Google, Workspace’e daha fazla AI aracı getiriyor

Üretken yapay zeka, Google’ın bu yıl I/O geliştirici konferansında bahsetmek istediği tek şey gibi görünüyor ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yapay zeka akıllı özelliklerini öne çıkaran başlıca yüzeylerden biri, Workspace üretkenlik paketi. Bu yılın başlarında şirket, kullanıcıların Gmail ve Dokümanlar’da metin yazmasına (ve yeniden yazmasına) yardımcı olan yeni özelliklerin sınırlı önizlemelerini kullanıma sunmuştu. O sırada Google, benzer üretken AI yeteneklerini E-Tablolar ve Slaytlar’a getirmeyi planladığını zaten belirtmişti. Ve işte I/O’dayız ve Google, E-Tablolar’da otomatik tablo (formül değil) oluşturmayı ve Slaytlar ve Meet’te resim oluşturmayı başlatıyor. Mobil cihazlarda Gmail ve Google Dokümanlar da artık bu yazma yardımcıları için destek alıyor.

E-Tablolar’a gelince, bunun formüller oluşturmanıza ve e-tablolarınız üzerinde akıl yürütmenize izin vermek için AI kullanan yeni bir araç olmadığını vurgulamak önemlidir. Bunun üzerinde çalışıldığından emin olsam da, bugün şirket daha basit bir özelliği duyuruyor.

E-Tablolar artık birkaç cümle kullanarak sizin için tablolar oluşturabilir.

Görsel Kaynakları: Google

“E-Tablolar gerçekten güçlü bir araçtır, ancak çoğu insan için oldukça korkutucu olabilir. Nereden başlamalıyım? Neyi başarmaya çalıştığınızı basitçe tarif edebileceğinizi hayal edin – bu durumda, küçük bir işletme yönetiyorsunuz ve küçük bir işletmede size yardımcı olabilecek şeylerin bir listesini veya programını oluşturmak istiyorsunuz – sadece Google’ın Workspace’ten Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Aparna Pappu, bugünkü etkinlikten önce düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: Sayfalar daha sonra kullanıcılara bir tür kişiselleştirilmiş şablon ve örnek içerik sağlayacaktır.

Görsel Kaynakları: Google

Slides and Meet’e gelince, buradaki resim oluşturma özelliği muhtemelen tam olarak beklediğiniz gibi. Tıpkı Dall-E, Midjourney, Adobe Firefly veya benzeri herhangi bir aracı kullanırken olduğu gibi, ne tür bir görselleştirme aradığınızı yazarsınız ve o görüntüyü sizin için oluşturur. Google Meet için kullanım durumu, özel arka planlardır.

Görsel Kaynakları: TechCrunch

Google Dokümanlar ayrıca, artık hakkında yazdıklarınızın içeriğine bağlı olarak konumlar ve durum için akıllı çipleri ortaya çıkarabilen AI asistanına biraz daha küçük bir güncelleme alıyor.

İleriye dönük olarak Google ayrıca Dokümanlar’a (ve muhtemelen diğer hizmetlere), kullanıcıların daha sonra yazma görevlerinde onlara yardımcı olmak için kullanabilecekleri Bard/ChatGPT tarzı bir sohbet arayüzü eklemeyi planlıyor. Bu, Bing’in zaten Edge kenar çubuğunda yapabildiği şeydir, ancak bu, genel olarak Dokümanlar ve Google Workspace ile derinlemesine entegre edilmiştir.

Ayrıca, otomatik olarak Slaytlara konuşmacı notları eklemeye de bakıyor.

Google, bu hizmetleri “Duet AI” olarak markalamaktadır (“AI Duet” ile karıştırılmamalıdır, Google’ın 2017 ikili piyano deneyi), Google Cloud’daki yapay zeka özellikleri için kullandığı adla aynıdır. Gerçekten uyumlu bir ürün olmadığından ve Google’ın tüm Workspace ve Cloud hizmetlerine çoğunlukla yapay zeka serpiştirildiğinden, Google dışında kimsenin buna Duet olarak değineceğini sanmıyorum, ancak eminim Google’ın marka uzmanlarının nedenleri vardır.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın