Elektrik ve naturel gazda eylül tarifesine zam geldi

Elektrik ve naturel gazda eylül tarifesine zam geldiEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda eylül itibarıyla geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 zam yapıldığını bildirdi.

EPDK’den yapılan açıklamada, salgının etkilerinin küresel ekonomilerde tesirini sürdürdüğü bir dönemde başlamış olan Rusya-Ukrayna savaşının başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirdiği açıklandı.

“Küresel enerji krizi” olarak da yorumlanan bu süreçte tüm ham madde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu vaziyet ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de negatif etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji ham madde fiyatlarındaki artışların muayyen seviyeleri geçmesi sebebiyle nihai elektrik tarifelerinde konut ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, amme ve hususi hizmetler sektörü ile öteki aboneler grubu için yüzde 30, endüstri abone grubu için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla birlikte 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir konut abonesi için ödenecek meblağ 173,46 lira olmuştur.”

Yeni tarifeler 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak.

Doğal gazda eylül tarifesine zam yapılmış oldu

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), organik gazda eylül itibarıyla geçerli olacak konut tarifesinde yaklaşık yüzde 20,4, KOBİ’lerde yüzde 47,6, sanayi tarifesinde yüzde 50,8 ve elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 49,5 zam yapıldığını bildirdi.

BOTAŞ’ın web sitesinde eylül tarifesine ilişik yer alan duyuruda, bu artışlara karşın bilhassa konutlarda kullanılan naturel gazda tüketicilere yüzde 80’in üzerinde yardımcı verilmeye devam edilmiş olduğu açıklandı.

İthal bir enerji deposu olan naturel gazın yüzde 99’undan fazlasının yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmiş olduğu kaydedilen açıklamada, dünyada salgının tesirinin azalmasıyla artan gaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki naturel gaz fiyatlarında yüksek artışlar meydana geldiği aktarıldı.

Açıklamada, Avrupa’nın en büyük naturel gaz tedarikçisi konumundaki Rusya ile Ukrayna savaşı sonrasında gaz fiyatlarındaki yükselişin devam ettiği belirtilerek, istila öncesine göre küresel piyasalardaki gaz fiyatlarının yüzde 2 bine yakın yükseldiği ve buna karşın küresel piyasalardaki gaz fiyatlarının bugüne dek tüketicilere aynı miktarda yansıtılmadığı vurgulandı.

Bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksi ve EUROSTAT verilerine bakılırsa, konutlarda ve sanayi müesseselerinde Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı organik gazın Türkiye’de kullanıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“1 Eylül 2022 itibarıyla tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek biçimde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzen yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak suretiyle, konutlarda kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında yaklaşık yüzde 20,4, KOBİ’lerde kullanılan organik gazın nihai satış fiyatında yaklaşık yüzde 47,6, sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatında ortalama yüzde 50,8 ve elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 49,5 oranında artış yapılmıştır.”

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın