Erdoğan’dan Diyarbakır’da mühim açıklamalar

Erdoğan’dan Diyarbakır’da mühim açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır İstasyon Meydanında 140 projenin açılışın yapmış oldu. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gördüğü alaka karşısında kalabalığa teşekkür etti. Erdoğan, “Bu ne görkemli bir alaka. Bu güne kadar Diyarbakır’ı ben bu şekilde görmemiştim. Bugün Diyarbakır bir başka güzel. Ne güzel pankartlar açılmış. Bir pankartta, ‘Reis paradan 6 sıfırı sen attın 2023’de 6 sıfırı da bizler atacağız’ yazıyor. Diyarbakır’ı özlemişiz. Sizlerin coşkusundan anladığım kadarıyla Diyarbakır’da bizi özlemiş” diye konuştu.

“Kusuru olanlardan hesabı sorulacak”

Konuşmasında Amasra’da olup biten maden ocağına da değinen Erdoğan, “15 Ekim’de sizlerle beraber olacaktık, Ancak Bartın’ın Amasra ilçesindeki bir kömür madeninde yaşanan elim kaza nedeniyle programımızı ertelemek zorunda kaldık. Orada şehit olan kardeşlerimiz ve aileleri bize emanettir. Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Başlatılan araştırmaların ardından vakada kusuru tespit edilen olursa her türlü işlemi yapacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmasında dikkatini çeken bir pankarta daha yorum meydana getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bir pankart daha var. ‘Diyarbakır çevresinde Bağlar var. 6 masa size buradan ileti var. Sahiplerinize fırsat vermeyeceğiz. Kürtleri masanıza meze etmeyeceğiz’ Biz yıllardır ne diyoruz, biz Türküyle, Lazıyla, Kürdüyle, Abazasıyla yaradılanı yaradandan ötürü severiz,, fark yok, bu halde hep beraber bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız. Bizi bölmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Bir dönem kucaklaşmamızı engellemek için her yolu denediler fakat bilmediler ki kalpten kalbe giden görülmeyen yollar vardır. Biz gerekirse candan geçeriz fakat gönül birlikteliğimizden vazgeçmeyiz dedik ve yolumuzdan dönmedik” dedi.

“Diyarbakır Annelerini batının şempanzelerine bırakmadık”

Konuşmasında Diyarbakır Annelerine de değinen Erdoğan, “Avrupa’dan beslenen zehirli köklerini bıçak benzer biçimde saplamak isteyenlere eyvallah etmedik. Diyarbakır annelerini batının şempanzelerine bırakmadık. Nerede bu batının insan hakları savunucuları bir kez gelip de Diyarbakır annelerini ziyaret ettiler mi? Niye, bu sebeple onların insan hakları savunucularıyla alakası yok. Onlar ancak sahne artisti. Ama Diyarbakır annesi kardeşlerim bunlara yüz vermediler. Dik durdular eğilmediler ve peyderpey çocukları dönüp geldi. Milletimizle aramıza fitne sokmak isteyenlerin kirli yüzlerini ortaya çıkardık” diye konuştu.

“Diyarbakır’ın rengi terör değil, kardeşliktir”

Diyarbakır’a kazandırdıkları yatırımları açmaya geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Bugün burada 140 projenin açılışını yapıyoruz. Buradan bütün dünya ve bütün Türkiye’ye ile altını çizerek paylaşmak istiyorum Diyarbakır’ın rengi terör değildir, sur kültür yolu festivalidir. Üreten istihdam eden fabrikalardır. Diyarbakır’ın rengi PKK istismarı yada HDP’nin sapkınlığı değildir, bugün sergilediğimiz bu kardeşliktir. Ey Diyarbakır gel, her güzelliği arasında barındıran rengine beraber sahip çıkalım. Binlerce yıllık tarihine birlikte sahip çıkalım. İnsanlık zamanı kadar eski olan bu bölgenin kadim şehirleri Şam’ın, Bağdat’ın, Kudus’ün boynu bükülürken ülkenin 81 vilayeti ile beraber senin yıldızını yükseltelim. Sen bu memleketin gözbebeğisin. Sen büyük ve kuvvetli Türkiye amacımızın en önemli hedeflerinden birisin. Sen Dicle’nin en nazlı kuzusu, Mezopotamya’nın en değerli hazinesisin.”

“Surların dili olsa da bu şehrin kolunu kanadını kıranları anlatsa”

Hz Ömer’in fethinden beri bizim olan Diyarbakır’a göz diken iflah olmaz diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göz dikenin iflah olmayacağı açıktır. Şu Diyarbakır surlarının dili olsa da konuşsa. Daha düne kadar bu coğrafyanın zamanı ile kültürü ile sanayisi ile en önemlisi insanı ile en elit şehri olan Diyarbakır’ın kolunu, kanadını kıranların inadını anlatsa. Demokrasi lafını eksik etmeyenlerin yaptıklarını anlatsa. Bunların nasıl zulmün, kan emicisi bulunduğunu anlatsa. Sürekli Kürt lafı ederek Kürtleri sömürenlerin icra ettikleri riyakarlıkları anlatsa. Bunların adı Kürt, kendileri Kürtlükle alakası yok. Kürt kardeşlerime en büyük zumlu meydana getiren bunlar. Kandil’e benim Kürt çocuklarımın kardeşlerini kaçıran her türlü tacizi icra eden bunlar değil mi? Öyleyle 7 ay var. 7 ay sonrasında yapılacak seçimlerde tüm bunların hesaplarını sormaya var mıyız” dedi.

Demirtaş’a gönderme

Kürt olmayanların bölgedeki Kürtleri sömürdüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yasın Börü evladımızı Diyarbakır caddelerinde şehit eden alçaklar bunlar değil mi? İşte bunun hesaplarını Diyarbakırlı kardeşlerim soracak. Her gecenin bir sabahı olduğu şeklinde Diyarbakır’ın yaşadığı karanlık da geride kalmıştır. Edirne cezaevinde yatan zat (Selahattın Demirtaş) Kürt değil, ama Kürtleri sömürüyor. Bir tane eş başkanları var Kürt mü değil, fakat Kürt kardeşlerimi sömürüyor. Bunların oyununa gelmeyeceğiz. Diyarbakırlı kardeşlerim bunların hesaplarını soracaktır, buna inanıyorum. Diyarbakır artık huzurun şehridir. Irak’ı Suriye’siyle tüm bölgenin huzura ihtiyacı var. Ülkemizi şark sınırlarından cenup sınırına, batı sınırlarından, kuzey sınırlarına dört bir yanı ile bir rahatlık adası meydana getirmeye çalışıyoruz. Buna terör örgütleri mani olamayacak. Türkiye’yi her şeyi ile büyütüyoruz. Büyüyen Türkiye’nin her bir ferdi de bu güzel iklimde geleceğine güvenle bakacak. Diyarbakır’ı yaptığımız 57 milyarlık amme yatırımıyla her anlamda geliştirmenin gayreti arasında olduk. Batıya ne yaptıysak doğuya, güneydoğuya aynısını yaptık. Bu şehrin her karış toprağına bu şehirdeki her bireyin gönüllerine dokunduk. Kürtçe öğretmenlerin kadrosunu açtık. Şehir hastanesinin ihalesini hızla yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

“Diyarbakır cezaevi müzeye dönüştürülüyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakırlılara müjde de verdi. 12 Eylül döneminde büyük eziyetlerin yaşandığı Diyarbakır Cezaevinin müzeye dönüştürüldüğü müjdesi veren Erdoğan, “Diyarbakır Cezavini boşaltma, müze ve kültür evi yapma sözü vermiştim, sözümü tuttum. Cezaevi Adalet Bakanlığından Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildi. Gereken proje hazırlandı. Geçmişte nice zulümlere konu olan Diyarbakır Cezevi sanata hizmet edecek. Bu eserin şimdiden Diyarbakır’a hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır cezaevi müze oluyor, artık bu açının yaygınlaştığı bu cezaevi ortadan kalkıyor. Diyarbakır’ın bu güzel tablosundan rahatsız olanlar da var. Tek sermayesi kaos olanlar bu hizmetlerden kahroluyorlar. Son Diyarbakır ziyaretimde PKK ve HDP zihniyetinin elindeki programa bakılırsa aile yapımızı ortadan kaldırma arasında olduğunu söylemiştim bu sözlerimi birileri bu kadar de değil demişti. Ama şimdi görüyoruz Kürt kardeşlerimizi bir avuç sapkınlığın elinde nasıl kötüye kullanma edildiğini görüyorsunuz. HDP 50 bin Kürt kardeşimizin canına mal olan terör örgütünün yanında yer almaktadır. Bunlar bütün sapkınların aktörü durumundadır. CHP kurduğu 6’lı masaya bu tarz şeyleri almaya tenezzül etmemiştir. Bunlar da buna karşı çıkıp gidip bir grup kim olduğu belirsizlerle ittifak kurmaya çalışmışlardır. Buradan o şekilde bir ses verin ki Kandil’den Bürüksel’e kadar her yerden duyulsun. Diyarbakır Türkiye yüzyılını beraber inşa etmeye hazır mıyız? 2023’te müreffeh Türkiye için seferber olmaya hazır mıyız? 2053 vizyonuna haiz çıkmaya hazır mıyız? Türkiye düşmanlarının heveslerini kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? O zaman hep beraber, tek ulus, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız hep birlikte Türkiye olacağız” benzer biçimde konuştu.

Konuşmaların ardından 140 projenin açılış kurdelesi kesildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın