IOS 16’nın çıkış tarihi belli oldu

IOS 16’nın çıkış tarihi belli olduApple iOS 16’nın 12 Eylül’de kullanıcılarla buluşacağını açıkladı. Yeni iOS sürümünün duyurusu geçtiğimiz haziran ayında WWDC 2022’de yapılmıştı. Güncellemenin herkese açık beta sürümü de temmuz ayında dağıtıma çıkmıştı.

Yeni iOS sürümünün getireceklerini artık sürpriz olarak tanımlamak pek olası değil. Kilit ekranında iyileştirmelere giden Apple, kullanıcılara bu ekrana araç ekibi ekleme ve monitörü kişiselleştirme imkanı sunuyor. Buna ek olarak, bildirimlerin gösteriminde de değişikliğe gidiliyor.

iOS 16 ile kullanıcılar gönderdikleri iMessage’ları geri çekebilecek veya birtakım kısıtlamalar çerçevesinde düzenleyebilecek. Yeni iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kütüphanesi ile aile üyeleri ve arkadaşlarla resim paylaşılabilecek. Canlı Metin özelliği ise videolardan yazılı metin bulma ve çekme imkanı sağlıyor.

Yeni iOS sürümü, Apple’ın en yeni iPhone’larında ön yüklü olarak sunacak. Bugün gözler önüne çıkan iPhone 14 ve 14 Plus ile iPhone 14 Pro ve Pro Max kutularından iOS 16 yüklü şekilde çıkacak.

iOS 16  iPhone 8 ve sonrası cihazları destekleyecek. Yani Apple’ın 2017’den beri piyasaya sürdüğü bütün telefonlar için bu yeni sürüm kullanılabilir olacak. Diğer bir deyişle bu durum, iPhone 6S, iPhone 7 ve iPhone SE (birinci nesil) kullanıcıları için iOS 16’nın gelmeyeceği anlamına geliyor.

Apple normalde yeni iOS ve iPadOS sürümlerini beraber dağıtıma çıkarıyordu. Ancak iOS 16 ve iPadOS 16’da bu seviye bozuluyor. IPadOS 16’nın ekim ayında dağıtıma çıkması umut ediliyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın