Hasretle beklenen av sezonu açılıyor

Hasretle beklenen av sezonu açılıyorBakanlıktan yapılan açıklamaya gore, “2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu” Tarım ve Orman Bakanı Kirişci ve balıkçılar tarafınca 31 Ağustos Çarşambayı 1 Eylüle bağlayan gece İstanbul Sarıyer Kireçburnu Balıkçı Barınağında dualarla açılacak. Marmara, Karadeniz ve Ege denizine kıyı bulunan illerimizde de aynı gün benzer nitelikte açılış etkinlikleri düzenlenecek.

Gırgır ve trol yöntemi ile avcılık meydana getirecek balıkçılar vira bismillah diyerek Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi’nde 1 Eylül’de, Akdeniz’de ise 16 Eylül’de denizlere açılacaklar. Tüm denizlerimizde bu avcılık faaliyetleri 15 Nisan itibari ile sona erecek.

Küçük ölçekli avcılık meydana getiren kıyı balıkçılarımız ise getirilen düzenlemelere uymak şartı ile avcılık faaliyetlerini yıl boyunca yapabilecekler.
Geçtiğimiz 2021-2022 su ürünleri av sezonu avcılık kanalıyla üretimin yarısından fazlasını meydana getiren hamsi ve boğazımızın geleneksel balığı olan lüfer açısından verimli ve bereketli geçmişti. Bu av sezonunda da yapılan araştırmalar, edinilen bilgiler ve öncü göstergeler başta palamut, hamsi ve lüfer avcılığının verimli geçeceğine işaret etmekte.

Açılış programında geleneksel hale gelen Bakan Kirişci tarafından denize Bakanlık tarafından üretilen kalkan, levrek ve mersin balığı yavruları bırakılacak.

2019-2020 yılı sezon açılışında bundan 3 sene önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca müjdesi verilerek yasalaşan Su Ürünleri Kanunu Değişikliği ile özellikle illegal balıkçılıkla mücadelede denetime yetkili tüm kurum ve kuruluşların elleri oldukça güçlenmişti. Kanun değişikliğinin yürürlüğe girmiş olduğu tarihten bu güne geçen 30 aylık dönemde daha ilkin yasal olarak el konulması olası olmayan ruhsatsız yasadışı olarak avcılık icra eden 469 gemiye el konulmuştur. Bu yolla illegal avcılıkla mücadele edilerek balığın ve kurallara müsait avcılık meydana getiren dürüst balıkçıların haklarının korunması sağlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı su ürünleri avcılığında balıkçıların uyması gereken; tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçlarıyla alakalı yasak, sınırlamalar ile yükümlülükler getirmekte. Balıkçıların özellikle balıkların üreme ve gelişme özellikleri dikkate alınarak getirilen bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri bununla birlikte kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımakta.

Açıklamada şu şekilde denildi:

“Bakanlığımız tarafınca balıkçılara verilen, kırsal kalkınma yatırımları desteklemeleri çerçevesinde; soğuk hava depolarına, balık işleme ve muhafaza tesislerine sağlanan bağışlama ve Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerince gemilerin modernizasyonu için kullandırılan faiz indirimli krediler devam etmektedir. Ayrıca 2004 yılından itibaren tüm hükümetlerimiz döneminde balıkçılarımıza verilen ÖTV’siz yakıt desteği de devam edecektir.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2022 yılını Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı ilan etmiştir. Bu yılın temasına uygun olarak devletimizde de minik ölçekli balıkçıların faydasına olacak kararlar alınmış olup 12 metreden küçük balıkçı gemisi sahiplerine verilen Bakanlığımız desteklemeleri önümüzdeki yıllarda ortalama 4 kat artırılarak devam ettirilecektir.

Balıkçılarımız tarafından bin bir emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde özellikle evlatların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız yararları olan su ürünlerinin, bu sezonda da halkımızın bol miktarda tüketmesini tavsiye ediyoruz.

Vira Bismillah diyerek açılışı yapılacak olan 2022-2023 su ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımızın için kazasız, belasız geçmesini, avcılığın bolca ve bereketli olmasını diliyoruz.”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın