Bakan Kurum duyurdu: Asbestli geminin Türk karasularına girmesine izin verilmeyecek

Bakan Kurum duyurdu: Asbestli geminin Türk karasularına girmesine izin verilmeyecekBakan Kurum, “NAE Sao Paulo isimli vapur için verilmiş olan şartlı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir. Geminin Türk karasularına girmesine izin verilmeyecektir” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye’ye gelecek ‘NAE Sao Paulo’ gemisiyle ilgili notifikasyon onayı iptali ve geminin Türk kara sularına girmesine izin verilmeyeceğine dair izahat yapmış oldu.

Bakan Kurum, “Uluslararası bağımsız kontrol kuruluşları ve Bakanlığımız kontrol ekipleri nezaretinde notifikasyon şartında yer almasına karşın ikinci bir kontrol periyodunun işletilmemesi; yine istenen asbest ve öteki tehlikeli maddelerin bulunduğu yerlerin gemi planı üzerinde gösterilerek ve numune alınan noktaların fotoğraflanarak hazırlanması gereken ‘Tehlikeli Madde Envanter Raporunun’ Bakanlığımıza sunulmaması nedeniyle; ‘NAE Sao Paulo’ adlı gemi için verilmiş olan şartlı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda; geminin Türk karasularına girmesine izin verilmeyecektir” dedi.

Bakan Kurum, bugüne kadar söküm işlemleri için Türkiye’ye gelen her gemide mevzuata uygun olarak her vakit internasyonal hukukun gereğini yaptıklarını da vurgulayarak, “Sadece NAE Sao Paulo gemisinde değil; tüm gemilerde de sürecin her aşamasını yakından takip ettik; çevremize, insanımıza zarar verecek hiç bir adıma izin vermedik. Milletimiz müsterih olsun. Bundan sonrasında da izin vermeyiz” dedi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın