başka bir ülkenin içişlerine aleni bir müdahaleden başka bir şey olarak değerlendirilemeyecek olan Rus toplumunu bölme girişimleri görüldüğünü anlatım etti.

Bu biçimde AB’nin, politikalarının reel hedeflerini bir kez daha ortaya koyduğunu kaydeden Zaharova, “AB’nin yaptırım politikasının bayağı Rus vatandaşlarına yönelik olmadığına dair son yıllarda meydana getirilen açıklamaların gerçeklikle hiçbir ilgisi olmadığı artık herkes tarafınca aşikar. İnsanlar arasındaki mantıksız, ‘köprüleri yakma’ politikasında AB şeklinde olmayacağız, ama bununla beraber vatandaşlarımızın çıkarlarını korumak ve kendi ulusal güvenliğimizi sağlamak için misilleme yapma hakkımızı saklı tutuyoruz.” ifadelerini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın