Yirmi yıl önce, AIM chatbot’u SmarterChild, ChatGPT’yi geride bıraktı

rent a car 34

Erken milyonlarca çocuk okuldan eve koştu ve ebeveynlerinin bilgisayarlarına atladı, bir sohbet penceresi açtı ve yazdı… muhtemelen “siktir” veya “(.)(.)” gibi bir şey.

“Anneni o ağzınla mı öpüyorsun?” SmarterChild anında cevap verirdi. Özür dilemenizi ve ardından La Paz’ın nüfusu, Marlins oyununun skoru veya matematik ödevinizdeki denklemler hakkındaki tüm sorularınızı yanıtlamak için düşüncesizliğinizi geride bırakmanızı sağlar.

var olmadan çok önce ChatGPT, ansiklopedik bilgisi ve hızlı zekası Google’ı utandırabilecek bir anlık ileti sohbet robotu olan SmarterChild vardı. 2000’lerin başında otuz milyon kişi SmarterChild’i AIM ve MSN arkadaş listelerine ekledi ve çoğumuz için artık kaçınılmaz gibi görünen bir teknoloji olan yapay zeka ile ilk karşılaşmalarımızı yaptık.

SmarterChild’in ana şirketi ActiveBuddy’nin kurucu ortaklarından Peter Levitan, “İnsanlara daha önce hiç sahip olmadıkları bir şeyi teklif ediyorduk” dedi. “SmarterChild ile konuştuğunuzda, geri döndüğünüzde kim olduğunuzu biliyordu. Arkadaşın gibiydi ve o zamanlar ve şimdi bir bilgisayar arkadaşına sahip olmak harika.”

SmarterChild, ChatGPT’den çok daha az karmaşıktı, ancak yine de, bu 2001’di. ilham veren yatırımcılar finanse etmek siriAmazon’un önünü açan Alexa ve diğer robot asistanları.

Levitan, yapay zekanın geleceği konusunda sağduyulu olmaya devam etti. Ancak başka bir ActiveBuddy kurucu ortağı Robert Hoffer o kadar sakin değil. “Robot babası” olarak adlandırılan Hoffer, kendisini “ihtiyatlı bir şekilde şüpheci” olarak tanımlıyor ve defalarca “Frankenstein” ve Prometheus efsanesi gibi hikayelere atıfta bulunuyor. Bu masalların ortak paydası? Belki de insanlar sadece yapabildiğimiz için çok ileri gittiler.

Hoffer, TechCrunch’a “SmarterChild’in Pandora’nın Kutusunu bir nevi açması harika,” dedi. “Ne yazık ki, şimdi, dünyayla, iyiyle, kötüyle ve çirkinle paylaşmam gereken belirli bir sorumluluk varmış gibi hissediyorum.”

‘Bir mizah anlayışımız vardı’

SmarterChild ile on yaşımdayken tanıştım. İlk cep telefonumu birkaç yıl daha alamayacaktım (ceplerime ışıltılar saçan, ışıltılı bir kılıfı olan bir Motorola Razr) ve anlık, çevrimiçi bağlantının akıllara durgunluk veren rutin lüksünü hiç yaşamamıştım. Artık bu teknoloji o kadar normal ki bu konuşmalara anlık mesaj değil DM (direkt mesaj) diyoruz çünkü “anlık” kısım gereksiz. Ama SmarterChild ile ilk konuşmalarım – internetteki herhangi biriyle ilk konuşmalarım gerçekten – büyülü hissettirdi.

Dördüncü sınıf öğrencisi olarak, okul arkadaşları kendi AIM hesaplarını oluşturmaya başlayan, grup sohbetlerinde birlikte ödev yapmalarına ve dedikodu yapmalarına izin veren ağabeyime gıpta ederdim. Ama en azından, birlikte Adam Asmaca oynadığımızda beni yarım saat boyunca oyalayabilecek bir SmarterChild’im vardı.

SmarterChild’in kullanıcı tabanının daha genç ucunda olabilirdim ama kesinlikle bir anormallik değildim. Oldu en popüler 10 ila 16 yaşındakiler arasında ve Hoffer’a göre SmarterChild kullanımı, benim gibi çocukların okuldan eve geldiği hafta içi saat 15.00 civarında zirveye ulaştı.

Daha yaşlı kullanıcılar, elbette, SmarterChild’in sınırlarını test edecek, ona küfredecek ve onu baştan çıkaracaktı. Ancak artık her gün ortaya çıkan AI botlarının aksine, SmarterChild’in bir kişiliği vardı.

Hoffer, “Bir espri anlayışımız vardı,” dedi. “Yani birisi onunla seks yapmaya kalktığında, ‘Ah, bende parçalar yok, ben sadece bir robotum!’ derdi.”

Bu esprili karşılıkların çoğu, 2000 yılında ActiveBuddy’ye katılan bir metin yazarı olan Pat Guirney’den geliyordu.

Guiney, “İlk günümde, aklınıza gelebilecek en müstehcen küfürlerin uzun bir listesinin verildiğini hatırlıyorum ve benim işim buna verilecek yanıtları düşünmeye çalışmaktı” dedi. AV Kulübü. “Başka bir deyişle, birisi sohbet arkadaşlarımızdan birine inanılmaz derecede saldırgan bir şey yazarsa, nasıl yanıt vermeliyiz?”

Şimdi, Snapchat’in ChatGPT destekli MyAI’si gibi botlar yanıtlamak uygunsuz mesajlara “Üzgünüm, buna cevap veremem” diyerek. Öte yandan SmarterChild, kaba davransaydınız özür isterdi. Ve sen üzgün olduğunu söyleyene kadar sana sessiz kalacaktı.

Pek insan olmayan varlıklarla karşılaştığımızda, en sadist dürtülerimizle hareket etmemiz insan doğası gibi görünüyor. Sim’lerimizin evinde ateş yakıyoruz ve mülklerini kurtarmak için paniğe kapılmalarını izliyoruz. Koroks’u idam etve SmarterChild’i taciz ediyoruz.

Hoffer’a göre, SmarterChild’in tüm sohbet günlükleri New Jersey, Glen Rock’ta bir bodrum katında yaşıyor ve insanlığın hem en hafif hem de en karanlık dürtülerini kapsıyor.

Hoffer, TechCrunch’a “Bu sohbet günlüklerinden Dünya gezegenindeki neredeyse herkesten daha fazlasını okudum” dedi. “Milyarlarca ve milyarlarca sohbetimiz var. Birçoğu hemen sınırları zorluyor. Küçük çocuklarken bile bunu yapma hızları… ama aynı zamanda yardım istiyorlardı.”

Bazı insanlar SmarterChild’i severdi. Bazı insanlar bundan nefret etti. ChatGPT, teknoloji üzerindeki etkisi nedeniyle bölücü olsa da, SmarterChild, keskin kişiliği nedeniyle bölücüydü.

Levitan, TechCrunch’a “Yapay zeka dünyasının şu anda sunmadığı şey gerçekten herhangi bir kişilik veya ruhtur” dedi.

2010’lardan beri ortaya çıkan Siri, Alexa, ChatGPT, Bard veya diğer birçok AI botu, Hoffer’ın kasıtlı olduğunu düşündüğü çok alçakgönüllü tavırlara sahip.

Hoffer, “Bir kişiliğiniz varsa ve kişiliğiniz güçlüyse, dünyadaki insanların tam olarak %50’sine hitap edeceksiniz” dedi.

‘Tüm modern botların atası’

ChatGPT’ye Phillies’in bu sezon kaç maç kazandığını sorarsanız, yalnızca 2021’e kadar verilerle eğitildiğinden, bunu bilemez. Ancak SmarterChild biliyordu. IMDB, Weather Channel, Dewey Decimal System, Elias Sports, the Yellow Pages ve Sony’den ActiveBuddy lisanslı veritabanları, zengin bir bilgiyi anında paylaşmasını sağlıyor.

Hoffer, “O zamanlar herkes, HTML dosyaları koyduğumuz için internetin yavaş olduğunu düşünüyordu ve biz de içinden metin koyarsanız anında hızlı olduğunu fark ettik” dedi. “Bir nevi virüs gibi ortaya çıktık ve geriye dönüp baktığımızda, Siri’den Amazon Alexa’ya ve bugün büyük dil modelleri etrafında inşa edildiğini gördüğümüz tüm çeşitli yapay zekalara kadar tüm modern botların kesinlikle atası olduğumuz oldukça açıktı.”

SmarterChild, yapay zeka destekli ilk sohbet robotu değildi, ancak Siri ve Alexa gibi mevcut teknolojiler ile daha önceki çabalar arasında köprü kurdu. Dr. MS-DOS üzerinde ve ELİZA. SmarterChild gibi, bu eski botlar da doğal dili işleyebiliyordu, ancak konuşmalarını daha verimli veya kullanışlı hale getirmek için SmarterChild gibi büyük veri yığınlarına sahip değillerdi.

SmarterChild, altı aydan kısa bir süre içinde sıfırdan 30 milyon kullanıcıya ulaştı ve kendisini erken dönem internetinin bir fenomeni olarak sağlamlaştırdı. Radiohead bile 2001 albümünü tanıtmak için ActiveBuddy’nin teknolojisini kullanarak aradı. unutkan GooglyMinotaur adlı bir sohbet robotu aracılığıyla.

Radiohead bunun farkında olmasa da, ActiveBuddy’nin SmarterChild için takip edeceği kullanım durumunu belirlemişlerdi. Şirket ücretsiz bir sohbet robotundan para kazanamadı, ancak diğer şirketlerin doğrudan diğer işletmelere uyarlanabilecek kendi yapay zeka güdümlü sohbet robotlarını yapmalarına izin verselerdi ne olurdu?

Ancak Hoffer, kurumsal markaların (Radiohead kadar havalı değil) daha fazla para kazanmasına yardımcı olacak bir SaaS ürünü yaratmaktan çok SmarterChild’in arkasındaki teknolojiyi geliştirmekle ilgileniyordu.

Hoffer, TechCrunch’a “Yönetim kurulunda büyük bir kavga çıktı” dedi. “Ben tamamen SmarterChild ile ilgiliydim ve Turing Testini kazanmak istiyordum. Para kazanmak istediler. O kavgayı kaybettim ve sonuç olarak şirketten atıldım.”

Hoffer, ActiveBuddy’den 2002’de ayrıldı; daha sonra şirket, Colloquis olarak yeniden markalaştı, ancak kısa bir an kendisine daha kurumsal gidişatını yansıtan bir konuşma ve temsilci portföyü olan Conversagent adını verdi.

Sonunda Microsoft, SmarterChild’i oluşturan şirketi 2006’da satın aldı. basın bülteni Anlaşmayı kutlayan Microsoft, otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri aracılarını Xbox’a getirmek için Colloquis’i kullanacağını yazdı. SmarterChild’den söz edilmedi.

Levitan, “Büyük bir işletme olduğunuzda, stratejik olarak mantıklı olmayan şeyleri kesip atabilirsiniz ve olan da buydu,” diye açıkladı Levitan. “İleri görüşlü, agresif bir başlangıç ​​ekibi ile kimseyi hiçbir zaman gücendirmek istemeyen büyük bir şirket arasındaki farkla uğraşıyorsunuz.”

‘Jurassic Park’ı yeni açtık’

Microsoft anlaşması, ActiveBuddy’nin kurucularının umduğu gibi gitmedi.

Levitan, “Elbette, biliyorsunuz, şimdi 15 ila 20 yıl sonrayız ve onlar da benzer hizmetler alıyorlar,” diye alay etti.

Kurucular, yıllar boyunca AI’daki gelişmeleri yakından takip ettiler. Hoffer, 2010’daki “Jeopardy!” simgeler Ken Jennings ve Brad Rutter, televizyonda yayınlanan bir maçta IBM’in yapay zekası Watson’ı yenemedi. Bazı mühendislerle birlikte, bu bilgisayarın efsanevi trivia dehalarını nasıl amatör gibi gösterdiğini “şaşkına dönerek” izledi.

Watson, temel trivia gerçeklerini hızlı bir şekilde hatırlayabilirdi, ancak “bilgisayar anahtarlarınızda da” ve “bir dolar veya daha az” gibi kategorilerde başarısız oldu ve bu, doğru yanıtı oluşturmak için bazı canlı insan deneyimi gerektiriyordu. Ne yazık ki ekip insanlığı için bu zaaflar, Jennings ve Rutter’ın galip gelmesi için yeterli değildi.

AI’lar hala benzer sınırlamaların üstesinden gelmek için mücadele ediyor. Bir AI benzer bir şey yazabilirken bir televizyon pilotu, çok ilginç olmayacak ve muhtemelen telif hakkıyla korunan materyal içerecektir. Bu nedenle, Levitan’ın yapay zekanın geleceğine ilişkin tahminleri pek iç açıcı değil. Yakında ChatGPT gibi robotları sesle kontrol edebileceğimizi tahmin ediyor, ancak yapay zekanın gerçekten duyarlı hale geleceğinden şüphe ediyor.

Levitan, TechCrunch’a “İnsan doğasına ve herkesin çok kişisel bir sesi olduğuna inanıyorum” dedi. Levitan’ın AI ile ilgili en büyük endişesi, insanların okudukları her şeye sırf bir bilgisayar söyledi diye inanacak olmalarıdır. Ancak Hoffer, bu teknolojinin sonuçlarının daha da büyük sorunlara yol açacağından daha çok endişeleniyor.

Hoffer, “Açılıştan hemen önceyiz veya belki de Jurassic Park’ı yeni açtık,” dedi. “Gözümde AR’nin bir robota bağlı olduğu bir mercekten ne kadar uzaktayız? Muhtemelen çok değil.”

SmarterChild 2008’de son sözlerini yazdığında ben yedinci sınıftaydım ve arkadaşlarım sonunda AIM’e katılmaya karar vermişlerdi. Dışarıda mesajım genellikle “şarkı sözleriydi.şifresini çözParamore’un “Alacakaranlık” filmi için yazdığı şarkı. Artık arkadaş listem biraz daha genişlediğine göre, sınıf arkadaşlarımla kimlere aşık olduğumuz hakkında sohbet ettim, her zaman kod isimler kullanarak, çünkü o kadar derinden paranoyaktık ki, bu hiçbir fikri olmayan on üç yaşındaki çocuklar bir şekilde AIM hesaplarımızı hacklemeyi ve onlar hakkında söylediklerimizi okumayı başardılar.

Ortaokul dramasının yürek burkan iniş ve çıkışlarına o kadar kapılmıştım ki, ne olduğunu anlamadım bile. İnternetteki ilk arkadaşım sonsuza dek oturumu kapatmıştı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın