Google, Arama’da ve başka yerlerde AI görüntülerini tanımlamaya yardımcı olacak yeni özellikler sunar

Google, yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerden kaynaklanan yanlış bilgi potansiyeliyle mücadele etmek için ilk adımlarını atıyor. onun G/Ç geliştirici olayı bu öğleden sonra şirket, insanların arama sonuçlarında görüntüledikleri görselin içeriğini ve bağlamını daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı amaçlayan Google Arama’ya gelen iki yeni özelliği duyurdu. Bu, “Bu resim hakkında” özelliğine görüntünün kendisi hakkında daha fazla arka plan bilgisinin eklenmesinin yanı sıra, dosyanın kendisinde görüntülerin “Yapay Zeka tarafından oluşturulmuş” olarak etiketlenmesine izin verecek yeni işaretlemeyi içerir.

Şirket, yeni özelliklerin, daha fazla görsel okuryazarlık içerecek ve insanların bir görüntünün güvenilir mi yoksa yapay zeka tarafından mı üretildiğini daha hızlı değerlendirmesine yardımcı olacak mevcut çalışmalarının bir uzantısı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu araçlar tek başına, yanıltmak veya yanlış bilgilendirmek için kullanılan AI görüntülerinin daha geniş sorununu büyük olasılıkla ele almayacaktır – bunların çoğu Google’ın duvarları dışında gerçekleşecek ve içerik oluşturucuların kurallara göre oynamadığı yerlerde gerçekleşecektir.

“Önümüzdeki aylarda” gelecek olan ilk yeni eklenti, “Bu görüntü hakkında” özelliğinde görüntüler hakkında daha fazla bağlam sunacak.

Görsel Kaynakları: Google

Spesifik olarak, görsellerin ve benzer görsellerin Google tarafından ilk kez ne zaman dizine eklendiği, görselin çevrimiçi olarak ilk kez nerede göründüğü ve görselin çevrimiçi olarak başka nerede görüldüğü gibi bilgileri içerecektir. İkincisi, potansiyel olarak web’de arama yapanları söz konusu görsel hakkında daha fazla bilgi edinmeye yönlendirebilecek haber medyası web siteleri veya gerçek kontrol siteleri gibi şeyleri içerebilir – yanlış bilgilendirme kampanyalarında nasıl kullanılmış olabileceği de dahil.

Google, 2022 Poynter araştırmasına göre, insanların %62’sinin artık günlük veya haftalık yanlış bilgilerle karşılaştıklarına inandığını belirtiyor – Google’ın “Bu resim hakkında” özelliğiyle çözmeyi umduğu bir sorun.

Google, aracı, ilk bakışta hemen belli olmayan yapay zeka tarafından oluşturulmuş görüntülerle tamamen sular altında kalmadan önce aracı tanıtma konusunda proaktif olsa da – örneğin Kirpi ceketli Papa Francis veya En iyi arkadaşlar olarak Trump ve Biden – aynı zamanda, yapabilecekleri potansiyel hasarı azaltmak için sağlam sistemler devreye alınmadan önce yapay zeka teknolojilerinin nasıl vahşi doğaya salındığına dair başka bir örnek.

Google, “Bu resim hakkında”yı kullanmak için, kullanıcıların Google Görseller arama sonuçlarındaki bir görselin üzerindeki üç noktayı tıklamaları, Google Lens’te bir görsel veya ekran görüntüsü ile arama yapmaları veya Google Uygulamasında yukarı kaydırmaları gerektiğini açıklıyor. hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir resim içeren bir sayfadasınız.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında kullanıcılar, mobil ve masaüstünde de Google Chrome web tarayıcısında bir görsele sağ tıklayıp uzun süre basarak bu özelliğe erişebilecek.

Ancak, özellik başlangıçta ABD ile sınırlı olacak ve yalnızca İngilizce olarak sunulacaktır.

Bu arada, Google olarak yuvarlanır Kendi üretken görüntü ikinci bir yeni özellik, Google’ın yapay zeka tarafından oluşturulan tüm görüntülerinin orijinal dosyada, görüntüye Google platformlarının dışından erişilmesi durumunda kullanıcılara bağlam sağlayan bir işaretlemeye sahip olmasını sağlayacaktır.

Görsel Kaynakları: Google

İçerik oluşturucular ve yayıncılar, yapay zeka tarafından oluşturulan kendi resimlerine de benzer işaretlemeler ekleyebilecek. Bunu yaptığınızda, Google Arama sonuçlarındaki görsellere onları Yapay Zeka Tarafından Üretilmiş olarak işaretleyecek bir etiket eklenecektir.

Google, Midjourney, Shutterstock ve diğerleri dahil olmak üzere birkaç yayıncının bu özelliği benimsemeye hazır olduğunu söylüyor.

Görsel Kaynakları: Google

Google, bunun “önümüzdeki aylarda” da kullanıma sunulacağını söylüyor, ancak daha spesifik bir zaman dilimi paylaşmadı.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın