Enes Kanter’e hapis talebi

Enes Kanter’e hapis talebiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu fotoğrafın üstüne basarak, o anların videosunu toplumsal medya hesabından paylaşan Enes Kanter ile alakalı yürütülen tahkikat tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Enes Kanter’in 28 Mayıs 2022’de toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımının, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilişik kurumsal e-posta adresine ihbar edildiği aktarıldı.

Hazırlanan iddianamede yer alan imaj izleme tutanağına bakılırsa, şüpheli Kanter’in video paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının bulunmuş olduğu, fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözlerini kapatacak şekilde ‘zulmü ayakla ezmek’ anlamına gelen ‘#STEPONTYRANNY’ yazısının yazılı olduğu, bu fotoğrafın bulunmuş olduğu dövizi elinde tutan şüpheli Enes Kanter’in ise dövizi Cumhurbaşkanı’nın fotoğrafı üstte duracak halde yere bıraktığı ve üstüne basıp ayaklarını sildikten sonrasında görüntüden çıkmış olduğu kaydedildi.

Yakalama sonucu çıkarıldı

Şüpheli Enes Kanter hakkında birçok soruşturma kararı olduğunun da belirtildiği iddianamede, şüphelinin Amerika Birleşik Devleti’nde yaşadığının belirlendiği ve Sulh Ceza Hakimliği tarafınca hakkındaki soruşturma kararı çıkarıldığı aktarıldı.

Eylemin açıkça Cumhurbaşkanı’nın onur ve saygınlığına saldırı olduğu belirtildi.

İddianamede, şüpheli Enes Kanter’in eyleminin açıkça Cumhurbaşkanının onur ve saygınlığına taarruz mahiyetinde olduğu ve şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği, paylaşımın toplumsal medya üzerinden yapılması sebebiyle ise aleniyet unsurunun bulunduğu kaydedildi.

4 sene 8 aya kadar hapis istek edildi

Hazırlanan iddianamede şüpheli Enes Kanter’in ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 sene 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istek edildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın