İsviçre’de ‘Erdoğan’ davasında karar Yargıtay’da

İsviçre’de ‘Erdoğan’ davasında karar Yargıtay’daİsviçre’nin başkenti Bern’de Mart 2017’de Federal Parlamento binası önündeki Parlamento Meydanı’nda düzenlenen miting sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan pankart davası Yargıtay’a gidiyor.

Bern Başsavcılığından bir sözcü adının gizli saklı kalması koşuluyla basına verdiği demeçte, Bern Başsavcılığının 4 sanık hakkında Bern-Mittelland Bölge Mahkemesi’nin verdiği beraat sonucuna itiraz ederek, Yargıtay’a temyiz müracaat yaptığını anlatım etti.

Bern Başsavcılığı, sanıkları Erdoğan’a karşı suç veya şiddet çağrısı yapmak için kullanmakla suçlamıştı. Mahkeme ise verdiği beraat sonucunda, pankartta yer alan İngilizcede yaygın kullanması “öldürmek” anlamı taşıyan “kill” ifadesinin ancak “öldürmek” anlamına gelmediğini belirtmişti.

Pankart uluslararası krize niçin olmuştu

Miting esnasında oluşturulan pankartta, siyah fon üzerine başına tabanca doğrultulmuş biçimde Erdoğan’ın fotoğrafı yer almış, pankartta ek olarak “Erdoğan’ı öldürün” ve “Kendi silahlarıyla” ifadelerine yer verilmişti.

Açılan pankartın arkasından İsviçre ile Türkiye arasında diplomatik kriz patlak vermiş, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İsviçre’nin Ankara Büyükelçi Yardımcısını çağırarak Türkiye’nin konuyla alakalı tepkisini iletmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında ise İsviçre’yi eleştirerek, “Gözlerinizin önünde bir devletin başkanını açıkça ölümle tehdit ediyorlar ve siz hala onları destekliyorsunuz. Yazıklar olsun size” demişti.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın