“Ermenistan müzakereleri bozdu”

“Ermenistan müzakereleri bozdu”Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 2022 yılı sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şuşa Beyannamesi’nden ileri gelen bütün alanlarda Türkiye ile ortak emek harcamalar yürütüldüğünü ve yeni belgeler hazırlandığını belirten Bayramov, “Bu yıl içinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye’ye 3, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Azerbaycan’a 2 ziyaret gerçekleştirmiş oldu. Aynı zamanda internasyonal platformlarda ikili görüşmeler gerçekleştirildi” dedi.

“Ermenistan’nın geri adım atdığını görüyoruz”

Azerbaycan’ın anlaşmazlık sonrası dönemde barış gündemine müsait olarak geçtiğimiz şubat ayında Ermenistan’a barışa ilişik 5 temel prensip sunduğunu hatırlatan Bayramov, “Üçüncü tur müzakerelerin 23 Aralık’ta Moskova’da yapılması öngörülse de Ermenistan bu müzakereleri bozdu. Bu yıl Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Başbakan Yardımcıları düzeyinde ulaşım ve kontakt bağlantılarının yine tesis edilmesi konusunda müzakereler yapıldı. Sınırların belirlenmesi mevzusuna yönelik üç görüşme yapılmış oldu. Bütün bunlara karşın oldukca az ilerleme kaydedildi. Bunun nedeni Ermenistan’ın yapıcı olmayan tutumudur” dedi.

Azerbaycan, Ermenistan aleyhinde yeni başvurularda bulunulacak

Uluslararası Adalet Divanı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Azerbaycan tarafının Ermenistan aleyhindeki başvurularına yönelik tedbirler alındığını ve alınmaya devam ettiğini söyleyen Bayramov, “Aynı zamanda aralıkta Azerbaycan, Mayıs-Ağustos 2022’de Laçın kenti ile iki komşu köyü boşalttığı sırada yüzlerce konutu yakması ve yıkması nedeniyle Ermenistan’a karşı yeni bir devletler arası şikayette bulundu ve verilen zarar için tazminat ödenmesi talep ediliyor. Bu süreçlerin kendine özgü özellikleri var. Azerbaycan, 2023 yılı başından itibaren çevreye ve doğaya verilen zarar, bununla birlikte enerji kaynakları ve doğal kaynakların yasa dışı kullanımı nedeniyle Ermenistan aleyhinde yeni başvurularda bulunacak” diye konuştu.

“Ermenistan’ın Zengezur koridoruyla ilgili tutumu kendisine zarar verecek”

Azerbaycan ile İran arasında Araz Nehri üzerinde köprü inşaatına başlandığını belirten Bayramov, “Zengilan’dan Nahçıvan’a kısa bir yol olacak. Zengezur koridoru konusuyla ilgili Ermenistan’ın tutumu kendisine zarar verecek. Ermenistan bunu ne kadar acele anlarsa ve ulusal çıkarları doğrultusunda pragmatik adımlar atarak yükümlülüklerini yerine getirirse bu, öncelikle kendisi için o kadar iyi olur. Biz, her durumda kendi ulusal çıkarlarını gerçekleştirecek ve Ermenistan’ın yükümlülüklerini yerine getirmesini talep edeceğiz” dedi.

“Denetim grubumuzun madenlere girmesine izin verilmedi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yapmış olduğu toplantıda, Laçın yolundaki duruma ilişkin Azerbaycan tarafının tutumunu tam olarak ifade ettiğini belirten Bayramov, “Ancak kontrol grubumuzun madenlere girmesine izin verilmemesi mahalli nüfus tarafınca düzenlenen provokasyon ile ilgili. Bu, tabi hazırlanmış bir oyundur. Azerbaycan tarafı bu konudaki tutumunu dile getirdi. Üçlü bildiriye bakılırsa, Rus sulh güçleri 5 senelik bir süre için konuşlandırıldı. Bu sürenin uzatılmasına ait herhangi bir mutabakat yada kontrat yok. Şu anda bu yönde herhangi bir görüşmeler yapılmıyor” dedi.

“Ermeni silahlı gruplarının Karabağ’dan çekilmesini Ermenistan sağlamalıdır”

Yasadışı Ermeni silahlı gruplarının Karabağ’dan çıkarılması mevzusunda Azerbaycan’ın tutumunun net bulunduğunu anlatım eden Bayramov, “Üçlü tebliğ de buna cevap veriyor. Birçok durumda Ermeni yetkililer, bunun Ermenistan Silahlı Kuvvetleri için geçerli olduğunu iddia ediyorlar. Ancak bunu bile yerine getirmediler. Birçok kanıt bunu doğruluyor. Fakat üçlü bildiride, Ermeni silahlı gruplarının Karabağ’dan çekilmesinden bahsediliyor. Barış gücü oraya konuşlandırıldığında tüm silahlı gruplar çıkarılmalıydı. Bu mevzuyu devamlı görüşmelerde gündeme getiriyoruz. Rusya tarafının tutumu, bunun üçlü bir bildiri olduğu ve Ermenistan’ın da buna imza attığı yönünde. Bu, Ermenistan’ın yükümlülüğüdür ve Ermeni silahlı gruplarının Karabağ’dan çekilmesini Ermenistan sağlamalıdır. Bu harbiden Ermenistan’ın bir yükümlülüğüdür ve onlar bu yükümlülüğü ihlal ediyorlar. Buna paralel olarak bölgede gerginlik oluşturuyor” dedi.

“Azerbaycan, Karabağ’daki etnik Ermenilerin haklarını sağlamaya hazır”

Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermenilerin Azerbaycan’da yaşama hakkına sahip olduğunu en üst düzeyde ilan ettiğini vurgulayan Bayramov ,“Azerbaycan devleti onların haklarını sağlamaya hazır. Azerbaycan bu konuda adımlar attı ve atmaya da hazırdır” dedi.

Azerbaycan ile Ermenistan içinde sulh anlaşmasının imzalanması müzakerelerinde birtakım rahatsız edici hususlar bulunduğunu kaydeden Bayramov, “Bizim tarafımızdan üç faktör var. İlk unsur, bir kurmaca sunulduğunda, aniden kendi istek ve arzularınızı tasarıya dahil etmemelisiniz. Bu tasarı gerçekçi ve uluslararası hukuka dayalı olmalıdır. Bunu ileriye götürmek için bir temel olmalıdır. Azerbaycan, buna dayanarak, 5 temel ilke sundu. Kısa müddette Ermenistan, 5 temel ilkede kendileri için kabul edilemez bir prensip olmadığını itiraf etti. Bunun bir sebebi vardı. Çünkü ona ‘hayır’ demek aslına bakarsak çok zordur. 5 temel ilkesi fazlaca adildi. Bu 5 ilkeden sonra görüşmeler oldu. Bu görüşmeler sonucunda herhangi bir yeni belge kabul edilmese de, 5 temel ilkeyi daha da geliştiren anlaşmalar sağlandı. Bunlar Ermenistan tarafından kabul edilebilir görülmüştü. Ermeni tarafı bunu kendi toplumuna duyurmuştu. Müzakere sürecinde Ermenistan tarafından yapılan bazı açıklamalara baktığımızda, varılan anlaşmalardan geri adım atıldığını görüyoruz. Bunun oldukca zararı dokunan bir eğilim bulunduğunu düşünüyoruz. Varılan mutabakatlardan geri çekilme, müzakere dönemini negatif etkiliyor. Bu, sürecin uzamasına da niçin olacaktır” dedi.

“Bazı sorunları yüzde yüz halletmek mümkün olmasa da bazı müspet ve önemli adımlar atılabilir”

Azerbaycan için kabul edilemez ikinci hususu ABD’deki görüşmeden sonra gördüklerini söyleyen Bayramov, “Azerbaycan tarafının mantığı şuydu, son 30 yılda Azerbaycan ile Ermenistan arasında hiç bir ilişki olmadı. Bu nedenle bizler herhangi bir ilk adımı atmak istiyorsak, belgenin temel ilkeleri, aslı ve felsefesi oldukca kolay olmalıdır. Bununla bir ihtimal birtakım sorunları yüzde yüz çözmek mümkün olmasa da birtakım müspet ve önemli adımlar atılabilir. Bu nedenle Azerbaycan tarafının sunduğu kurmaca çok kolay ve özdü. Ermeni tarafının sunmuş olduğu tasarı, bu belgenin özünü değiştirme girişimiydi. Amaç, basit bir belgeyi çerçeve anlaşmasına dönüştürmek ve öteki anlaşmaları çerçeve belgesinin bir parçası olarak kabul ettirmektir. Buradan hareket edersek, Azerbaycan tarafı da bir ekip hususları gündeme getirebilir. Bizim Ermenistan tarafına yönelik birçok iddiamız ve talebimiz var. Her şeyden memnun değiliz ve Ermenistan’a karşı taleplerimizden vazgeçmiyoruz. Ancak hepimiz onlar ilk şart olarak ortaya koymuyoruz. Ermenistan, müzakere sürecinde görüşülen mevzuları kamuoyuna sızdırıyor. Bu, sosyal medya vasıtasıyla yapılıyor. Birincisi, bu bilgiyi sızdırmak müzakere sürecine fazlaca zarar verir. İkincisi ise karşı tarafın tutumunu yansıtmıyor. Bizden farklı olarak arabulucular Ermenistan’ı bu mevzuda açıkça suçlamıyorlar. Biz bunun çok zararı olan bulunduğunu bildirdik. Arabulucular da bunu görüyor” dedi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın