Jeeves, kurumsal kredi kartlarının ötesine geçerek yıllık gelirde 40 milyon doları aştı

rent a car 34

2021 yılının Eylül ayında, Jeeves Y Combinator’ın 2020 yaz partisine katıldıktan sonra – öncelikli olarak Latin Amerika’ya odaklanarak – birincil ürünü olarak kurumsal kredi kartlarını sunmaya başladı.

2021 lansmanına kadar, Jeeves kendisini Kuzey Amerika, Birleşik Krallık ve Avrupa’daki işletmelere hizmet veren ilk “ülkeler arası, çapraz para birimi” gider yönetimi platformu olarak tanımlıyordu. 2.1 milyar dolarlık bir değerlemeyle toplam 265 milyon dolarlık özsermaye fonu toplamıştı.

2022’de girişim, adımlarını atmış gibi görünüyordu. CEO ve kurucu Dileep Thazhmon’a göre, 2023’e yıllık %250 artışla 40 milyon doların üzerinde yıllık çalıştırma oranıyla girdi. Ve bugün, işletmelere ön ödemeli kartlar ve sınır ötesi ödemeler sunmak için daha da genişlediğini duyuruyor.

Jeeves kendisini “küresel şirketler için oluşturulmuş bir finansal işletim sistemi” olarak tanımlıyor. Tamamen uzak, New York merkezli şirket, diğerleri arasında Andreessen Horowitz (a16z), CRV ve Tencent gibi yatırımcılar tarafından destekleniyor ve yakın zamanda Orta Doğu’dan açıklanmayan bir devlet servet fonundan 25 milyon dolar daha topladı.

Thazhmon, özellikle, bugün 182 kişilik girişimin hala üç yıldan fazla pistinin kaldığını söyledi.

“Doğru zamanda büyüttüğümüz için şanslıydık. Ayrıca sadece yanmayı azaltmaya odaklandık – son beş ayda maliyetleri neredeyse %50 oranında azalttığımızı düşünüyorum” diye ekledi. “Katkı karı, bu yıl için en büyük odak noktası. Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde ve sahip olduğumuz tüm ürünlerde bu pozitifliği elde etmek istiyoruz.”

Kredinin ötesine geçmek

Jeeves’in hikayesi, finansmanın önemli ölçüde düştüğü ve büyüme hikayelerine ulaşmanın daha zor olduğu fintech dünyasındaki diğer pek çok kişiye ters düşüyor.

Thazhmon, girişimin genişlemesinin, sınır ötesi faaliyet gösteren şirketler için borç hesapları, faturalama ve harcama yönetimini kredi ve ön ödemeli kartlarla birleştiren “hepsi bir arada bir platform” olarak hizmet verme teklifini tamamlamaya yardımcı olduğunu söyledi. Bunun yalnızca daha da büyümesine yardımcı olacağını umuyor.

Thazhmon, “Müşterilerimiz, ön ödemeli kartları ve sınır ötesi ödemeleri kullanıma sunarak çalışan harcamalarının ötesine geçebilir ve satıcı ödemeleri ve faturalama dahil olmak üzere şirketle ilgili tüm giderler için Jeeves’i kullanabilir” dedi.

Bu yeni teklifin bir parçası olarak Jeeves, müşterilerin Brezilya, Kolombiya ve Meksika’ya 24 saat içinde – geçmişte 7 güne kadar süren bir süreç – para taşımalarına izin vereceğini iddia ediyor. Bunun da ötesinde müşteriler, çok dilli fatura tarama teknolojisini kullanarak 150’den fazla ülkede işletme giderlerini yerel para birimlerinde ödeyebilecek.

Şirket, kredinin ötesine geçmek istedi çünkü müşteriler, diğer ülkelerdeki işletmelerini finanse etmek için ön ödemeli kartlar veya müşteri mevduatları şeklinde para gönderme seçeneğine de sahip olup olamayacaklarını soruyorlardı.

Thazhmon, “Görünüşümüz, gider yönetimi ve ödenecek hesaplar olmak üzere bir bileşene sahip olduğunuz küresel bir Bill.com’a benziyor, bu nedenle kredi üzerine kurulu bir kurumsal karttan çok daha sağlam,” dedi.

Mayıs ayında Jeeves, faaliyet gösterdiği 22 ülkenin tamamında tam yerel kart basımını da tamamladı ve kartlar yerel para biriminde ödenebilir.

TechCrunch’a konuşan Thazhmon, “Bu gerçekten büyük bir fark, çünkü Latin Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yerel kartlar çıkarabilen tek gider yönetimi şirketi olduğumuz anlamına geliyor” dedi. “Diğer ülkelerde rayların inşa edilmesi zaman alıyor. ABD merkezli gider yönetimi platformlarına bakarsanız, merkezi Meksika’da bulunan bir şirketi bünyesine katamazlar. Meksikalı gider yönetimi sağlayıcılarına bakarsanız, bir şirkete dahil olamazlar. [that] merkezi ABD’dedir. Jeeves ikisini de yapabilir.

“Ülke ülke” inşa etmek

Jeeves, 2020 yılında, yeni başlayanların geleneksel olarak yerel ve ülkeye özgü finansal altyapıya güvenmek zorunda olduğu varsayımıyla kuruldu. Örneğin, Meksika ve Kolombiya’da çalışanları olan bir işletme, her ülkedeki finans işlevini karşılamak için birden fazla satıcıya ihtiyaç duyacaktır – Meksika’da bir şirket kartı ve Kolombiya’da bir şirket kartı ve sınır ötesi ödemeler için başka bir satıcı.

Şirket, “ülkeler ve para birimleri arasında yapılan herhangi bir iş harcaması için” yerel para biriminde sigorta, kredi ve ödeme rayları sağladığını söylüyor. Şu anda Kuzey Amerika, Latin Amerika, İngiltere ve Avrupa’da Kavak, dLocal ve Rappi dahil olmak üzere 22 ülkede müşterileri bulunmaktadır. Jeeves’in gelirinin yaklaşık %60’ı Kolombiya, Meksika ve Brezilya’dan elde ediliyor.

Şirket, bu üç ülkede Mastercard’ın tam ana üyesidir ve faaliyet gösterdiği üç kıtadaki 22 ülkenin tamamında yerel banka kimlik numaralarına (BIN’ler) sahip tek gider yönetimi sağlayıcısı olduğunu iddia etmektedir. Jeeves, merkezi Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Meksika, Kolombiya, Brezilya ve Avrupa’da bulunan şirketlere katılabileceğini söylüyor.

“Temel olarak bu ülkeyi her bölgede ülke ülke inşa ettik. Bu yüzden bu kadar büyük bir başarı,” dedi Thazhmon. “Bunu halletmek yaklaşık 18 ay sürdü.”

Jeeves, devam eden büyümesini desteklemek için kısa süre önce birkaç yüksek profilli yeni işe alım yaptı; bunlara daha önce Payoneer’de olan Alex Melikian’ın CFO’su olarak hizmet etmesi; daha önce Marqeta’da çalışan Daniel Adams’ı baş uyum görevlisi olarak görevlendirmek; ve daha önce Capital One’dan Lowell Isaacs, Kredi Riski ve Taahhütten Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak.

Thazhmon, TechCrunch’a “Uzun vadeli hedefimiz halka açılmak” dedi. “3 yıldan daha kısa bir süre önce YC’de bulunduğumuz ve resmi olarak sadece iki yıl önce başladığımız göz önüne alındığında, bizim için bir sonraki aşama, hızla büyüyen genç bir girişimi ölçeklenebilir bir halka açık şirkete dönüştürmeyi bilmek de dahil olmak üzere, liderlik ekibimizi halka açık şirket deneyimine sahip liderlerle ölçeklendirmeyi içeriyor.”

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? The Interchange’e kaydolun Burada.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın