Rus petrolünün Ukrayna üzerinden sevkiyatı durdu

Rus petrolünün Ukrayna üzerinden sevkiyatı durduSon haber… Rus petrol boru hattı işletmecisi Transneft, Ukrayna üstünden Avrupa’ya petrol sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi.

Transneft’tin yazılı açıklamasında, Rus petrolünü Ukrayna üstünden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya taşıyan Drujba hattının güney kolu için Ukrtransnafta şirketine ön ödeme yapılmasının gerektiği belirtildi.

Söz konusu sevkiyat hizmeti için Ukrtransnafta’ya meydana getirilen son ön ödemelerin Transneft’e geri döndüğü bilgisine yer verilen açıklamada, ödemelerin Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar sebebiyle gerçekleştirilemediğine yer verildi.

Açıklamada, lüzumlu ödemelerin gerçekleşmemesi sebebiyle Ukrtransnafta’nın Transneft’e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya sevkiyatının da 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının öteki kollarındaki sevkiyatının devam etmiş olduğu, Belarus üstünden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sıkıntı yaşanmadığı belirtildi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın