İstanbul’da feyk evrak operasyonuİstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de ikamet etmek, eğitim ve tedris almak ve çalışabilmek için başvurularda kullandığı evrakların sahte olduğu ihbarı üzerine 12 iş yerine yönelik inceleme başlattı.

Ekipler, resmi kurumlara başvuran yabancı uyruklu kişilerin evraklarını bir bir test etti. Şebeke üyelerini takibe alan ekipler, şüphelilerin düzmece evrak regüle etmek için kullandığı adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda 10 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda çok sayıda sahte evrak ele geçirildi. Ele geçirilen düzmece evraklar arasında oldukca sayıda Zümrüt olduğu değerlendirilen taş, 1 tane kimlik kartı basım aleti ve çok sayıda hüviyet kartı, yabancı şahıslara ilişkin oldukca sayıda ikamet izni kayıt formları ve kira kontratı, yabancı şahıslara ilişik fazlaca sayıda geçişlik, tapu senedi fotokopileri, 1 adet satmaca baskı makinesi ile fazlaca sayıda boş satmaca ruloları görüldü.

Gözaltına alınan şüpheli 3 şahıstan 2’si hakkındaki adli kontrol hükümleri uygulanmış yabancı uyruklu 1 şahıs ise sınır dışı edildi. Çalışma izni olmaksızın çalıştırıldığı tespit edilen yabancı uyruklu 7 şahıs ise sınır dışı edilmek suretiyle İl Göç İdaresine teslim edildi.

Denetimler sonucunda ise SGK ve Maliye ekipleri tarafınca sigortasız işçi çalıştırma ve vergi kanununa muhalefetten toplam 314 Bin 369 TL cezai işlem uygulanırken, iş yeri açma ruhsatı olmayan iki iş yerine Zabıta Ekiplerince cezai işlem uygulandı.

Ayrıca 1 Ocak 2022 ile 22 Ağustos tarihleri arasında İstanbul genelinde yapılan denetimlerde, 54 adet geçişlik, 290 tane sahte belge, 27 tane ikamet izin belgesi, 20 tane bilgisayar, 4 tane kart basım aleti, 7 adet kaşe, 40 tane imza sirküsü, 280 tane kaçak sigara, 67 adet kaçak alkol, 1 tane silah ve 14 adet fişek, 13 bin 455 dolar, 4 bin 890 Euro, 14 bin 985 TL ele geçirildi.

Denetimler cevabında 40 şüpheli şahıs yakalanmış olup şahıslardan 1’i tutuklanırken, 8 şahsa adli test hükümleri uygulanmış, 11 yabancı uyruklu kişi sınır dışı işlemleri için geri gönderme merkezlerine teslim edildi. 20 kişi ise adliyedeki işlemlerinin akabinde serbest kalırken, İşyerlerine ise, SGK ve Maliye görevlilerince, sigortasız işçi çalıştırma ve vergi kanununa muhalefetten toplamda 780 bin 173 tl cezai işlem uygulandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın