İzmir Körfezi’nde deniz marulu istilasıİzmir Körfezi’nin yaymış olduğu kötü koku nedeniyle son yıllardaki istenmeyen misafiri olan deniz marulu, yeniden kendini gösterdi. Bostanlı sahilini kaplamaya süregelen deniz marulları zaman zaman kötü bir kokuya da niçin olurken, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, körfezdeki kirlilik sebebiyle deniz marulu oluşumunun kronik bir hal aldığını söyledi.

İzmir Körfezi’nin 2002’den sonrasında biraz toparlandığını anlatım eden Prof. Dr. Yaşar, “Fakat 2005’ten sonra yine geriye dönüş başladı. Son 7-8 yıldan beri ise bu sorun kronikleşti. Bu, körfez tamamen kirli demek. Bu kirlilik devam ettiği sürece her sene Mart sonu Nisan başı ve Ekim sonu Kasım başı deniz marulu doğar hale geldi. Bunun anlamı, körfez oldukca ciddi olarak rahatsız. Bunun oldukça ciddi sebepleri var. Örneğin, derelerin altı betonlandı, Çiğli Arıtma Tesisinde sorunlar bulunduğunu biliyoruz” dedi.

“Uzun seneler hepimiz burayı fosseptik olarak kullandık”

Körfezin kirliliğinin gözle görülür boyuta ulaştığını korumak için çaba sarfeden Yaşar, “Önce bilime inanmak icap eder. Bilim ne diyorsa onu yapmak icap eder. Bilimin dediği yapılmadığı sürece bu marullar oluşmaya devam edecek, bu koku devam edecek” diye konuştu.

Son yılların en kurak sürecinin yaşandığına da dikkat çeken Yaşar, “Yağmur yağmadığı için denizdeki su da yenilenmiyor. Bu da bir niçin. Türkiye’de denizdeki ilk plankton patlaması 1954 senesinde İzmir’de gerçekleşti. Bu nedenle iç körfezde binlerce balık öldü. Bunun nedeni de uzun yıllar biz burayı fosseptik olarak kullandık. Marmara’da ise müsilaj olayı 1992’de kendini gösterdi” dedi.

İzmir Körfezi’nde görülen beyaz köpüklerin plankton patlaması olduğunu söyleyen Yaşar, “Şu anda insanoğlu bilincinde değil. Körfezde görmeye alıştığımız şeyler artık. Bu sıkıntı kronikleşti. Alıştık ve basit geliyor. Bu körfezin çok pis olduğunun göstergesi” gibi konuştu.

Deniz marulları temizleniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri ise oluşan deniz marullarını temizliyor. Çürüyerek kokuya neden olan deniz marullarını karadan ve denizden temizleyen ekiplerin, bu çalışmayı 30 Eylül’den beri aralıksız sürdürdüğü anlatım edildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın