Kenya mahkemesi davayı geri çekme talebini reddettiği için Flutterwave’e darbe

rent a car 34

Kenya’nın Varlık Kurtarma Kurumu’nun (ARA) geri çekme planları iAfrikalı fintech devi Flutterwave’e karşı ikinci dava ülkenin üçüncü en yüksek mahkemesi olan Yüksek Mahkeme tarafından vuruldu.

Ajans geçen yıl Ağustos ayında kara para aklama ve dolandırıcılık şüphesiyle Flutterwave, Hupesi Solutions ve Adguru Technology Limited’e ait 3 milyon doları dondurmuştu. Fonlara el konulması, ARA’dan iki ay sonra gerçekleşti. Flutterwave ve diğer altı şirkete ait 52,5 milyon doları daha dondurdu. ARA, ilki bu yılın Mart ayında resmi olarak geri çekilen her el koymanın ardından dava açtı.

İkinci davanın geri çekilmesi talebi, Yüksek Mahkeme Yargıcı Nixon Sifuna tarafından reddedildi ve TechCrunch tarafından görülen bir kararda, kamu tarafından finanse edilen bir kuruluş olan ARA’nın “müzakereler veya uzlaşma veya bu tür müzakerelerin veya anlaşmanın şartları” da dahil olmak üzere geri çekilme için nedenler vermediğini kaydetti.

Bu, ajansın müfettiş tarafından verilen bir yeminli beyanı ve fintech’in banka ve mobil para hesaplarındaki milyonların suç ve kara para aklama geliri olduğuna dair kanıt olarak banka hesap özetleri de dahil olmak üzere bir yığın belge içermesine rağmen gerçekleşti. Yargıç, teşkilatın neden iddia edilen suça ilişkin artık herhangi bir delile sahip olmadığını iddia ettiğini öğrenmek istedi.

Yargıç Sifuna, “Yolsuzluk, ekonomik suç, organize suç ve benzeri ahlaksızlıklarla (kara para aklama dahil) mücadele etmekle görevli kuruluşlar ilahi görevlerinden vazgeçmemeli veya bu tür ahlaksızlıklara ortak olmamalıdır” dedi.

Teşkilatın kamu yararına göre yönlendirilmesi gerektiğini ve kararlarının veya eylemlerinin halkın gözünde “açık ve suçlamanın ötesinde” olması gerektiğini söyledi.

Karar, alma ihtimalini daha da geciktirecek. Kenya’da faaliyet göstermek için bir lisans. TechCrunch, yorum için Flutterwave’e ulaştı.

Ajans, iki vakada Flutterwave’in banka hesaplarının tüccar hizmetleri kisvesi altında kara para aklama için kanal olarak kullanıldığını söyledi. Flutterwave’in müşterilerden perakende işlemleri doğrulamak için kanıt sağlayamadığını söyledi. İddia edilen tüccarların yerleşim yerlerine dair hiçbir kanıt bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Flutterwave, Afrika’da sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için Iyinoluwa Aboyeji, Olugbenga “GB” Agboola (CEO) ve Adeleke Adekoya tarafından 2016 yılında kuruldu. O zamandan beri, kullanıcıların kıtaya giden ve kıtadan alıcılara para göndermesine olanak tanıyan bir havale hizmetini içerecek şekilde büyüdü; Flutterwave Store adlı küçük işletmeler için shopify benzeri bir e-ticaret platformu ve bir eğitim ödemeleri platformu olan Tuition.

Geçen yıl 3 milyar dolarlık bir değerlemeyle 350 milyon dolar topladı ve bu da onu Afrika’nın en değerli girişimlerinden biri haline getirdi. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi tartışmayla uğraşmak zorunda olduğu için tartışmasız olmamıştır. taciz iddialarıfonların kötüye kullanılması ve kötü yönetim.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın