IOS 16 Beta 5 ile beraber uzun bir aradan sonrasında pil yüzdesi göstergesi tekrar görünüyorApple pazartesi akşamı iOS 16’nın beşinci geliştirici beta sürümünü yayınladı. Bu sürümle bir takım değişiklik geliyor, sadece Twitter’daki paylaşımlar dikkatinizi çektiyse, her insanın ilgisini çekenin pil yüzdesi göstergesinin geri dönüş olduğunu görürsünüz.

Apple, iPhone X’un çentiğine uyum sağlamak için 2017’de bu simgeyi kaldırmıştı. Aradan geçen ortalama beş senenin arkasından ilk kere, Denetim Merkezi’ni görmek için üst çubuğu alta sürüklemeden iPhone’unuzda tam olarak ne kadar pil kaldığını görmek mümkün olacaktır.

Geliştirici beta sürümüne kaydolduysanız, Ayarlar menüsünü açıp Pil kısmına giderek göstergeyi vaziyet çubuğunuza ekleyebilirsiniz. Ayarlar arasında yeni eklenmiş bir “Pil Yüzdesi” seçeneğini göreceksiniz. Ortaya çıkan simge, muhtemelen görmeye alışık olduğunuzdan birazcık daha büyük gelecektir. Ek olarak, iPhone’unuzu bir şarj aletine takarsanız simge yeşile döner ve pil yüzdesinin yanında bir şimşek simgesi görüntülenir. Tersine, iPhone’unuz düşük güç modundayken göstergenin rengi de sarıya döner.

Pil yüzdesini görme seçeneği iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 mini’de mevcut değildir. Ayrıca, özelliğin iOS 16’nın son sürümünde yer alıp almayacağının da hemen hemen kati olmadığını söylemek gerekiyor. Apple’ın mobil işletim sisteminin bir sonraki sürümü bu yılın ilerleyen zamanlarında, muhtemelen eylül ayının ortalarında gelecek.

Apple’ın WWDC 2022’de duyurduğu iOS 16 ile gelecek daha dikkate kıymet yenilikler arasında yeni kilit monitörü özelleştirme seçenekleri, iMessage’daki metinleri düzen ve geri çağırma kabiliyeti ve Canlı Etkinlikler adı verilen reel zamanlı bildirimler yer ediniyor.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın