Denizlerde av sezonu başladı

Denizlerde av sezonu başladı2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni Sarıyer-Kireçburnu’nda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Programda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün kardeşlerimizin hepsine en kalbi duygularla slm gönderiyorum. Bütün balıkçılık faaliyeti sürdüren kardeşlerimize başarılar arzuluyorum ve ‘Vira Bismillah’ deyip inşallah yeni sezonu başlatalım” dedi.

Görüşmeyi toplumsal medya hesabından paylaşan Bakan Kirişci, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, balıkçı kardeşlerimize verimli bir av sezonu diledi. Her zaman olduğu şeklinde bugün de yanımızda olan Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

15 Nisan’da süregelen balık avı yasağı saat 00.00 itibarıyla bitti. Hazırlıklarını günler önceden tamamlayan balıkçılar da “Vira Bismillah” diyerek Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile birlikte denize açıldı. Sezonun ilk ağını denize atan balıkçılar, ilk derya kuzularını da denizden Bakan Kirişci’yle birlikte çıkardı.

Denize açılmadan önce akşam saatlerinde 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni yapılmış oldu. Sarıyer-Kireçburnu Balıkçı Barınağı’ndaki açılış programında bakanlık tarafınca üretilen kalkan, levrek ve mersin balığı yavruları denize bırakıldı. Sonra Bakan Vahit Kirişci kendi elleriyle vatandaşlara balık dağıttı. Dağıtımın ardından Türkiye’nin en büyük balıkçı teknesi olan “İlker Yılmaz” adlı teknenin açılışı da Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından birlikte gerçekleştirildi.

“Balıkçıların emeklerini karşılamak için bakanlık olarak elimizden geleni yapıyoruz”

Sezonun ilk balıklarını avladıktan sonra konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Üretmek güzel bir şey. Burada üretimi görüyoruz. Bu doğanın, kendi denizlerimizin bizlere sunduğu bir nimet. Balıkçı kardeşlerimiz de bu nimeti bizim sofralarımıza taşıyan insanoğlu. Gerçekten büyük bir emek ve gayret var. Bu emekleri zayi olmasın. Onların bu emeklerini karşılamak adına biz de bakanlık, genel müdürlük olarak sonuna kadar yardımcı veriyoruz. Biz balıkçılarımızın her daim yanlarında olduk. 2 bin 700 balıkçımızın dün itibarıyla 1.9 milyar lira gibi bir krediye muhatap oldular. Bundan ayrı olarak da merkez bankasının uyguladığı yüzde 13.5’lik siyaset faizini bire bir balıkçı kardeşlerimize işletme kredisinin o noktada desteklenmesini sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

En oldukca palamut avlamak istediklerini belirten balıkçı, “Sezonun ilk ağını attık. Palamut çıktı. İçinde muhtelif balıklar da var fakat hepimiz bu sene palamuta çalışacağız. İnşallah oldukça olacak. Halk da gemici de faydalanacak” dedi.

Yusuf Topal, “İnşallah güzel ve bereketli bir sanat olacak. En oldukça palamuta güveniyoruz. Peşinden çinekop hemen sonra hamsi. Biraz heyecanlıyız. Karadeniz’e açılacağız. Beklentimiz fazlaca” benzer biçimde konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın