Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zamEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik tarifelerinde konut ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, amme ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 oranında artış yapıldığını açıkladı.

“Küresel enerji krizi” olarak da yorumlanan bu süreçte bütün ham madde fiyatlarında mucizevi artışlar yaşandığı belirtilen açıklamada,“Pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak suretiyle bütün dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları bununla beraber getirmiştir.” denildi.

Doğal gaz fiyatlarında artış

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) konutlarda kullanılan organik gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 20.4, küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 47.6 sanayide kullanılan doğal gazı nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 50.8, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 49.5 oranında artış yapıldığını bildirdi.
BOTAŞ’dan meydana getirilen açıklamada, organik gazın ithal bir enerji kaynağı olup yüzde 99’dan fazlası, yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edildiği belirtildi. Küresel enerji piyasalarındaki naturel gaz fiyatlarında yüksek oranda artışlar meydana geldiğinin aktarıldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Dünyada pandeminin tesirinin azalması ile beraber artan naturel gaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki doğal gaz fiyatlarında yüksek miktarda artışlar meydana gelmiş olup bu durum efkarı umumiye tarafınca da yakinen bilinmekte ve takip edilmektedir. Buna ilaveten Avrupa’nın en büyük naturel tedarikçisi konumundaki Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş ve ondan sonra naturel gaz fiyatlarındaki yükseliş artarak devam etmiş ve pandemi öncesine bakılırsa küresel piyasalardaki naturel gaz fiyatlarında 20 kat artış meydana gelmiştir. Buna karşın küresel piyasalardaki yüksek organik gaz tutarları bugüne kadar tüketicilerimize aynı miktarda yansıtılmamıştır.

Diğer taraftan bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksine ve EUROSTAT verilerine göre konutlarda ve endüstri müesseselerinde Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı organik gaz ülkemizde kullanılmaktadır”

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın