Fernride, 31 milyon dolarlık yeni fonla tersane kamyonlarını tam özerkliğe doğru itiyor

rent a car 34

Fernride, bugün ticari açıdan uygun, otonom, elektrikli bir kamyon işletmesi kurmanın bir yolunu buldu. Sır? Halka açık yollarda araç kullanmamak.

AV kamyon taşımacılığı şirketlerinin çoğu, uzun mesafeler boyunca malları taşımak için kendi kendine giden yük kamyonlarını (tipik olarak 18 tekerlekli) kullanıyor. gibi girişimler Waymo, TuSimple, Kodiak Robotik Ve kutup ışıkları Hepsinin ticari pilot projeleri oldu ve Teksas, Arizona ve diğer güney eyaletlerindeki halka açık otoyollarda aktif olarak test ediyorlar. Ve hiçbiri ön koltukta bir insan güvenliği operatörü olmadan çalışmıyor; çoğu ticarileşmeden yıllarca uzakta.

2019’da kurulan Münih merkezli bir girişim olan Fernride, farklı türde bir kamyon işinde. Römorkları ve konteynerleri limanlar, terminaller ve dağıtım tesisleri çevresinde taşımak için kullanılan tersane kamyonlarına odaklanmıştır.

Fernride CEO’su ve kurucu ortağı Hendrik Kramer, “İşleri tamamen farklı yapmak istedik” dedi. “İlk olarak, bugün işe yarayan kullanım durumuna, özellikle de şimdi bir ürünü piyasaya sürebileceğimiz özel sitelerdeki bahçelere veya coğrafi çitlere odaklanmak istedik. Ardından, ilk ürünü piyasaya sürdüğümüzde ve müşteri ilişkileri oluşturduğumuzda, açık yollara ölçeklenebiliriz.”

Fernride’ın kamyonları, Seviye 4 otonom yeteneklere sahiptir, bu da belirli koşullar altında insan müdahalesi olmadan kendi kendilerine gidebilecekleri anlamına gelir. Sürücüsüz kamyonları izleyen ve gerektiğinde araçlara yardımcı olabilecek bir uzak sürücü var. Fernride buna “insan destekli özerklik” adını veriyor – tam 4. Seviye sürüş ile uzaktaki bir sürücünün aynı anda dört kamyonu kontrol etmesine izin veren uzaktan kumandalı sürüşün bir kombinasyonu. Kramer, bu yaklaşımın sistemin en başından itibaren %100 operasyonel kullanılabilirliğini garanti ettiğini söylüyor.

Fernride şu anda altı kamyonluk bir filoyla çalışıyor ve 2023’ün sonuna kadar 20’ye çıkarmayı planlıyor. Başlangıç, Hollandalı bir tersane kamyonu üreticisi olan Terberg ile bir ortaklık kurarak, Fernride özellikli kamyonların seri üretimine gelecek yıldan itibaren başlayacak. Hedef, Fernride’ın mevcut dört müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamak için 1.000 kamyona ölçeklendirmek. Başlangıç, halihazırda Volkswagen’in dahili lojistik birimi VW Group Logistics, DB Schenker, Avrupalı ​​ev aletleri üreticisi BSH ve HHLA ile çalışıyor.

Bu hedefe ulaşmak için Fernride, Kramer’in şirketin ticari ölçeklendirmeyi hızlandırmasına ve bahçe otomasyonu kategorisinde lider olmasına yardımcı olabileceğini söylediği A Serisi turda 31 milyon dolar topladı. Startup, daha fazla araç üretmenin yanı sıra yeni kurumsal müşterileri güvence altına almak ve limanlarda kamyon konuşlandırmaya başlamak istiyor.

Tur, VC firmaları 10x Founders, Promus Ventures, Fly Ventures, Speedinvest ve Push Ventures ile kurumsal yatırımcılar HHLA Next, DB Schenker via Schenker Ventures ve Krone tarafından yönetildi.

Hizmet Olarak Ulaşım

Kramer, Fernride’ın iş modelinin hizmet olarak ulaşım olduğunu söylüyor. Startup’ın yazılım paketi, müşterinin lojistik süreçleriyle bütünleşen uzaktan kumandalı ve otonom sürüşün yanı sıra yönetim yazılımını da içeriyor. Fernride ayrıca uzaktaki kamyon sürücülerini işe alarak ve müşteriler adına filoları işleterek işe başlıyor.

Şirket, geleneksel lojistik hizmet sağlayıcılarından daha düşük maliyetli ve hatta daha uygun fiyatlı olduğunu iddia ediyor. Kramer, Fernride’ın araçlarının kendi başlarına veya uzaktaki bir sürücünün yardımıyla sahalarda nasıl manevra yaptığına dair daha fazla veri topladığından, yolculuğun daha fazla bölümünü zaman içinde otomatik hale getirebileceğini söyledi.

Fernride, daha karmaşık operasyonel tasarım alanlarına (ODD’ler) geçmeden önce saha otomasyonunu ölçeklendirmeye odaklanıyor. Başlangıç, iki ila üç yıl içinde mevcut müşterilerle halka açık yollarda kısa mesafeli rotalar başlatmayı umuyor. Ancak bu gerçekleşmeden önce, Fernride’ın teknolojisinin sahadan ayrılmadan önce genişlemesi ve gelişmesi gerekecek. Birincisi, Fernride’ın kamyonları bahçelerde saatte 20 milden daha hızlı gitmiyor. Bu, bu kullanım durumunda kaza olasılığını en aza indirir, ancak otoyollarda fazla fayda sağlamaz.

Fernride, uzak sürücülerini döngüde tutmak için hücresel bağlantıya da güveniyor. Kramer, Fernride’ın müşterilerinin çoğunun kendi bahçelerinde, yeni kurulan şirketin kamyonlarının kullandığı özel 4G ve 5G ağları kurduğunu söyledi. Şirket açık yollara geçtiğinde, çok fazla gecikme olacağı için uzaktaki sürücülere fazla güvenemeyecek.

Kramer, “İdeal olarak araçlar, bu noktada yolculuğun %95 ila %99’unu sürebilecek ve uzaktaki operatörü yalnızca küçük bir bölüm için kullanabilecektir” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın