"Enflasyon hepimizin ortak sorunu, hep beraberce aşacağız”

”Enflasyon hepimizin ortak sorunu, hep beraberce aşacağız”Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’na katıldı. Bakan Nebati programda yapmış olduğu konuşmada enflasyonla mücadele, cari aleni sorunu, yeni evim projesi konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, “Enflasyonla mücadelenin oldukça boyutlu ve topyekün yapılması gerekiyor. Bizim aldığımız önlemler kadar iş dünyamızın da atacağı adımlar son derece önemlidir. Bu mücadeleyi birlikte verdiğimiz ölçüde başarılı olacağımızı biliyoruz. Türkiye çapında etkinlik gösteren birtakım zincir marketlerimizin mukabil verdiğini büyük bir memnuniyetle öğrendik. Fiyat sabitlemesi icra eden ve çok sayıda üründe indirimlere giden bu işletmelerimizi yürekten tebrik ediyorum. Buradan, bütün işletmelerimize benzer uygulamaları hayata geçirmeleri için de çağrıda bulunuyorum. Enflasyon hepimizin ortak sorunu. İşsizliğe ve küçülmeye sebep olmadan bu sorunu herkesle aşacağız” dedi.

“Enflasyonda süratli düşüşler devam edecek”

Bakan Nebati, “2023 yılının ilk aylarından itibaren gerek tüketici gerekse müstahsil enflasyonunda beklentilerdeki düzelme, emtia fiyatlarındaki normalleşme ve hususi sektör firmalarımızın da katkısıyla hızlı düşüşlerin devam edeceğini hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

“Cari aleni sorununu artan üretim ve ihracatımızla aşacağız”

Cari açık sorunu ile ilgili de konuşan Bakan Nebati, “Cari açık sorununu artan üretim ve ihracatımızla aşacağız. Giderek artan üretimle, artan ihracat ve turizm gelirlerimizle aşacağız. Karadeniz organik gazımızla, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızdaki artışla aşacağız. Bilgi yoğun ve katma kıymetli üretimle aşacağız” ifadelerini kullandı.

“Konut kampanyasında fiyat yükseltenlere karşı tedbirler aldık”

Bakan Nebati, “Konut kampanyasında fiyat yükseltenlere karşı tedbirler aldık. Piyasadaki tutarları nezaret altına aldık. Vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak için gerçekleştirdiğimiz projeleri birileri kısa günün karı olarak yapılacak işlere izin vermeyiz. Her şey gözetimimizde. Konut projelerimiz devam edecek” dedi.

Yeni Evim Kampanyası

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati orta gelirliye yönelik mesken kampanyası ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, “Programımız çerçevesinde sağlanacak finansman fiyatları 1’inci Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL; 2. Bölgedeki illerimizde (Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla) en oldukca 3 milyon TL; 3. Bölgedeki illerimizde ise en oldukça 2 milyon TL’dir” dedi.

“Hane halkı geliri hesaplanırken yalnızca eşleri esas alıyoruz”

Bakan Nebati, mesken projesiyle ilgili konuşmasına şu şekilde devam etti: “Programımız kapsamında hedef kitle; Konut sahibi olmayan ve Programdan istifade etmek için başvurmayı düşündüğü ilde son bir sene içerisinde konut satışı yapmamış olan vatandaşlarımızdır. Ayrıca, 1. Ve 2. Bölgelerdeki illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması gerekecektir. Kırsal kesimde konutu olan veya devremülk sahipleri de programdan yararlanabilecektir. Ancak hisseli tapusu olan, birleşke ortaklığı bulunan, bağış yoluyla ya da ivazsız herhangi bir yöntemle tapusu olan yurttaşlarımız program kapsamında değildir. Hanehalkı geliri hesaplanırken yalnızca eşleri esas alıyoruz. Son olarak programa başvuracak bireyin son 12 ayda en az 9 ay toplumsal emniyet primi ödemesinin yapılma olması gerekiyor.”

Programa kapsamında kullandırılacak finansmanın temel kriterlerine ilişik de konuşan Bakan Nebati, “Program kapsamında edinilecek konut 5 yıl süresince satılamayacaktır. Hanehalkı toplam geliri belirli bir limiti aşamayacaktır. Konut bedelinin minimum yüzde 10’u peşin olarak alınacaktır. Kredi vadesinin ilk 3 yılında vatandaşlarımızca yapılacak taksit ödemelerine, hanehalkı hasılatının yüzde 40’ını geçmemesini sağlayacak biçimde ve geri ödemeli olarak Bakanlığımızdan yardımcı vereceğiz. Konut üreticisi firmadan konut satış fiyatının yüzde 5’i kadar tutar; kredi vadesinin ilk sene ödemelerini kolaylaştırmak adına, peşin olarak alınacaktır. Kredi vadesi azami 15 yıl olacaktır. 2 milyona kadar olan kullandırımlarda 0,69; 2 ila 4 milyon TL arasında olan kullandırımlar için 0,79 ve 4 milyon ila 5 milyon TL arasında olan kullandırımlar için 0,99 ürem / kâr payı oranlarını uygulayacağız. Yeni başlayacak mesken projeleri de kapsam dahilinde olup, bankaların müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması yapması gerekecektir. Program kapsamında başvurular 16 Ocak’tan itibaren alınmaya başlayacaktır” dedi.

“Konut arzını sağlanması için çalışmalarımızı yaptık”

Projenin amaçlarına ilişik de konuşan Nebati, “Yeni Evim Projesi, mesken kredi kampanyası değil. Geçici olarak duyuru edilen bir kampanyada değil. Vatandaşlarımızı rahat bir halde konut sahibi yapabilmek için uzun çalışmaların sonucudur. Konut üretimini destekleyici bir adımdır. Konut arzının sağlanması için de mahalle arasındaki küçük müteahhit ile büyük projeler meydana getiren müteahhit içinde bir fark görmüyoruz. Finansal olarak eşit şekilde yardımcı veriyoruz. Konut üreticilerine 25 milyar liralık bir limit tahsis edip KGF paketi açıkladık. Konut arzının da sağlanması için çalışmalarımızı yaptık” diye konuştu.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın