İSO Türkiye İmalat PMI ağustosta 47,4 oldu

İSO Türkiye İmalat PMI ağustosta 47,4 olduİstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ağustosta 47,4’e yükseldi.

İSO Türkiye İmalat PMI anketinin ağustos ayı neticeleri açıklandı.

Eşik kıymet olan 50,0’nin üstünde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına gore, temmuzda 46,9 olarak ölçülen manşet PMI, ağustosta 47,4 oldu.

Faaliyet koşulları üst üste altıncı ay zayıflamış olmakla beraber son anket verileri imalat sektöründeki bozulmanın hafif hız kestiğine işaret etti. Manşet endeks ile ahenkli olarak üretimdeki yavaşlama temmuza kıyasla daha ılımlı gerçekleşti.

Bununla beraber sıkıntılı piyasa koşulları ve yüksek fiyatlar sebebiyle düşüş ağustosta da sert halde devam etti. Yeni siparişlerde ise düşüş ağustos ayında hız kazandı ve Mayıs 2020’den bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.

Anket katılımcısı firmalar, talepteki yetersizlik ve fiyatlardaki artışların yanı sıra küresel ekonomideki zayıflığa dikkati çekti. Buna paralel olarak yeni ihracat siparişleri de yavaşlarken bazı katılımcılar Avrupa talebinde azalma olduğunu bildirdi.

İstihdamın artmaya devam etmesi ve artış hızının son üç ayın en yüksek düzeyine çıkması, anketin görece pozitif yönde gelişmesi oldu. Fiyat baskılarının alan kişi talebi ve üretim hacimleri üstündeki tesirleri sürmekle birlikte, enflasyonun üçüncü çeyrek ortalarında yavaşladığına ait sinyaller devam etti.

Ham madde, nakliye ve enerji maliyetlerindeki yüksek seyir, asgari ücretteki artış ve Türk lirasındaki değer kaybı şeklinde faktörler girdi maliyetleri ve satış fiyatlarındaki yükselişe katkı yapmış oldu. Bununla beraber, enflasyon oranları girdi fiyatlarında son 31 ayın, nihai ürün fiyatlarında ise son 18 ayın en ılımlı düzeylerine geriledi.

Mevcut girdi stoklarının üretim gereksinimlerini karşılamaya büyük seviyede yeterli olması sebebiyle imalatçılar ağustosta girdi alımlarını azalttıklarını bildirdi. Satın alım icra eden şirketler ise tedarikçilerin malzeme temininde yaşadıkları zorluklara bağlı olarak artan teslimat süreleriyle karşılaşmaya devam etti.

Satışlarda görülen yavaşlama, nihai ürün stoklarındaki artış eğiliminin dört aya ulaşmasını sağladı. Stoklardaki artış, Eylül 2015’ten bu yana en yüksek hızda gerçekleşti.

Takip edilen 10 sektörün çoğunda üretim düştü, istihdam ise arttı

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI, ağustos ayında birçok sektörde zorlu etkinlik koşullarının sürdüğüne işaret etti. Temmuzda olduğu şeklinde ağustosta da yeni siparişleri artan tek sektör kara ve deniz taşıtları sektörü oldu. Üretim ise sektörlerin çoğunda düşüş gösterdi.

Son anketin başlıca müspet göstergesi yine istihdam olurken, girdi fiyatları enflasyonundaki genel düşüş firmaların üstündeki maliyet baskısını kısmen hafifletti.

Ağustos ayında takip edilen 10 sektörün dokuzunda yeni siparişler yavaşladı. Bu durumun istisnası son dört ayın üçünde büyüme kaydeden kara ve deniz taşıtları sektörü oldu. Yeni siparişlerde en bariz yavaşlama, Mayıs 2020’den bu yana görülen en yüksek nispet ile tekstil sektöründeydi.

Zayıflık dış istek koşullarında da kendisini gösterirken yeni ihracat siparişlerini artırabilen tek sektör besin ürünleri oldu. Yeni siparişlerin azalması ile sektörlerin çoğunluğu ağustos ayında üretimini de yavaşlattı.

Temmuz ayı ile kıyaslandığında ancak kara ve deniz taşıtları ile makine ve metal mamüller sektörlerinde üretim arttı. Tekstil, yeni siparişlere benzer halde üretimin de en sert biçimde yavaşladığı sektör oldu.

Üretim ve yeni siparişlerdeki ivme kayıplarına rağmen, ağustosta bir çok sektör istihdamını artırdı. En kuvvetli artış kimyasal, plastik ve kauçuk ürünleri sektöründe gerçekleşti. Üç sektörde istihdam azalırken bunlar içinde en bariz düşüş metalik olmayan mineral mamüller imalatında gerçekleşti.

Anket kapsamında takip edilen 10 sektörün tamamında girdi maliyeti enflasyonunun gerilemesi, ağustos ayında imalat sektörünü bir ölçüde destekledi. Metalik olmayan mineral mamüller girdi fiyatlarındaki en süratli artışı kaydeden sektör olmayı sürdürürken en düşük enflasyon ana metal sektöründe gerçekleşti.

Tekstil sektöründe yeni siparişlerin sert bir biçimde yavaşlamasına bağlı olarak şirketler talebi artırmak amacıyla nihai ürün fiyatlarındaki artışı çok ılımlı düzeyde tuttu. Diğer sektörlerin çoğunluğu nihai ürün fiyatlarında önceki aya kıyasla daha düşük oranlı artışlar yaptı. Bu durumun tek istisnası makine ve metal ürünleri sektörü oldu.

10 sektörün hepsi ağustos ayında daha uzun teslimat süreleri ile karşılaşsa da tedarik zinciri aksamalarında en kötünün geride kaldığına ilişik sinyaller devam etti. Tekstil firmalarının teslimat sürelerinde artış çok sınırlı kalırken en bariz deformasyona uğramış makine ve metal ürünlerinde gerçekleşti.

“Piyasa koşullarında belirgin zorluklar laf mevzusu”

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, ağustos ayında üretimdeki kilo vermenin hız kesmesine karşın Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana en yüksek oranda yavaşlayan yeni siparişlerde durumun biraz daha endişe verici olduğunu anlatım etti.

Harker, hem iç hem de dış pazarlardaki zayıflıklar nedeniyle piyasa koşullarında belirgin zorlukların laf konusu olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Maliyet baskılarının ağustos ayında hafiflemeye devam etmesi, firmalar için belli bir rehavet sağlıyor. Girdi fiyatlarındaki artışın iki buçuk yılı aşkın bir dönemin en ılımlı düzeyine gerilemesi, satış fiyatlarındaki yükselişin de yavaşlamasını sağladı. Fiyat artışlarının daha hafif seyretmesi gelecek aylarda talepteki bozulmanın sınırlanmasına yardımcı olabilir.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın