Softaoğlu Mehmed Pehlivan rahmet ve saygıyla anıldı

Softaoğlu Mehmed Pehlivan rahmet ve saygıyla anıldıBursa’nın sporda da marka şehir olması hedefiyle mühim yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, öteki taraftan yağlı güreşten cirite, okçuluktan rahvana kadar bütün ata sporlarının yaşatılması için farklı etkinliklere imza atıyor. Bursa’nın Demirci Mahallesi’nde 1786’da doğan ve güreşi bıraktığı 1822 yılına kadar Osmanlı sarayının başpehlivanı olan Softaoğlu Mehmed Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi tarafınca düzenlenen etkinlikte er meydanında anılacak. Adını güreş geçmişine altın harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Pehlivan adına 1966’dan 1978 yılına kadar aralıksız 12 kere yapılan, 13’üncüsü de son defa 1993 senesinde gerçekleştirilen güneşlerin 14’üncüsü, 29 yıl sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafınca düzenlenecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 28 Ağustos Pazar günü Yunuseli Havaalanı’nda yapılacak olan ve 60’ı baş uzunluğunda olmak suretiyle yaklaşık bin pehlivanın katılacağı organizasyon öncesi Softaoğlu Mehmed Pehlivan, Demirci Mahallesi’ndeki mezarı başlangıcında rahmetle anıldı. Softaoğlu Mehmed Pehlivan’ı anma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Softaoğlu Mehmet Pehlivan’ın torunu İbrahim Künhan, Güreş Ağası Zeki Acar, Demirci Mahallesi Muhtarı Mehmet Bulut, Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Sporcuları ve mahalle sakinleri katıldı.

Bursa’nın önemli değeri
Törenin ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geleneksel spor dallarının yaşatılması adına hususi alaka gösterdiklerini söylemiş oldu. Bursa’nın her alanda olduğu şeklinde sporda da önemli değerleri bulunduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Onlardan bir tanesi de Demirci Mahallesi’nde meftun olan Softaoğlu Mehmed Pehlivan. Yaklaşık iki yüz yıl ilkin yaşamış, sarayın başpehlivanı olmuş, bükülmeyen bir bilek, yenilmeyen bir güç açıkçası. Dönemi içinde sembol isimlerden bir tanesi. İstiyoruz ve istek ediyoruz ki yeni güreş şampiyonlarımız olsun, başpehlivanlarımız olsun, Softaoğlu Mehmed Pehlivan onlara örnek olsun. Daha önce 1966 ile 1978 yılları arasında 12 defa organizasyon yapılma fakat köyün imkansızlıkları dolayısıyla 1993 yılında son bir kere daha yapılmış. Yani toplamda 13 kere, şimdi de 14. Kere Bursa Büyükşehir öncülüğünde, muhtarlığımızın destekleri, arkadaşlarımızın gayretleri ve Spor Bakanlığımızın katkılarıyla inşallah 60’ı başpehlivan olmak üzere bin civarında pehlivanı değişik kategorilerde Yunuseli Havaalanında ağırlamış olacağız. Ben bütün Bursalı hemşehrilerimizi 28 Ağustos Pazar günü güreş etkinliklerimize temenni ediyorum” dedi.Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş edilen duaların peşinden mahalle sakinlerine aşure ikramında bulundu.

Softaoğlu Mehmed Pehlivan kimdir?
Saray Başpehlivanı Softaoğlu Mehmed Pehlivan, 1786 yılında Bursa’nın Demirci köyünde dünyaya geldi. 2 metreden uzun boyu, 200 kg kadar kilosu ile devrinin en iri cüsseli pehlivanıydı. Osmanlı’nın ilk güreş tekkesi olan ve Bursa Atıcılar’da oluşturulan Bursa Güreş Tekkesi’nde yetişti. Kısa sürede Osmanlı Sultanı II. Mahmud’un dikkatini çekerek saraya davet edildi. 12 Haziran 1812 tarihinde Çinili Köşk’te gerçekleşen karşılaşmada Prizrenli Olise’yi, 26 Haziran 1812 tarihinde de Gostivarlı İskender’i 4 saate yakın bir güreşten sonrasında yenerek padişahın takdirini kazandı. Güreşteki mahareti sayesinde ‘Saray Başpehlivanı’ oldu ve güreşi bıraktığı 1822 yılına kadar bu unvanı taşıdı. Osmanlı Devleti’nin en büyük pehlivanlarından birisi olarak adını güreş tarihine altın harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Pehlivan, 13 Nisan 1831 Çarşamba günü, hemen hemen 45 yaşındayken doğduğu köyde hayata veda etti.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın