Google daha akıllı bir Bard’ı piyasaya sürüyor

Google, lansmanını yaptığında Bard AI-sohbet robotu, Bing Chat ve ChatGPT gibileriyle pek olumlu bir şekilde karşılaştırılmadı. Gerçekten de, Bard’ın yanlış cevabını içeren bir Google reklamının şirketin hisselerini kısa bir süreliğine %8 oranında düşürmesiyle lansman biraz felaket oldu. Bugün, I/O geliştirici konferansında Google, Bard’ı daha olumlu bir karşılamayla yeniden tanıştırmayı umuyor (ve buna benzer bir hareketle). OpenAI’nin GPT-4’ünü kullanarak Bing Sohbeti kimseye söylemeden, Bard da benzer şekilde bir süredir PaLM 2 kullanıyor).

Bu, Bard’ın da aklını başına toplaması için iyi bir zaman olurdu. Google yalnızca bekleme listesini kaldırma ve Bard’ı 180’den fazla ülke ve bölgede (İngilizce olarak) herkesin kullanımına sunmak, ancak aynı zamanda Japonca ve Korece için desteği de başlatıyor ve yakın gelecekte 40 dili destekleme sözü veriyor. Buna ek olarak, Bard için görüntülerle çalışabilen çok modlu sorgular da dahil olmak üzere bir dizi yeni özelliği duyuruyor, böylece görüntülerinizi bir bilgi isteminde kullanabilir veya Bard’ın size açıklamasını sağlayabilirsiniz.

Görsel Kaynakları: Google

Şirket ayrıca Google’ın Haritalar, E-Tablolar, Gmail ve Dokümanlar gibi kendi uygulamaları ve hizmetleri de dahil olmak üzere yakında Bard için uzantılar başlatacak (ve Google yakında Bard’ın yanıtlarını Gmail ve Dokümanlar’a aktarmayı da kolaylaştıracak). Ama belki daha da önemlisi, Google, hizmetlerini Bard’a getirmek için üçüncü taraf iş ortaklarıyla da çalışıyor. Ancak şimdilik, Google’ın basın toplantısı sırasında vurguladığı tek üçüncü taraf hizmeti, Adobe’nin Ateşböceği üretken görüntü oluşturma hizmeti, ancak Wolfram Alpha ve diğer sağlayıcılar için destek de yakında geliyor.

Google’ın Vertex’in bir parçası olarak kendi görüntü oluşturma hizmetine de sahip olduğu göz önüne alındığında, Firefly desteği ilk başta garip bir hareket gibi görünüyor. Ancak Adobe’nin en büyük avantajı, Firefly’ı yalnızca Adobe’nin lisansladığı veya kamu malı olan görüntüler üzerinde eğittiği göz önüne alındığında, ticari olarak güvenli olmasıdır. Bu, bazı yeteneklerini geride bıraktı (örneğin, sizin için bir Balenciaga papası oluşturmayacak), ancak aynı zamanda kullanıcıların (ve bu durumda Google dahil) herhangi bir yasal risk üstlenmemesini sağlıyor.

Görsel Kaynakları: Google

Bu güncellemede ayrıca bir yenilik: Bard artık yanıtlarında görüntüleri gösterebilir. Bir turistik destinasyon hakkında bilgi aradığınızı varsayalım, Bard şimdi size oradaki popüler yerleri gösterecek.

Görsel Kaynakları: Google

Görüntüyle ilgili bu özelliklerin yanı sıra Google, kısmen Google Lens tarafından desteklenen Bard’ın kodlama yeteneklerini de genişletiyor. Şirketin belirttiği gibi, bu sadece kod üretebilmeyi değil, aynı zamanda kod parçacıklarını açıklamayı ve kullanıcıların kodda hata ayıklamasına yardımcı olmayı da içeriyor. Bu yeteneklerin çoğu başlatıldı geçen ayancak bu sonraki sürümün bir parçası olarak Google, Bard’a gelişmiş kod alıntıları getiriyor ve modelin mevcut kodu uzun uzadıya alıntıladığı kod oluşturduğunda kullanıcılara kullandığı belirli kod bloklarını ve ilgili lisanslama bilgilerini gösteriyor.

Ayrıca çok yakında: Bard artık sonuçları Google Haritalar ile haritalayabilir ve verileri bir tabloda yapılandırabilir (bu tabloyu daha sonra Google E-Tablolar’a da taşıyabilirsiniz).

Önceki yinelemelerde Bard, Python kodunu Google’ın Colab’ına aktarabiliyordu. Şirket şimdi Python kodunun dışa aktarılmasına izin vermek için bu özelliği genişletiyor. tekrarla, ayrıca popüler tarayıcı tabanlı IDE. Bu, geliştiricilerin kod oluşturmak ve hemen test etmek için Bard’ı kullanmasını daha da kolaylaştıracaktır.

Oh, ve Bard da karanlık bir moda giriyor!

Bu tür araçlar için henüz çok erken, ancak Bard’ın erken algılanması ve ChatGPT’nin fikir paylaşımına erken başlaması göz önüne alındığında, Google zaten biraz zorlu bir savaşla karşı karşıya. Aslında, Bard biraz reaktif bir ürün gibi hissetmeye devam ediyor. Google’ın odak noktası, bence, başlangıçta ürünlerinin çoğuna üretici yapay zeka inşa etmekti, tıpkı şu anda örneğin Gmail ve E-Tablolar’da yapay zeka ile yaptığı gibi. Google’ın kazançlı arama işini kesintiye uğratmak için tüm potansiyel sonuçlarıyla birlikte bir sohbet robotu, muhtemelen Google’ın odaklanmak istediği şey değildi, ancak şimdi pazar şirketi tepki vermeye zorladı. Elbette, Google isteseydi Bard’ı doğrudan arama motoruna yerleştirebilirdi. Ne de olsa Microsoft bunu Bing ile yapabildi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın