Halo Car, Las Vegas’ta uzaktan pilotlu kiralık araba teslimatlarını başlatıyor

Kiralık arabaları müşterinin kapısına kadar teslim etmek için uzak operatörleri kullanan bir girişim olan Halo Car, Las Vegas’ta sürücüsüz operasyonlar başlattı.

Sürücüsüz operasyonlar, Halo için otonom araç şirketlerine göre farklı bir anlam ifade ediyor. Dolaşmak veya Waymo çünkü Halo’nun araçları kendi kendine sürüş yeteneğine sahip değil.

Girişimin filosu, verileri bir Halo operasyon merkezindeki uzak pilotlara geri göndermek için altı kamera, modem, anten ve diğer bileşenlerden oluşan bir paketle donatılmıştır. Bu pilotlar daha sonra araçları uzaktan sürmek için akıtılan video ve sensör verilerini kullanır. Uzak sürücü bir araba teslimatını tamamladığında, aracın kontrolünü müşteriye devreder ve uzaktan teslimatı veya teslim almayı bekleyen bir sonraki araca geçer.

Halo, yaklaşık bir yıldır teleoperasyonları kullanarak Las Vegas’taki müşterilere araç teslim ediyor, ancak güvenlik nedeniyle ön koltukta her zaman bir insan sürücü bulunuyor. Artık Halo otomobilleri, araçta sürücüsü olmayan müşterilere teslim edilecek.

Bu, Halo’nun isteğe bağlı araçlara yönelik vizyonuna ulaşmak için önemli bir adımdır. ekonomik olarak uygulanabilirHalo’nun kurucusu ve CEO’su Anand Nandakumar’a göre.

Bununla birlikte, Halo henüz pozitif birim ekonomisine ulaştığı aşamada değil. Şirket, başlangıçta uzaktan kumandalı araçların arkasında kalan bir uzaktan takip aracını kullanmaya devam edecek. Kuyruk vagonunun sürücüsü, uzaktan kumandalı aracı durdurabilir ve gerekirse devralabilir.

Arkadaki araç aynı zamanda Halo aracının durması gerektiğinde bir tampon araç görevi görerek diğer yol kullanıcılarının arkadan çarpma olasılığını önlüyor. Sistem bir anormallik tespit ederse, Halo’nun arabaları şeritte duracaktır, bu da Nevada’nınkiyle karşılaştıkları anlamına gelir. minimum risk koşulu Sistemde bir arıza olması durumunda araçların durabilmesi gerektiğini söyleyen AV’ler için.

Halo, mevcut operasyonların nasıl performans gösterdiğine bağlı olarak gelecek yıl kuyruk arabasını terk edeceğini söylüyor. Nandakumar’a göre bu, operasyon bölgeleri boyunca ve günün saatlerine bağlı olarak aşamalar halinde gerçekleşecek.

Halo, Las Vegas’taki müşterilere uzaktan kumandalı EV’leri başarılı bir şekilde teslim eden ilk şirket olsa da, böyle bir başarıyı deneyen tek şirket değil. Aralık 2022’de, üç tekerlekli elektrikli Fun Utility Vehicles’ın üreticisi Arcimoto, Faction ile iş birliği yaptı. teslim edilebilecek EV’ler geliştirmek düşük seviye özerklik ve tele-yardım teknolojisinin bir kombinasyonu aracılığıyla bir müşterinin oteline.

Nandakumar, Halo’nun Perşembe günü duyurusunun altı aylık yoğun test ve şirket içi eğitimden sonra geldiğini söylüyor. Başlangıç ​​başlangıçta hedef almıştı 2022 sonu sürücüsüz lansmanı için, ancak sistemin güvenliğini sağlamak için ertelendi.

Nandakumar, “AV’lerin kullanıma sunulmasında gördüğümüz gibi, araçların içinde bir sürücü olmadığında çözülmesi gereken pek çok senaryo var,” dedi ve belki de Cruise ve Waymo robotaksilerinin yolda durduğu birçok olaya başını salladı. trafiğin ortasında ve trafiği engellemek. “Dağıtımımızın minimum kamu kesintisine neden olduğundan ve elbette tüm yol kullanıcıları için kesinlikle güvenli olduğundan emin olmak istiyoruz.”

Halo Car’ın iş modeli için bağlanabilirliğin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Araçlar uzaktan kontrol ediliyor T-Mobile’ın 5G ağı, yedekleme için kullanılan AT&T ve Verizon ile. Halo, güvenilir, yüksek kaliteli akış ve düşük gecikme süresi sağlamak için veri akışlarının herhangi bir zamanda en güçlü ağ bağlantısını kullanmasına izin veren bir algoritma geliştirdi.

Perşembe gününden itibaren, Halo’nun sürücüsüz araç teslimatları Las Vegas şehir merkezinde 08:00 ile 18:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek ve önümüzdeki aylarda şehrin daha fazla bölgesine yayılacak. Şirkete göre, girişimin 20 araçlık filosu Chevy Bolt EV’ler ve Kia Niro EV’lerden oluşuyor.

Halo, 2024’te yeni şehirlere açılmadan önce Vegas’taki filosunu yüzlerce araca çıkarmayı planladığını söylüyor.

“Sürücüsüz teslimatlara geçişimiz, şirket olarak bizim için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Nandakumar yaptığı açıklamada, uzaktan pilotluk teknolojimizin yalnızca yenilikçi değil, aynı zamanda ticari olarak uygulanabilir ve ölçeklendirilmeye hazır olduğunu kanıtlıyor. “Yeni pazarları genişletmeye ve piyasaya sürmeye hazırlanırken, misyonumuz değişmedi: uygun fiyatlı, erişilebilir, verimli EV taşımacılığı sağlamak.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın