Google, metinden müziğe yapay zekasını herkese açık hale getiriyor

bugün Google piyasaya sürülmüş Metin açıklamalarını müziğe dönüştürebilen yeni bir deneysel AI aracı olan MusicLM. Web, Android veya iOS’taki AI Test Kitchen uygulamasında bulunan MusicLM, kullanıcıların “bir akşam yemeği partisi için duygulu caz” gibi bir komut istemi yazmasına ve aracın şarkının birkaç versiyonunu oluşturmasına olanak tanır.

Google ne zaman önizleme MusicLM, Ocak ayında akademik bir makalede, onu yayınlamak için “acil bir planının” olmadığını söyledi. Makalenin ortak yazarları, eğitim verilerinden telif hakkıyla korunan materyali oluşturulan şarkılara dahil etme eğilimi de dahil olmak üzere MusicLM gibi bir sistemin ortaya çıkardığı birçok etik zorluğa dikkat çekti.

Ancak aradan geçen aylarda Google, “nasıl olacağını görmek için müzisyenlerle çalıştığını ve atölyeler düzenlediğini söylüyor. [the] teknoloji, yaratıcı süreci güçlendirebilir.” Bundan ne istersen yap.

Her halükarda, üretken müzik etrafındaki daha geniş zorlukların kolayca üstesinden gelinmesi pek olası görünmüyor.

2020’de Jay-Z’nin plak şirketi, Billy Joel’in “We Didn’t Start the Fire” gibi şarkıların Jay-Z cover’larını oluşturmak için yapay zekayı kullandığı için bir YouTube kanalı olan Vocal Synthesis’e telif hakkı ihtarı verdi. YouTube, videoları ilk başta kaldırdıktan sonra, yayından kaldırma isteklerinin “eksik” olduğunu fark ederek videoları eski durumuna getirdi.

Ancak derin sahte müzik hala bulanık yasal zeminde duruyor.

Google MüzikLM

Görsel Kaynakları: Google

Giderek, ev yapımı parçalar otantik olarak aktarılabilecek veya en azından yeterince yakın olan tanıdık sesleri çağrıştırmak için üretken yapay zekayı kullananlar viral hale geliyor. Müzik şirketleri, fikri mülkiyet endişelerini gerekçe göstererek onları akış ortaklarına işaret etmekte hızlı davrandılar. Ve genel olarak galip geldiler (Jay-Z davasının aksine) — Spotify kaldırıldı Geçen ay Boomy girişiminden yapay zeka tarafından üretilen on binlerce şarkı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın