Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Tahıl sevkiyatı devam edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Tahıl sevkiyatı devam edecek”Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, ”Tüm bu gerçeklere karşın uyuşturucu ile ülke tarihinin en faal mücadelesini yürüten bir hükümeti ve ona bağlı kolluk güçlerini töhmet altında bırakacak açıklamalarda bulunmak uyuşturucu baronlarına hizmet etmektir. Akıl, izan sahibi olan tüm muhalefet gruplarına sesleniyorum bizim uyuşturucu gelirleri ile cari açığı kapatmak gibi bir derdimiz yok. Ama birilerinin kendi siyaset açığını uyuşturucu ile kapatmak istediği de kesindir. Üstelik bu ferdin ekonomik krize deva olarak uyuşturucu ve organ kaçakçılarından vergi almayı teklif eden bir zihniyete haiz bulunduğunu da yeniden hatırlatmak isterim” dedi.

Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelede oldukça mühim operasyonlara imza attığının altını çizen Erdoğan, ”Şimdi, sizlerle paylaşacağım bilginin bu zatın kapı arkalarında gizli saklı saklı ittifak arasında olduğu kesimlerden meydana gelen aslolan sıkıntısını ortaya koyacağına inanıyorum. 15 Temmuz’dan bu yana PKK terör örgütünün en önemli gelir kapısı olan uyuşturucu ticaretindeki elini kolunu kıran çok önemli operasyonları bizler gerçekleştirdik. Sadece bu amaçla düzenlenen operasyonlarda 53 terörist etkisiz hale getirilirken, 362 milyon kök kenevir, 275 ton esrar ele geçirilerek örgüte 287 milyar liralık darbe vuruldu. Sanıyorum bu zatın sergilediği akıl, vicdan ve terbiye dışı uyuşturucu hezeyanının nedeni şimdi daha iyi anlaşılmıştır. Gözünü ve gönlünü milletine çevirmek yerine tüm söylemini terör ve kabahat örgütlerinin mensuplarının yönlendirmesine göre gerçekleştiren bu zatın durumu artık bizim şaşırma duygumuzun da ötesine geçmiştir. Görüldüğü gibi karşımızda neresinden tutsanız elimizde kalan bir zihniyet ile onun ülkesine ve milletine karşı mesuliyet duygusunu yitirmiş oyuncuları var” açıklamasında bulundu.

CHP’yi eleştiren Erdoğan, “AK Parti grubu olarak biz beceriksizliklerini, hırsızlıklarını, riyakarlıklarını, hezeyanlarını provokasyonlarla örtmeye çalışanların oyununa gelmeyecek basirete normal olarak sahibiz. Kendi istedikleri benzer biçimde davranmayan, konuşmayan, kendilerine doğal olarak olmayan hiç kimseye tahammül edemeyenlerin, kahraman ordumuza iftira atan alçaklarla alakalı bize hak, hukuk ve hürriyet dersi vermeye kalkması ise ayrı bir garabettir. Bu ikiyüzlü tavır hem de karşımızdakilerin hürriyet anlayışındaki çarpıklıkları da göstermektedir. CHP ve şürekasının özgürlükten anladığı karacılık atma özgürlüğüdür. Yalan söyleme özgürlüğüdür, terör örgütü propagandası yapma özgürlüğüdür. İcazet almak için kapısını aşındırdıkları yerler dahil dünyanın hiç bir medeni ülkesinde bu şekilde bir özgürlük tanımı yoktur” dedi.

Partililerden 2023 seçimleri için titizlikle sahada emek verme yürütmelerini isteyen Erdoğan, “Milletimizin önce 2023 seçimlerinde, ardından da 2024 mahalli idareler seçiminde bu müzmin ve müptezel faşist zihniyeti tarihin çöp sepetine atacağına inanç ediyorum. Bunların milletimize hesap verme günü gelene kadar biz yaratı ve hizmet mücadelemizi hukuk ve demokrasi zemininde kararlılıkla sürdüreceğiz. Unutmayın Türkiye merhum Menderes’ten itibaren başrolünü CHP’nin oynadığı bu kirli senaryoları pek çok kere görmüş, edinim etmiştir. Ülkemize telafisi olası olmayan ağır bedeller ödeten tüm darbelerin, düzensizlik ve kaos ortamının hazırlayıcısı CHP’den başkası değildir. Üniversite gençlerinin kıyma makinelerinde öğütüldüğü yalanından, rahmetli Menderes’e atılan alçakça iftiralara, sokakların karıştırılmasından darbe çağrılarına kadar sivil siyasete yönelik anti demokratik girişimlerin tamamının gerisinde CHP zihniyeti vardır. Uyuşturucu hezeyanı da aynı zihniyetin ürünü olarak tarihin utanç sayfalarındaki yerini almıştır. Türkiye’nin yazgı seçimleri olacak 2023 seçimleri öncesinde CHP’ye bu doğrultuda yeni görevler ve talimatlar verildiği anlaşılıyor. Sandığın rengi belli oldukca, siyasal iklimi zehirlemeye yönelik sinsi ve yıkıcı çabaların artması muhtemeldir. Teşkilatlarımızdan önümüzdeki dönemde çalışmalarını bu hassasiyetle yürütmelerini beklediğimi burada altını çizerek anlatım etmek istiyorum” dedi.

“Ülkemizde ve bölgemizde olup biten her gelişme giderek bir sirk çadırını çağrıştıran 6’lı masadan bir şey çıkmayacağını ortaya koyuyor”

Erdoğan, 6’lı masayı da eleştirerek, ”Ülkemizde ve bölgemizde meydana gelen her büyüme giderek bir sirk çadırını andıran 6’lı masadan bir şey çıkmayacağını ortaya koyuyor. Her seçimde olduğu şeklinde 2023 seçimlerinde de şöyleki derli toplu, sikletimize müsait bir muhalefetle yarışmayı isterdik. Ama maalesef bahtımıza çıka çıka kavgadan, kumpastan, birbirlerine laf yetiştirmekten, şehit yakınlarımız dahil millete hakaret etmekten başka hiçbir vasfı olmayan ekip çıktı. Bırakın ülkenin dertlerine derman olmayı kendi en rahat meselelerini dahi çözemeyen bu toplama yapının akıbeti karanlıktır, başarısızlıktır. Allah’ın izniyle büyük bir hüsrandır” diye konuştu.

Küresel krizin sebep olduğu hayat pahalılığı ile mücadelenin süreceğine dikkat çeken Erdoğan, ”Önümüzdeki 7 aylık süreç inşallah bu hakikati fazlaca daha belirgin hale getirecek, bunların foyalarının tamamen dökülmesini elde edecektir. Daha düne kadar sırtlarını sıvazlayanların da bunlardan köy de kasaba da olmayacağı gerçeğini kabullenmeye başladıkları anlaşılıyor. Artık çevresinde oturanların ve etrafında oluşanların sayısının da iyice karıştığı bu masada ne yapılırsa yapılsın hepimiz son 20 yıldır olduğu şeklinde işimize bakacağız kendi gündemimize odaklanacağız. Küresel ekonomik krizin sebep olduğu hayat pahalılığı ile mücadele ana önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Avrupa’sından ABD’sına kadar bütün dünya son 60-70 senenin en yüksek enflasyon rakamları ile boğuşurken hamdolsun vatanımızda ekonominin çarkları dönüyor. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek olarak özetlediğimiz ekonomi modelimiz meyvelerini veriyor. Anladın mı bay Kemal? Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme. Nasıl büyüdüğümüzü öğrendin mi? Öğrenemezsin sende o kapasite yok aslına bakarsan” dedi.

“Avrupa dahil pek fazlaca ülke kendilerini enerji kıtlığına hazırlarken, bizler içimiz huzurlu bir şekilde kışa giriyoruz”

İhracatın her ay üstün dereceli kırarken iş gücündeki rekor artışa rağmen, istihdamda 31 milyonla tarihin en iyi seviyesine ulaşıldığını kaydeden Erdoğan, “Turizmde istila döneminde yaşadığımız kayıpları telafi etmenin ötesine geçme başarısı gösterdik. Avrupa dahil pek çok ülke yaklaşan kış şartları ile birlikte kendilerini enerji kıtlığına hazırlarken, hepimiz içimiz huzurlu bir biçimde kışa giriyoruz” diye konuştu.

Dün Putin ile görüştüğünü söyleyen Erdoğan, bugün de Zelenskiy ile görüşeceğini bildirdi. Erdoğan, “Türkiye artık doğal gazda bir hup, enerjide bir hup, dolayısıyla Avrupa’ya bizim üzerimizden enerji ihracı da olacak. Tahıl koridoru zaten çalışıyor, bu mevzuda da periyodu daha da iyi bir konuma gübre ile birlikte hamdolsun getirdik. Daha birkaç ay öncesine kadar Rusya-Ukrayna krizinde ülkemizin takip etmiş olduğu dengeli politikayı eleştirenler şimdi dünyanın her yerinde bizi örnek alıyor. Aynı şekilde faizleri düşürerek üretimi ve istihdamı destekleme politikamızın da ne kadar isabetli olduğu her geçen gün daha iyi görülüyor. Birleşmiş Milletler’den internasyonal kuruluşlara ve ekonomistlere varıncaya kadar birçok kuruluş, şahıs ve kurum bizim enflasyon ile faiz arasında kurduğumuz sebep-netice ilişkisine hak veriyor” açıklamasını yapmış oldu.

Yıl başından sonra dünyada Türkiye gibi ürem indirme politikası izleneceğini kaydeden Erdoğan, ”Geçtiğimiz 20 yılda büyük bir titizlikle uyguladığımız yapıt ve hizmet siyasetimize ülkemizin güvenliğini güçlendirme vatandaşımızın refahını yükseltme sözümüze bu zor dönemde de sahip çıkıyoruz. Küresel gelişimleri ülkemiz lehine çevirme gayretlerimizi kesintisiz sürdürürken vatandaşlarımızı biçare bırakmıyoruz. Gıda güvenliğinin küresel gündemin en üst sıralarına çıktığı günümüzde üreticilerimizi her alanda desteklemeyi vazife addediyoruz” dedi.

“Çiftçilerimize 2022 yılı dönemine ait mazot ve gübre desteklerini 2023 Mart ayı yerine bu yıl arasında ödemeye başlayacağız”

Tarım sektörünü daha da rahatlatacak birtakım müjdeler vereceğini belirten Erdoğan, ”Çiftçilerimize yaptığımız mazot ve gübre destekleme sistemimizi değiştirdik. Ödemelerimizi öne çekiyoruz. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olarak hububat üreten çiftçilerimize 2022 yılı dönemine ait mazot ve gübre desteklerini 2023 Mart ayı yerine bu yıl içinde ödemeye başlayacağız. Mazot ve gübre desteklerinin öne çekilmesiyle çiftçilerimiz ekim döneminde girdi maliyetlerinin altında zorlanmadan üretim yapabilecektir. Ayrıca mazot desteğini ürün bazında yüzde 130 ile yüzde 395, gübre desteğini yüzde 130 ile yüzde 163, sertifikalı tohum kullanım desteğini yüzde 50 ile yüzde 150 içinde değişen oranlarda artırdık. Tabii burada kıymetli mebus arkadaşlarıma oldukça görev düşüyor. Bunları her zeminde anlatacağız, anlatacaksınız, işleyeceğiz, işleyeceksiniz. Buzağı başına verilen temel desteğimizi 370 liradan 500 liraya yükselttik” açıklamasını yapmış oldu.

Tarımsal destekleme bütçesinin 2002 yılındaki 1,8 milyar lira seviyesinden 30 kat artışla 2022 yılında 34 milyar liraya çıkarıldığını kaydeden Erdoğan, ”Geleneksel bitkisel üretimini desteklemek amacıyla verilen sıfır faizli yatırım ve işletme kredisinin üst limitini yüzde 100 artışla 200 bin liraya yükselttik. Bu kredinin yarısı mazot ve gübre alımında kullanılabilecek, üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmaya yönelik dijital dönüşüm hamlelerimize de bu arada devam ediyoruz. Ekim başından itibaren Çiftçi Kayıt Sistemi’ne elektronik devlet kapısından da erişim imkanı sağladık. Üreticilerimiz desteklemeler için bütün başvurularını artık herhangi bir yere gitmeden elektronik devlet üzerinden zahmetsizce yapabiliyor. Ekim başından bugüne toplam 400 binin üstünde çiftçimiz Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini elektronik devlet üzerinden oluşturdu. Geçmişte olduğu benzer biçimde çiftçilerimizin her zaman yanında olmaya ve sen üret yeter diyerek çiftçilerimizi ve üretimi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“Bin 335’e ulaşan bu marketlerimizin sayısını en kısa sürede 2 binin üzerine çıkartacağız”

Kooperatif marketlerin bununla birlikte müstahsil ile tüketiciyi doğrudan buluşturduğunu söyleyen Erdoğan, ”Şimdilik bin 335’e ulaşan bu marketlerimizin sayısını en kısa müddette 2 binin üzerine çıkartacağız. Ayrıca ilk etapta 6 şehrimize 250 noktada uygulamaya başlayacağımız. Koop-Bakkal projesi ile de vatandaşlarımıza temel tüketim maddelerini bakkal formatındaki satış yerlerinde ulaştırmayı planlıyoruz. Büyüklükleri 75 ile 150 metrekare arasında olacak sayılarını da bine çıkartacağımız bakkallarımız bu alanda etkinlik yürüten vatandaşlarımız tarafından işletilecek. Koop-Bakkal bunların şimdiden ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Sayın Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ı arayarak bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının eskiden planlandığı şeklinde devam edeceğini bildirdi”

Dünyanın gündeminde olan tahıl sevkiyatı krizinin de çözüldüğü bilgisini paylaşan Erdoğan, ”Sözlerime son vermeden ilkin yeni bir müjde de şu; Sayın Putin ile dün yaptığımız müzakere üstüne Rusya Savunma Bakanı Sayın Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ı arayarak bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının eskiden planlandığı gibi devam edeceğini bildirdi. Bay Kemal, görüyorsun bölgesel çalışmıyoruz, küresel çalışıyoruz ve aynen bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Sayın Putin ile de mutabık kaldığımız benzer biçimde öncelikle Afrika’nın yoksul fakir ülkelerine bu koridoru işletecek, Somali, Cibuti ve Sudan’ı ilk etapta ele almayı, o da bizlere tavsiye etti, bunu da yapacağız” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın