Nebati: ”Enflasyondan kalıcı olarak kurtulacağız”

Nebati: ”Enflasyondan kalıcı olarak kurtulacağız”Ticaret Fuarı MÜSİAD EXPO, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açtı. Fuarın açılışına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

Bakan Nebati, “Tahıl koridoru küresel besin tutarları üzerindeki tam baskıları hafifletmişken geçtiğimiz günlerde yaşanmış olan gelişmeler üstüne anlaşmanın askıya alınması yeni fiyat artışı risklerini de beraberinde getiriyor. Bunu da aşacağız inşallah” dedi.

”Son 22 ayda aylık ihracat rekorları kırdık”

Türkiye Ekonomi Modeli’yle yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı gelişme politikasını başarıyla uygulamaya devam ettiklerini dile getiren Bakan Nebati, “2022 yılı Ağustos ayı itibarıyla toplam istihdamımızı Cumhuriyet tarihimizdeki en yüksek seviyesi olan 31 milyon kişiye yükselttik. Ticaret ortaklarımızdan gelen kuvvetli istek ve küresel tedarik zincirindeki aksaklıklara rağmen bunu avantaja çevirebilmemiz sayesinde ülkemiz, son 22 ayda aylık ihracat rekorları kırmıştır. 2022 yılı Eylül ayında senelik ihracatımız 252,6 milyar dolarla tarihi yüksek seviyelere ulaşmıştır. Turizme yönelik tahminlerimizi de yukarı yönlü revize ediyoruz. 2022 senesinde ortalama 50 milyon ziyaretçiyi ülkemizde 44 milyar dolar gezim geliri elde etmeyi hedefliyoruz” gibi konuştu.

”Türkiye Ekonomi Modeli ile amaçladığımız hedeflere gün be gün ulaşıyoruz”

2022 Ağustos ayı itibariyle senelik cari açığın 40,9 milyar dolar bulunduğunu belirten Bakan Nebati, “Tersinden baktığımızda enerji ve altın hariç değerlendirildiğinde ise cari işlemler dengesi senelik 41,2 milyar dolar fazla vermektedir. Enerjinin bizi ne kadar etkilediğini oldukça iyi görebiliyoruz. Bu sene 100 milyar doların üstüne giden bir enerji ithalatı var. Dış ticaret açığımız büyüyor. Cari aleni dengemiz büyüdü. Normalleştiğini düşündüğünüzde cari işlemler açığı sadece ve ancak geçen sene ki fiyatlarla olmuş olsa dahi sıfırlanıyor. Türkiye Ekonomi Modeli ile amaçladığımız hedeflere gün be gün ulaşıyoruz. Dünya normalleştiğinde etkilerinin hızlı ve hissedilir olacağını göreceğiz. İlerleyen dönemde, ihracat ve turizm gelirlerimizdeki artışın sürmesiyle beraber Karadeniz Doğalgazı’nın da devreye alınması, elimizi önemli oranda güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

”Enflasyondan kalıcı olarak kurtulacağız”

Bakan Nebati, “Olumsuz küresel gelişmelere ek olarak döviz kurunda yaşanan gelişmeler ve enflasyon beklentilerinin kötüleşmesi, devletimizde enflasyonun yüksek seviyelere çıkmasında müessir olmuştur. Yüksek enflasyonun sebep olduğu sorunların tümünün farkındayız. Enflasyonla mücadelemizi tek haneli sayılara düşürene kadar mücadelemiz devam edecek, bunda kati kararlıyız. İlgili bütün kurumlarla yoğun koordinasyonumuzu sürdürüyor, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak için adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede, finansal istikrarı güçlendirmeye yönelik attığımız adımlar başta olmak suretiyle aldığımız kapsayıcı tedbirler yardımıyla, küresel fiyatlarla yaşanacak normalleşme ve beklentilerdeki iyileşmenin de olumlu katkısıyla ülkemizdeki enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulacağız” diye konuştu.

“İş dünyasının finansmana erişimini desteklemek, yatırım ve ihracat olanaklarını geliştirmek amacıyla son dönemde selektif kredi politikamızla Hazine Destekli KGF paketlerini uygulamaya aldık” diyen Bakan Nebati, “Reel sektörümüzün finansman ihtiyacını karşılayan bankacılık sektörümüzün toplam kredi hacmi yılbaşına göre yüzde 41 artarak 6,9 trilyon liraya ulaşmıştır” dedi.

“Olmazcılar” yerli otomobili yapamazsın dediler, yaptık”

Yerli araba TOGG hakkındaki da açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, “Hayallerimizi 61 yıl süresince erteleyenler hep aynı insanoğlu olmuşlardır. İş gerçekleşmeye başladığı andan sonra da ilk kullanıcıları da inanın hep onlardır. Bu ‘olmazcılar’ Marmaray’a da karşıydılar. Ülkenin yararına ne varsa, lütfen arşivlere baksınlar. Tamamına karşılar. Şimdi yeniden aynı şeyi yapıyorlar, temel atıldığında yapınak nerde dediler, yapınak ortaya çıkmaya başladı, üretim bandı nerede dediler, seri üretim nerede dediler, vasıta nerede dediler, araç burada dediğinizde yerlilik oranı ne kadar dediler. Önce sen yerli olmayı öğren, aracın içindeki yerliliği görürsün. Yerli otomobil yapamazsınız diyenlere sesleniyorum yerli arabamız de olacak, uçağımızda, trenimizde füzemizde, bombamızda olacak. Her şey yerli olacak. Bundan sonrasında güzellikleri paylaşacağımız devre geliyor” diye konuştu.

“Mazot ve gübre destekleri bu sene ödenecek”

Çiftçilere müjde veren Bakan Nebati, “Bugün de çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşünmeden üretim yapabilmeleri için hububatta mazot ve gübre desteklerini 2023 yerine bu yıl ödeyeceğimizi Resmi Gazete vasıtasıyla duyurmuş olduk. Bu yardımcı çiftçilerimizin Ziraat Bankası banka kartlarına yüklenecek, mazot ve gübre alımında kullanılabilecek. Finansman yükü Bakanlığımızca karşılanacak olan bu uygulamanın çiftçilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

“Esnaf ve sanatkarlarımıza desteklerimiz devam ediyor”

Esnaf ve sanatkarlara da değinen Bakan Nebati, “Yakın dönemde Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği suretiyle bir kredi destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Toplam 100 milyar lira tutarındaki bu kredi imkanını 60 ay vade ve yüzde 7,5 benzer biçimde düşük bir maliyetle esnaf ve sanatkarlarımızın hizmetine sunuyoruz. Benzer halde çiftçilerimizin de her vakit yanında yer alıyoruz. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri vesilesiyle tarımsal üreticilerimizin daha müsait koşullarda finansman imkanına ulaşması için Hazine ürem destekli kredi kullandırıyoruz. Tarımsal kredilerin ortalama yüzde 86’sı bu kredilerden oluşuyor ve ürem yükünün ortalama yüzde 70’ini karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın