Küresel piyasalar yeni haftaya olumsuz başladı: Bugün hangi veriler takip edilecek?

Küresel piyasalar yeni haftaya olumsuz başladı: Bugün hangi veriler takip edilecek?Küresel piyasalarda, Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere merkez bankaları yetkililerinin Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda verdiği “şahin” mesajların ardından negatif bir seyir izlenirken, yeni haftada açıklanacak yoğun veri gündeminin fiyatlamalara istikamet vermesi umut ediliyor.

Powell, geçen hafta cuma günü Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadele taahhüdünü yenileyerek gevşek para politikasına dönüşün yakın zamanda olmayacağı sinyalini verdi.

Fiyat istikrarını yeniden sağlamanın biraz vakit alacağını vurgulayan Powell’ın “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş gelişme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere birazcık da acı verecektir.” ifadeleri ise piyasalara sert satış getirdi.

Powell’ın açıklamaları sonrası para piyasası fiyatlamalarında eylül ayında bankanın 75 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 75’e yükselirken, kararın gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacağının belirtilmesi ile bu hafta açıklanacak verilerin de önemi arttı.

Gelişmeler sonrası küresel çapta azalan risk iştahı ile pay piyasalarına sert satış gelirken, dolar endeksi 109,5 ile Eylül 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Cuma günü yüzde 3,02’nin altını kabul eden Amerika’nin 10 senelik tahvil faizi ise yüzde 3,12’yi aştı.

Amerika’de cuma günü açıklanan şahsi gelir ve masraflar verilerinin de beklentilerin altında kalmasının ardından New York borsasında sert düşüş yaşandı. Dow Jones endeksi yüzde 3,03, S&P 500 endeksi yüzde 3,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,94 kıymet kaybederek bir ayın en düşük seviyesinden kapanmış oldu. Endekslerin haftalık bazdaki kayıpları ise yüzde 5,6 düzeyinde gerçekleşti.

Avrupa ve Asya borsaları

Avrupa tarafında da artan resesyon kaygılarına rağmen, Jackson Hole kapsamında yapılan açıklamalar ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali tartışmaya açıldı. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Klaas Knot, Avrupalı merkez bankacılarının yüksek enflasyonla savaşım etmek için ürem oranlarını daha süratli artırmayı değerlendirdiklerini belirterek, eylülde 75 baz puanlık artırımı desteklediğini söyledi. ECB üyesi Robert Holzmann da eylülde 75 baz puanlık ürem artırımının irdelemenin bir parçası olması gerektiğini ifade etti. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin eylülde mühim bir ürem artırımına daha ihtiyacı bulunduğunu altını çizdi.

ECB’nin eylülde 75 baz puanlık ürem artırımına gideceği beklentileri yüzde 50’nin üzerine çıkarken, laf mevzusu haber akışı ile Almanya’nın 10 senelik tahvil faizi yüzde 1,44 ile 2 ayın, İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,75 ile 2,5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 2,26, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,68 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,70 değer kaybederken, endekslerdeki düşüş geçen hafta ortalama yüzde 4’ü buldu. Avro/dolar paritesi de cuma günü 1’in üzerini görmesine karşın Powell’ın açıklamaları sonrası bu seviyelerde kalıcı olamadı ve yine 0,9920 seviyelerine geriledi. İngiltere’de piyasaların resmi tatil sebebiyle kapalı olacağı haftanın ilk gününde vadeli işlemlerde endeksler olumsuz bir seyir izliyor.

Asya’da, New York borsasına kote şirketlerin iyi mi denetleneceğine ilişik Amerika ile Çin’in bir ön anlaşma imzalamasına rağmen, küresel çapta azalan risk iştahıyla yeni haftanın hisse piyasaları tarafında olumsuz başladığı görülüyor. Öte yandan dolara olan talebin artması ile Japon yeni ve Çin yuanında kıymet kayıplarının hızlanması dikkati çekiyor. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,5, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,1 geriledi. Dolar/yen paritesi de 139 ile 1,5 ayın en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Yurt içi piyasalar

Yurt içinde, geçen hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi küresel hisse piyasalarından pozitif yönde ayrıştı ve cuma günü yüzde 0,30 artarak 3.104,90 puanla kapanış rekorunu kırdı. Endeks, görmüş olduğu en yüksek seviyeyi 3.188,07 puana taşırken, haftalık bazda da yüzde 4,17 kıymet kazanmıştır. Dolar/TL ise cuma günü 18,1643 ile yatay kapanmasının peşinden yeni haftaya bankalararası piyasanın açılışında 18,1850’den başladı.

Analistler, merkez bankalarının artan resesyon kaygılarına rağmen enflasyonla savaşım mevzusunda verdiği “şahin” mesajların küresel çapta risk iştahını azalttığını söyledi.

Yeni haftada yoğun veri gündeminin fiyatlamalara yön vermesinin beklendiğini aktaran analistler, hafta süresince dünya çapında açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) yanı sıra yurt haricinde ABD’de istihdam tutanağı, Avro Bölgesi’nde enflasyon, yurt içinde ise gelişme verilerinin yakından izleneceğini bildirdi.

Analistler, bugünün veri gündeminde ise yurt içinde ekonomik güven endeksi ile dış ticaret dengesinin, ABD’de Dallas Fed imalat endeksinin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.200 seviyesinin direnç, 3.050 puanın yardımcı konumunda olduğunu anlatım etti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyleki:

10.00 Türkiye, ağustos ayı ekonomik itimat endeksi

10.00 Türkiye, temmuz ayı dış ticaret dengesi

17.30 ABD, ağustos ayı Dallas Fed imalat endeksi

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın