Rusya Kuzey Akım üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatını durdurduGazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, 31 Ağustos’ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım’daki bir türbinde arızaların tespit edilmiş olduğu açıklandı.

Hattan naturel gaz sevkiyatının arızalar tamir edilmeden yapılamayacağına işaret edilen açıklamada, bundan dolayı Kuzey Akım üzerinden organik gaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulmasına karar verildiği kaydedildi.

Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatı hızla azalıyor

Gazprom’dan 19 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım’da evvel planlanmış bakım nedeniyle 31 Ağustos’tan itibaren üç günlüğüne naturel gaz akışının durdurulacağı bildirilmişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna’daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan mühim hatlardan biri olarak biliniyor.

Ukrayna savaşının başlamasının arkasından Yamal-Avrupa hattı üzerinden de sevkiyat tümüyle durdurulurken Ukrayna üzerinden sevkiyat da yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Rus yetkililer, Avrupa’ya yönelik doğal gaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer, Rusya’nın enerji kaynaklarını bir silah olarak kullandığını iddia ediyor.

Gazprom, Kuzey Akım boru hattının gayri muayyen bir müddet kapalı kalacağını duyurdu

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğal gaz sevkiyatının belgisiz bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Gazprom’dan meydana getirilen yazılı açıklamada, 31 Ağustos’ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım’daki bir türbinde arızaların tespit edildiği açıklandı.

Hattan organik gaz sevkiyatının arızalar tamir edilmeden yapılamayacağına işaret edilen açıklamada, bundan dolayı Kuzey Akım üzerinden organik gaz sevkiyatının gayri muayyen bir süreliğine durdurulmasına karar verildiği kaydedildi.

Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatı hızla azalıyor

Gazprom’dan 19 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım’da evvelinde planlanmış bakım sebebiyle 31 Ağustos’tan itibaren üç günlüğüne organik gaz akışının durdurulacağı bildirilmişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna’daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor.

Ukrayna savaşının başlamasının ardından Yamal-Avrupa hattı üstünden de sevkiyat tümüyle durdurulurken Ukrayna üzerinden sevkiyat da yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Rus yetkililer, Avrupa’ya yönelik doğal gaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer, Rusya’nın enerji kaynaklarını bir silah olarak kullandığını iddia ediyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın