Kocasını öldüren hanım hakim karşısına çıktıİstanbul Kartal’da 30 Mayıs 2022 tarihinde şiddet gördüğünü iddia ettiği 31 yaşındaki eşi Burak Kethüda’yı bıçaklayarak öldürdüğü nedeni öne sürülerek “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen Seda Kethüda’nın(31) yargılanmasına başlandı. Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Seda Kethüda cezaevinden getirilirken, taraf avukatları salonda hazır bulundu.

“İki eliyle boğazıma sarıldı”

Duruşmada müdafaa yapan sanık Seda Kethüda, olay günü birlikte alkol aldıkları sırada eski konuların açıldığını ve tartışmaya başladıklarını anlatarak, “Sürekli kumar oynuyordu, para göndermekten bıkmıştım artık. Tartışma esnasında bana ve ölmüş anneme küfür etti. Masaya doğru vurdu ve bağırıp çağırmaya başladı. Kavganın büyüyeceğini anlayınca döşek odasına gittim. Maktul de arkamdan geldi. İki eliyle boğazıma sarıldı. Çocuğuma polisi aramasını söyledim” dedi.

“Öldürmek aklımın ucundan bile geçmedi”

Daha sonra mutfağa geçtiğini özetleyen sanık, “Çocuğum da yanımdaydı. Evden gitsin diye meyve bıçağını alarak sallamaya başladım” diyerek kasten bıçaklamadığını söyledi. Ardından kendisine bir şey yapar diye korktuğu için apartmandan kaçtığını ve taksiye bindiğini anlatarak, “Benim çocuğumun babasıdır, eşimdir. Öldürmek şeklinde bir şey aklımın ucundan bile geçmedi.” diye konuştu. Bunun üzerine sanık avukatı laf alarak, “Müvekkil öldürme kastıyla hareket etmemiştir. Kendini ve çocuğunu koruma amaçlı eylemi gerçekleştirmiştir. Burada iç kanama sonucu oluşan semptomlar sebebiyle ölüm meydana gelmiştir” diyerek esenlik ekiplerinin maktule geç müdahale ettiğini öne sürdü.

“Oğlumun kumar oynama huyu yoktu”

Maktulün babası, “Benim oğlum evime oldukca bağlıydı, çocuğuna oldukca düşkündü. Benim oğlumun kumar oynama huyu yoktu, yalan söylüyorlar. Benim çocuğumu öylece tek başına bırakmışlar, yanında hastaneye bile gitmemişler. Şikayetçiyim” dedi. Sanığın mahkeme huzurunda mağdur kadın profili çizmeye çalıştığını söyleyen müşteki avukatı da, “Sanığın aşamalarda verdiği ifadeler çelişkilidir. Maktul evine ve çocuklarına bakan bir insandı. Sanık bilerek isteyerek öldürme kastıyla kocasını 3 defa bıçaklamıştır” diyerek en ağır biçimde cezalandırılmasını istedi.

“Mağduru oynamıyorum”

Tutuklu sanık Seda Kethüda ise, “Yaşadıklarımı kendim bilirim. Ölüye hürmet duyuyorum. Ben mağduru oynamıyorum” diye konuştu. Ara kararını oluşturan mahkeme heyeti, tutuklu sanığın tutukluluk haline karar vererek, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, olay günü sanık Seda Kethüda ile maktul eşi Burak Kethüda’nın alkol alarak söyleşi ettikleri, aralarında aileyle ilgili nedenlerden dolayı münakaşa çıktığı, bunun üzerine maktulün sanığa vurmaya çalıştığı anlatıldı. Sanığın mutfaktan almış olduğu bıçağı eşine doğrultarak evi terk etmesini istediği, aksi şekilde kendisini bıçakla yaralayacağını söylediği, evden çıkmaması üzerine eşini bıçakladığı belirtildi. Hastaneye kaldırılan Burak Kethüda’nın hayatını kaybettiğinin aktarıldığı iddianamede, olayın peşinden tutuklanan sanık Seda Kethüda’nın “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın