Google’ın yapay zeka destekli müzik üreteci ile uygulamalı çalışma

AI, tutarlı bir şarkı oluşturmak için bir metin açıklamasından geriye doğru çalışabilir mi? bu öncül MüzikLMGoogle’ın dün I/O konferansının başlangıcında piyasaya sürdüğü yapay zeka destekli müzik oluşturma aracı.

MüzikLMÇeşitli tarzlarda yeni müzikler oluşturmayı öğrenmek için yüzbinlerce saatlik ses üzerinde eğitilen , Google’ın AI Test Kitchen uygulaması üzerinden ön izleme olarak kullanılabilir. Birkaç meslektaşım gibi, son bir gündür onunla oynuyorum.

Karar? MusicLM yakın zamanda müzisyenlerin işi için gelmiyor diyelim.

MusicLM’yi Test Kitchen’da kullanmak oldukça basittir. Erişim için onaylandıktan sonra, istediğiniz kadar ayrıntılı bir şarkı açıklaması girebileceğiniz ve sistemin şarkının iki versiyonunu oluşturmasını sağlayabileceğiniz bir metin kutusuyla karşılaşacaksınız. Her ikisi de çevrimdışı dinleme için indirilebilir, ancak Google, yapay zekanın performansını iyileştirmeye yardımcı olması için parçalardan birini “beğenmenizi” önerir.

MüzikLM

Görsel Kaynakları: Google

ilk yaptığımda kapalı MusicLM Ocak ayında, piyasaya sürülmeden önce, sistemin şarkılarının kulağa bir insan sanatçının besteleyebileceği gibi geldiğini yazmıştım – her ne kadar müzikal açıdan o kadar yaratıcı veya uyumlu olmasa da. Şimdi, bu sözlerin tamamen arkasında durduğumu söyleyemem, çünkü yılın başlarından alınan örneklerle ciddi bir seçim yapıldığı açık görünüyor.

MusicLM ile ürettiğim şarkıların çoğu en iyi ihtimalle kabul edilebilir ve en kötü ihtimalle dört yaşındaki bir çocuğun kendini serbest bırakması gibi geliyor. DAW. Çoğunlukla EDM’ye takıldım, yapıya ve fark edilebilir (artı hoş, ideal olarak) bir melodiye sahip bir şey vermeye çalışıyorum. Ama ne kadar iyi olursa olsun – hatta iyi! — MusicLM’nin şarkılarının başlangıcı geliyor, öyle bir an geliyor ki çok bariz, müzikal olarak nahoş bir şekilde bozuluyorlar.

Örneğin, “EDM şarkısı hafif, iyimser ve havadar bir tarzda, dans etmek için iyi” istemi kullanılarak oluşturulan bu örneği alın. Kafa sallama temeli ve klasik bir Daft Punk single’ının unsurları ile umut verici bir şekilde başlıyor. Ancak pistin ortasına doğru, rotadan çok sapıyor – neredeyse başka bir tür.


İşte daha basit bir istemden bir piyano solosu – “romantik ve duygusal piyano müziği.” Parçalar, fark edeceksiniz, kulağa iyi ve iyi geliyor – en azından parmak çalışması açısından bile olağanüstü. Ama sonra sanki piyanist bir maniye kapılmış gibi olur. Daha sonra bir yığın nota ve şarkı, sanki yeni notalardan geliyormuş gibi – orijinalinin çizgileri boyunca da olsa – tamamen farklı bir yön alıyor.

Yapay zekanın daha basit bir yapıya sahip şarkılarla daha kolay zaman geçirebileceğini düşünerek, MusicLM’nin elini chiptunes’ta denedim. Nafile. Sonuç (aşağıda), bazı yerlerde akılda kalıcı olsa da, diğer örnekler kadar rastgele sona erdi.

Artı tarafta, MusicLM, genel olarak, çok daha iyi bir iş çıkarıyor. müzik kutusu, OpenAI’nin birkaç yıl önce bir AI müzik üreteci yaratma girişimi. MusicLM’den farklı olarak, Jukebox’ın ürettiği şarkılar, tekrar eden ve çoğu zaman içinde yer alan korolar gibi tipik müzik öğelerinden yoksundu. saçma şarkı sözleri. MusicLM tarafından üretilen şarkılar da daha az eser içerir ve genellikle aslına uygunluk söz konusu olduğunda bir adım ötedeymiş gibi hissettirir.

Dance Difüzyon’un ortaya çıkışı, San Francisco merkezli OpenAI laboratuvarından birkaç yıl sonra ortaya çıktı. DALL-E 2adlı müzik üretimiyle ilgili büyük deneyini ayrıntılarıyla anlattı. müzik kutusu. Bir tür, sanatçı ve bir parça şarkı sözü verildiğinde, Jukebox vokallerle tamamlanmış nispeten tutarlı bir müzik üretebilir. Ancak Jukebox’ın ürettiği şarkılar, korolar gibi tekrar eden ve çoğu zaman içeren daha büyük müzik yapılarından yoksundu. saçma şarkı sözleri.

Ayrıca, yönlendirme tarafındaki yapay sınırlamalar sayesinde MusicLM’nin kullanışlılığı biraz sınırlıdır. Sanatçıların veya vokallerin yer aldığı müzikler üretmez, hatta stil belirli müzisyenlerden. “Barry Manilow’un satırları boyunca” gibi bir bilgi istemi yazmayı deneyin; bir hata mesajından başka bir şey almazsınız.

MüzikLM

Görsel Kaynakları: Google

Nedeni muhtemelen yasal. derin sahte Ne de olsa müzik, muğlak bir yasal zeminde duruyor ve müzik endüstrisinden bazıları MusicLM gibi yapay zeka müzik üreticilerinin müzik telif hakkını ihlal ettiğini savunuyor. Konuyla ilgili bir netlik olması çok uzun sürmeyebilir –birkaç dava mahkemelerde ilerlemek, çalışmaları yapay zeka sistemlerini kendi bilgileri veya rızaları olmadan eğitmek için kullanılan sanatçıların haklarıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere, muhtemelen müzik üreten yapay zeka üzerinde bir etkiye sahip olacaktır. Zaman gösterecek.

Yine de şimdilik, sanatçıların endişelenmek için pek bir nedenleri olmadığını düşünüyorum. MusicLM gibi diğer Yapay zeka müzik üreteçleri piyasaya sürülmüş son zamanlarda, teknolojinin ne kadar ileri gitmesi gerektiğinin bir örneği olarak her şeyden çok hizmet ediyor.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın