Huawei’den Türkiye’nin dijital dönüşümüne yardımcı

Huawei’den Türkiye’nin dijital dönüşümüne yardımcıHuawei Kurumsal İş Grubu, tam bağlantılı ve zeki bir dünya için, kamu, finans, enerji, lojistik ve üretim benzer biçimde farklı sektörlerdeki kuruluşların dijital dönüşümüne yönelik, entegre bilişim çözümleri sunmayı amaçlıyor. Fortune Global 500 sıralamasında yer alan 267 firmanın dijital dönüşüm iş ortağı olarak Huawei’i seçtiğinin altı çiziliyor.

Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu, konuyla alakalı olarak yayınladığı basın bültenine göre, 2011 yılından bu yana ülkemizdeki paydaşları ile güçlü ilişkiler kurarak, ortak başarı hedefi ile faaliyetlerini sürdürüyor. Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu, Huawei Eğitim Merkezleri, Bilişim Akademisi, pazarlama, hizmet ve teknoloji platformlarına yaptığı yatırımlarla, iş ortaklarına ve ekosisteme katkı sağlamaya devam ediyor. Huawei ek olarak, sektör standartlarını geliştirerek dijitalleşme sürecinin devamı için aktif olarak çalışırken, müşterileri için kıymet yaratarak, sürdürülebilir gelişme hedefiyle aşama kaydediyor. Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu, Türkiye’deki iş ortaklarıyla bir kazan-kazan ekosistemi oluşturarak, müşterek geliştirilen çözümlerle, kuvvetli bir çözüm ve servis altyapısı oluşturuyor.

Dijital yaşama tam destek

Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu, ülkemizdeki çeşitli havaalanlarının ağ/veri sistemlerinin kurulum ve yenileme sürecinde; ürün, çözüm ve danışmanlık hizmetleriyle aktif olarak yer aldı. Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu ayrıca; İstanbul, Kocaeli ve İzmir’de toplam 95 km’ye ulaşan metro kontakt ağlarının kurulum süreçlerine de ürün ve çözümleriyle destek verdi. Şirket, demiryolu sektöründe ise toplam 3.271 km’lik bir alanı kapsayan veri merkezi çözümü sağladı.

Yenilikçi ağ altyapısı

Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu, Türkiye’de ağ altyapı sistemleri ve çözümlerinin sağlanmasında da mühim bir rol oynadı. Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu; 57.000 fiziksel baz istasyonu, 95.000 geniş bant erişim birimi, 10.000 optik ağ ve 9.000 IP ağ sisteminin kurulumunu gerçekleştirmiş oldu.

Ekosistem etkinlikleri ve yenilikçi projeler

Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu, Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle beraber ekosistemin gelişimine yönelik etkinliklere de imza attı. Bunlardan biri de IDC Türkiye ile beraber meydana gelen “Kamuda Altyapı Dönüşümü” etkinliğiydi. “Verimli, Güvenilir, Hızlı, Kapsayıcı ve Kullanışlı” temasıyla düzenlenen etkinlikte katılımcılar, amme sektörünün dijitalleşmesine yönelik konulara odaklandı. Huawei bu etkinlikte ek olarak, üç amiral gemisi depolama ürününü de tanıttı: Mobil Dünya Kongresi 2022’de tanıtılan geniş alan akıllı ağ çözümleri ile beraber, OceanStor Dorado All-Flash Storage, OceanProtect Backup Storage ve Huawei Full-Stack Data Center çözümü için OceanStor Pacific Storage, bu kapsamda tanıtımı meydana gelen ürünler arasındaydı.

Her yıl düzenlenen Huawei İş Ortakları Zirvesi, bu sene Mart ayında gerçekleştirildi. Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu, İstanbul ve Ankara’da eş zamanlı olarak gerçekleşen etkinlikte, iş ortaklarıyla buluştu. ‘Dijitalleş, Anı Dönüştür’ temasıyla düzenlenen toplantıda 2022 yılı kanal ekosistemine dair aktüel gelişmeler paylaşılarak, dijital dönüşüm sürecine katkı sağlayacak yenilikçi çözümler sunuldu. Zirvede ayrıca iş ortaklığı şartları güncellenirken, başarıya ulaşmış ortaklar da ödüllendirildi.

Huawei Mobil Operatörlerden Sorumlu İş Grubu ve Kurumsal İş Çözümleri Grubu pazardan gelen talepleri en iyi biçimde karşılayarak, Huawei müşterileri ve paydaşlarının dijital dönüşüm süreçlerine önemli bir katkı sağlamış oldu. Huawei Türkiye, amme sektörü ve diğer değişik sektörlerden 300’den fazla kurumsal müşterisi için, en gelişmiş bilişim çözümlerini sunmak suretiyle, iş ortaklarıyla beraber çalıştı. 

Huawei CLOUD servisi, Türkiye’deki müşterilere özel olarak, düşük gecikmeli, uygun maliyetli ve güvenilir bulut hizmetleri sağlamak üzere, geçtiğimiz sene pazara sunuldu. Huawei, Türkiye’de stratejik olarak sürdürülebilir bir bulut platformunun oluşması için yatırım oluşturmaya devam edecek.

Huawei, Türkiye’deki 20. Yılında işletmelerin dijital dönüşümünü desteklemek suretiyle, birçok ürün ve çözüm geliştirdi. Şirket, 2022 yılının başından bu yana, Türkiye’nin biri olan kurumları ile yeşil enerji ile alakalı ürün ve çözümlerin de dahil olduğu, birçok yeni iş anlaşmasına imza attı.

Huawei Türkiye ve SabancıDx, inovasyon odaklı dijital dönüşüm mevzusunda beraber çalışmak suretiyle bir mutabakat imzaladı. İki firmanın bu alandaki iş birliğinin başlangıcı durumunda olan antak kalma, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen 2022 Mobil Dünya Kongresi’nde, imzalandı. 

Huawei Mayıs ayında, Avrupa ülkelerini kapsayan Dijital Dönüşüm Turu’nu (ICT Roadshow 2022) başlattı. Huawei Orta ve Doğu Avrupa ile İskandinav Ülkeleri Kurumsal İş Grubu, ICT Roadshow 2022 etkinliğinin ana temasını, “Yeni Değerlere Doğru Dijital Dönüşüm” olarak belirledi. Huawei’in dijitalleşme alanında sunmuş olduğu ürün ve servislerin sergilendiği bir TIR’la gerçekleştirilen turun, 27 Temmuz – 11 Ağustos tarihleri arasındaki uğrak noktası Türkiye oldu. Huawei Kurumsal İş Grubu, Dijital Dönüşüm Turu süresince; müşterilerini, iş ortaklarını ve akademi camiasını bilgilendirici toplantılar düzenleyerek fikir alışverişinde bulunuyor.  

Huawei Dijital Dönüşüm Turu, müşterileri, iş ortakları, medya ve sektörle buluşmak üzere Orta Doğu, İskandinavya ve Avrupa ülkelerini ziyaret ediyor. Mayıs-Eylül 2022 tarihleri arasında devam edecek Avrupa turu; Polonya, Norveç, İsveç, Finlandiya, Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye, Romanya, Sırbistan, Avusturya, Çekya, Slovakya ve Macaristan’ı kapsıyor. Dijital Dönüşüm Turu ziyaretçileri, kablosuz ağ sistemleri, parlak zeka kampüs ağları, veri merkezleri ve bulut bilişim alanlarındaki en yeni Huawei ürünlerini keşfediyor. Huawei ayrıca, tahsil, e-devlet, finans, web servisleri ve enerji alanında, farklı endüstriler için en aktüel teknolojik çözümleri de bu etkinlikte paylaşıyor. Etkinlik süresince katılımcılar, Huawei’in uzman ekipleriyle görüş alışverişinde bulunma ve Huawei ürünlerini ilk elden tecrübe etme fırsatı da buluyor. 

Huawei Dijital Dönüşüm Turu’nda öne çıkan ürünlerden biri de HUAWEI IdeaHub oldu. Yeni nesil bir video konferans çözümü olan IdeaHub; akıllı el yazısı tanıma, yüksek çözünürlüklü (HD) video konuşma ve kablosuz paylaşım özelliklerini bir araya getiriyor. 2020 Red Dot Ödülü’nün sahibi de olan IdeaHub her ortama uyacak bir tasarım mimarisine haiz. HUAWEI IdeaHub ile konferans salonlarını, yönetici ofislerini ve açık alanları zeki alanlara dönüştürmek son derece basit hale geliyor. Ürünle alakalı ayrıntılı bilgi için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Huawei ICT Academy, devletimizde ve yurtdışında etkinlik gösteren lise ve üniversitelerle müşterek yürütülen bir proje. Kar amacı gütmeyen bu proje çerçevesinde, öğrencilerin gelecekteki iş yaşamlarına katkı sağlamak amacıyla, bütün dünyada geçerliliği olan Huawei tahsil ve sertifikasyon kursları veriliyor. Bu program ayrıca, şirketler ve tahsil kurumları içinde bir köprü görevi görerek, bilişim endüstrisi için yenilikçi bir kabiliyet ekosistemi oluşturulmasına da katkıda bulunuyor. Huawei ICT Academy programıyla, bilişim alanında yeni yeteneklerin yetiştirilmesi için en aktüel teknolojik imkanlar, Huawei tarafından işbirliği yapılan eğitim kurumlarına sunuluyor. Program kapsamında, dünya genelinde bugüne dek 170.000’den fazla talebe sertifika alırken, toplam 1.971 üniversite ile ortaklık gerçekleştirildi.

2020 senesinde başlamış olan Huawei ICT Academy projesi çerçevesinde, Türkiye’deki üniversitelerde; “veri iletişimi ve ağ teknolojileri”, “5G” ve “suni zeka teknolojileri” konularında eğitimler veriliyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Gazi Üniversitesi gibi büyük şehirlerdeki üniversitelerin yanı sıra, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi şeklinde Anadolu’daki üniversitelerin de dahil olduğu toplam 24 üniversite ve 2.300 öğrenci bu proje dahilinde yer ediniyor.

Huawei ICT Academy projesiyle, programa dahil olan üniversitelerdeki akademisyenler, ilk etapta Huawei profesyonelleri tarafınca verilen ön eğitimleri alıyor, ondan sonra ise bu öğrenim içeriklerini, Huawei’in çevrimiçi öğrenme platformu vesilesiyle öğrencilere aktarıyorlar. Eğitimleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, Huawei sertifikası almaya hak kazanıyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın