Fed Başkanı Powell, Jackson Hole’da hangi mesajları verdi?Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmenin merkez bankalarının ana sorumluluğu bulunduğunu, Amerika ekonomisinin de enflasyonun kontrol altına alınması için bir süre için sıkı para politikasına ihtiyacı olduğunu söylemiş oldu.

Kansas City Fed’in ev sahipliğinde düzenlenen Jackson Hole merkez bankacılar sempozyumunun açılışında konuşan Powell, enflasyonun test altına katılımı için sıkı para politikasının bir müddet için daha yavaş büyüme, cılız bir iş gücü piyasası ve hane halkları ile işletmeler için “birazcık acı” anlamına geldiğini altını çizdi.

“Enflasyonu düşürmek büyük olasılıkla uzun bir devre için trendin altında bir büyüme gerektirecek” diye konuşan Powell, “Enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri var, sadece fiyat istikrarını yeniden tesis etmemek çok daha büyük acı anlamına gelir ifadelerini de kullandı.

20-21 Eylül tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısında faizler mevzusunda iyi mi bir adım atılacağı konusunda işaret vermeyen Powell, ürem artırımı payı belirlenirken kararın tamamen Temmuz toplantısından sonrasında gelen verilere bakılarak verileceğini altını çizdi. (Foreks)

 

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın