Fed Başkanı Powell, Jackson Hole’da hangi mesajları verdi?

Fed Başkanı Powell, Jackson Hole’da hangi mesajları verdi?Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmenin merkez bankalarının ana sorumluluğu bulunduğunu, ABD ekonomisinin de enflasyonun test dibine katılımı için bir müddet için sıkı para politikasına ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

Kansas City Fed’in ev sahipliğinde düzenlenen Jackson Hole merkez bankacılar sempozyumunun açılışında konuşan Powell, enflasyonun test altına alınması için sıkı para politikasının bir süre için daha yavaş büyüme, zayıf bir iş gücü piyasası ve hane halkları ile işletmeler için “biraz acı” anlamına geldiğini altını çizdi.

“Enflasyonu düşürmek büyük olasılıkla uzun bir devre için trendin altında bir büyüme gerektirecek” diye konuşan Powell, “Enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri var, sadece fiyat istikrarını yine tesis etmemek çok daha büyük acı demektir ifadelerini de kullandı.

20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısında faizler mevzusunda nasıl bir adım atılacağı konusunda işaret vermeyen Powell, ürem artırımı oranı belirlenirken kararın tamamen Temmuz toplantısından sonra gelen verilere bakılarak verileceğini altını çizdi. (Foreks)

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın