Fitch, küresel ekonomiye ait 2023 gelişme tahminini yükseltti

Fitch, küresel ekonomiye ait 2023 gelişme tahminini yükselttiFitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun mart sayısını yayımladı.

Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana Fitch’in ilk defa küresel büyüme tahminini yükselttiğine dikkat çekilerek söz mevzusu yükselişin Çin’in Covid-19 kısıtlamaları sonrası yeniden açılması, Avrupa doğalgaz krizinin rahatlaması ve Amerika’de tüketici talebindeki dayanıklılığı yansıttığı belirtildi.

YÜZDE 2’YE ÇIKARILDI

Aralık raporunda yüzde 1,4 olan küresel ekonomik gelişme tahmininin yüzde 2’ye çıkmış olduğu kaydedilen raporda, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) ürem oranlarındaki süratli artışların gecikmeli etkisiyle 2024 için gelişme beklentilerinin yüzde 2,7’den yüzde 2,4’e düştüğü ifade edildi.

Raporda, Çin’in sene başındaki Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasını, iş anketlerindeki hızlı iyileşmelerin izlediğine işaret edilerek, 2022’de engellemeler sebebiyle düşen temas yoğun tüketici harcamalarının hızla toparlandığı sadece emlak sektörünün sıska kalmaya devam etmiş olduğu ve ihracatın yavaşladığı vurgulandı.

YUKARI YÖNLÜ REVİZYON

Çin’in 2023 gelişme tahmininin aralıktaki yüzde 4,1’den yüzde 5,2’ye, Avro Bölgesi’nin yüzde 0,2’den yüzde 0,8’e ve ABD’nin yüzde 0,2’den yüzde 1’e yükseltildiği bildirildi.

Fitch’in gelecek yıla ilişik büyüme öngörüsü ise ABD için yüzde 0,8 Avro Bölgesi için yüzde 1,4 ve Çin için yüzde 4,8 oldu.

Raporda, Avrupa gaz krizinin son aylarda hafiflediği anımsatılarak bu durumun Avro Bölgesi’nin büyüme beklentilerini iyileştirdiğini ve temel enflasyon baskılarını düşürdüğü kaydedildi.

ABD ekonomisinin, yıl başındaki kuvvetli istihdam ve tüketim artışıyla kısa vadede tahmin edilenden daha fazla ivme kazanılmış olduğu vurgulanan raporda, hanehalkı gelir artışının devam etmiş olduğu ve pandemide açılan tutum tamponlarının bir süreliğine harcamaları destekleyeceği aktarıldı.

Raporda, ABD ekonomisinde gecikmeli de olsa bir resesyonun öngörüldüğü belirtilerek laf konusu resesyonun üçüncü çeyreğin sonlarında başlamasının beklendiği ifade edildi.

“FED VE ECB, ENFLASYONUN KALICI HALE GELMESİNDEN ENDİŞE DUYUYOR”

Raporda, Fed ve ECB’nin enflasyonun kalıcı hale gelmesinden daha fazla kaygı duymaya başladığı anlatılarak ücret baskılarının kaynağı olan iş gücü piyasasındaki dengesizliklerin sürdüğü anımsatıldı.

Fed faiz oranının yüzde 5,5 ve ECB’nin refinansman faizinin yüzde 4 ile haziran ayında zirve yapacağının tahmin edilmiş olduğu belirtildi.

Raporda, parasal sıkılaştırmanın ABD talebini yavaşlatmasının beklenenden daha uzun sürdüğü vurgulanarak ürem artışlarının nihayetinde faaliyetlerde bir baskı oluşturacağına inanıldığı kaydedildi.

Şubat ayında yaşanmış olan zelzele felaketinin Türkiye’nin kısa vadeli ekonomik koşullarında müessir olmasının muhtemel olduğuna işaret edilen raporda, yine yapılanma programlarıyla birlikte üçüncü çeyrekte büyümenin hızlanmasının öngörüldüğü vurgulandı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 2,5 ve 2024’te yüzde 3 büyümesinin beklendiği açıklandı. Fitch daha önce Türkiye’nin 2023 ve 2024’te yüzde 2,9 büyüme kaydedeceğini öngörmüştü. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın